• Lifestyle  • ATHÉNSKÁ KRÁSKA Z BETONU

ATHÉNSKÁ KRÁSKA Z BETONU

Moji athénští kolegové a přátelé z architektonického ateliéru WoARCHITECTS nedávno realizovali tento nádherný dům na jednom z předměstí řecké metropole. Poslední dobou většina Athéňanů opouští rušné a častými demonstracemi decimované centrum města a hledá svůj klid na malebných předměstích, které skýtají úchvatné výhledy na blankytné vody zálivu Saronikos či prstenec hor, obklopujících rozsáhlou aglomeraci. Residence je perfektní ukázkou moderních designových a urbanistických trendů, které si žádá současný lifestyle horních deseti tisíc.

Zvenčí stavba upoutá svou surovou krásou, kombinující v sobě jednoduché tvary železobetonového skeletu, beton, přírodní kámen a sklo, doplněné černými kovovými plochami balkonových zábradlí. Uvnitř domu se pak setkáme s precizním propojením designu a architektury. Jednotný společenský prostor, zabírající celou spodní úroveň je volně propojen se soukromým atriem s bazénem, jenž se nachází za domem a je skutečnou oázou klidu a pohody uprostřed rušného a rozpáleného velkoměsta. Podlahy z leštěného betonu pak ostře kontrastují s hrubými litými stropy a dodávají interiérům vily industriální akcent. Hru tlumených tónů, dominujících většině prostor, rozbíjí na mnoha místech jasně zelená, jež vnáší do prostor dynamiku a svěžest. Setkáme se s ní například v podobě horních skříněk kuchyňské linky, police u venkovního barbecue či překrásného světla ve schodišťové hale. Hravost designérů je viditelná také na nivelaci podlah v obývací části, kde se střídají různé úrovně vytvářející efektně vypadající, ale také funkční prvky. Designové ikony, jako je trojice antracitových stolků v designu Philippa Starcka, transparentní židle Vitra od Charlese a Rae Eamesových korunované masivním kovovým svítidlem z dílny studia ROOM.

První patro je, již tradičně, vyhrazeno ložnicím a koupelnám. Také zde se setkáme se zemitými barvami, jimž dominují především odstíny šedé a hnědé. Luxusní materiály a designový nábytek pak těmto prostorům dodávají osobitý šarm a vysokou estetiku těchto prostor pak podtrhují také moderní umělecká díla ze soukromé sbírky majitele domu. Poslední a nejvyšší úroveň pak hostí pracovnu s úchvatným výhledem na celé město a Akropolis s jejími historickými památkami.

Poděkování a zdroj fotografií: WoARCHITECTS, Ioanna Roufopoulou