• Lifestyle  • Český lev prosviští v březnu Rudolfinem

Český lev prosviští v březnu Rudolfinem

Březen již tradičně patří udílení cen České filmové a televizní akademie (ČFTA), tedy udílení cen Českého lva. Budou oproti letošku nějaké změny, kdo bude moderátor či moderátorka, a kdy se vlastně budou ceny udílet?

Sošky Českého lva si čeští tvůrci v oblasti filmu a televize odnesou v sobotu 6. března 2021, a to ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Moderování se již potřetí opět ujme herec Václav Kopta a koncept slavnostního večera bude mít v rukou osvědčené trio ve složení: režijní supervizor Marek Najbrt, režisér slavnostního večera Michael Čech a scénograf Martin  Chochloušek. O vizuál již 28. ročníku se v tomto postará studio Formaat, které poprvé nevyužívá jako hlavní motiv sošku Českého lva, ale nově svěřilo hlavní roli rovněž Václavu Koptovi.  

Nominace pro ceny ČFTA za rok 2020 pak budou vyhlášeny 18. ledna 2021. Hlasování akademiků již  začalo a udělovat se bude celkem ve 21 kategoriích, krom stávajících kategorií si budou moct Českého lva odnést i tvůrci animovaných a krátkých filmů. Velká změna pak bude v rámci televizních projektů. Tvůrci televizních filmů, minisérii a seriálů mohou být nově oceněni v kategoriích nejlepší herecký výkon, jak v hlavní, tak ve vedlejší roli a v dalších kategoriích, třeba kamera, což doposud nebylo a tyto kategorie platili pouze pro celovečerní film a dokument.

I když byl rok 2020 velmi náročný, sama výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská říká:

Přestože rok 2020 přinesl do našich životů zcela nečekané změny, česká filmová produkce má co nabídnout. Přes 300 renomovaných filmových profesionálů hodnotí při 28. ročníku 22 hraných celovečerních filmů, 7 animovaných a 18 krátkých filmů. Z celkem 32 letošních dokumentárních filmů vybrala předvýběrová komise sestavená ze členů akademie 15 snímků, ze kterých nakonec vzhledem k situaci s uzavřenými kiny splní statut letošního ročníku 14, o kterých budou akademici v prvním kole hlasovat (viz přehled níže). Akademici hlasují také o deseti televizních dílech.”

Slavnostní ceremoniál budou moci tradičně sledovat i diváci České televize v přímém přenosu na programu ČT1 od 20.10 hodin.

PŘEHLED KATEGORIÍ VÝROČNÍCH CEN ČESKÝ LEV

1) nejlepší celovečerní film

2) nejlepší režie

3) nejlepší scénář

4) nejlepší kamera

5) nejlepší hudba

6) nejlepší střih

7) nejlepší zvuk

8) nejlepší scénografie

9) nejlepší kostýmy

10) nejlepší masky

11) nejlepší herečka v hlavní roli

12) nejlepší herec v hlavní roli

13) nejlepší herečka ve vedlejší roli

14) nejlepší herec ve vedlejší roli

15) nejlepší dokumentární film

16) nejlepší televizní film nebo minisérie

17) nejlepší televizní seriál

18) nejlepší animovaný film

19) nejlepší krátký film

20) mimořádný přínos české kinematografii

21) mimořádný počin v oblasti audiovize

28. ČESKÝ LEV – PŘEDVÝBĚR DOKUMENTÁRNÍCH FILMŮ

11 barev ptáčete, režie: Vojtěch Kopecký

Alchymická pec, režie: Jan Daňhel, Adam Oľha

Český žurnál – Vojna Ztohoven, režie: Petra Nesvačilová

FREM, režie: Viera Čákanyová

K2 vlastní cestou, režie: Jana Počtová

Kdo jinému jámu – Rudolf Slánský, režie: Martin Vadas 

Zdroje: 1, ČFTA