• Lifestyle  • Běhání – jak začít a nepřestat

Běhání – jak začít a nepřestat

Silné plíce, vytvarované tělo, dobrý pocit a úsměv na tváři. Běh je aktivita, která má nespočet benefitů, ale ne každému se daří v běhání setrvat. Může to trvat i pár měsíců dřiny a přemlouvání sama sebe, než si tělo na běh zvykne. Úspěch však čeká na každého.

Může běhat opravdu každý a k čemu všemu je běh dobrý?

Každý jsme se narodili s nějakou genetickou výbavou, kterou nezměníme a když začneme sportovat nebo vykonávat jakoukoliv fyzickou aktivitu, v našem tréninku se to projeví. Jsou tu ale i fyziologické faktory, které může natrénovat a zlepšit každý z nás bez ohledu, co nám bylo nebo nebylo dáno do vínku. Jako například kapacita plic či pružnost svalů. Po pár týdnech běhání na sobě můžeme pociťovat zlepšení, co se dýchání týče. Projeví se i stabilita svalů a vazů, takže už se nám jen tak nepodlomí kolena nebo nezvrtne kotník.

Zlepší se také celý metabolismus těla. Pravidelným pohybem prokrvujeme naše svaly a orgány, takže se nám může i lépe spát, jelikož důsledkem prokrvení se lépe okysličuje mozek. Mozek o sobě dá po náročném výkonu vědět, jelikož se potřebuje zregenerovat a načerpat novou energii- usnete tedy hned a kvalitní spánek po celou noc je zaručen.

Okysličení mozku pomáhá i k lepšímu soustředění se na práci, takže je dost možné, že po správném běhu budete produktivnější. Mozek ale samozřejmě není to jediné, co se při běhání prokrví- prokrví se i celá kůže, což znamená, že se může zlepšit i její kvalita. Souvisí to i s tím, že běh do vašich životů přinese větší pohodu a naopak odplaví spoustu stresu.

Co je klíčem k pravidelnému běhu?

Jednoznačně motivace. Již na začátku si musíte stanovit důvod, proč to děláte. Je tu ale i spoustu jiných faktorů, které vedou k tomu správnému návyku. Tady jsou některé z nich:

  • stanovení si menších cílů, které jsou na začátku snadno splnitelné, takže motivují k dalším výkonům
  • objevení svého pohodlného tempa a běhat tak při správné tepové frekvenci
  • schopnost naučit se při běhu relaxovat a zapomenout na starosti a všechny povinnosti, co nás čekají
  • nastavení si tréninku v minutách, ne v kilometrech
  • běhání v prostředí, které se nám líbí
  • snaha běžet v kuse- nezastavovat se po pár metrech (viz první bod)
  • nevzdávat se a vydržet

Největší chyby při běhání (nejen u začátečníků)

  • Moc rychlý a dlouhý běh. Klasická chyba, kterou udělá snad každý. Přeceníme se, naše nadšení převýší rozum a výsledkem je bolest trvající i tři týdny. Vyplatí se nejprve si otestovat své schopnosti- co je v našich silách a co už není. Začít pozvolna a potom pomalu přidávat. Pak se nebudeme muset obávat každého schodu.
  • Běhání při nemoci či nachlazení. Pokud se necítíte dobře, je rozumnější potit se doma pod dekou, než aktivně při běhu. Při nachlazení se potíme daleko více a při běhu se tak na vzduchu ještě více ochladíme. Cítíme se pak ještě více unavení, protože tělo použilo spoustu energie na udržení stálé tělesné teploty.
  • Výběr špatných bot. Boty jsou nejdůležitějším vybavením běžce. Zvolíte-li špatně, odřená a bolestivá chodidla vás časem od běhu odradí. Volba správných bot je celkem věda, obzvlášť pro začátečníka. Pro odbornější pomoc si můžete přečíst článek zde.

5 pravidel, jak být lepším běžcem

  1. Před a po běhání se nezapomínat zahřát. Protažení a zahřání svalů je často opomíjené a snadno se tato aktivita přeskakuje. Pamatujte, že protažením předcházíme poškození svalů.
  2. Správné dýchání je základ správného běhu. Ideální je nádech nosem do břicha a následně výdech pusou. Píchání v boku je ukazatel toho, že dýcháme špatně.
  3. Správné stravování před a po běhu. Další fakt, který by se měl dodržovat je to, že neběháme hladoví ani těsně po jídle. Když se vrátíme z běhu, také bychom neměli hned jíst. Pokud běháte za účelem hubnutí, je dobré počkat s jídlem po běhu alespoň hodinu, během které organismus čerpá energii z tukových zásob. Pakliže běháte kvůli kondici a nabrání svalové hmoty, preferujte po běhu bílkoviny, které jsou dobré pro vaše svaly. V každém případě musí být jídlo lehce stravitelné.
  4. Zkoušení různých typů běhu. Pokud se se svým během chcete posunout na vyšší level, zkoušejte různé varianty, jak běhat. Mimo základní běh můžete vyzkoušet dlouhý běh, běh na intervaly, regenerační běh, kopečky,… Možností je opravdu mnoho a záleží jen na vás, která z nich vám sedne nejlépe. Zde je přehled typů běhů.
  5. Přidat do svého rozvrhu dny na odpočinek. Slepé dodržování tréninků ničemu nepomůže. Je lepší si pořádně odpočinout, než za každou cenu běhat. Po odpočinutí pak teprve všichni uvidí, co ve vás je!

Tak s chutí do toho. Držíme palce všem, kteří se rozhodli s běháním začít!

Zdroje: 1, 2, 3