• Lifestyle  • Brooklyn Townhouse

Brooklyn Townhouse

Jedna z klasických a zanedbaných newyorských řadovek se pod taktovkou architektů ze studia ENSEMBLE ARCHITECTURE proměnila v moderní městský loft, odrážející jak současný, tak i tradiční newyorský styl interiérového designu.

Klasická třípatrová budova v bloku stejných domů v brooklynském Fort Green, je na první podhled nerozeznatelná od okolní zástavby. Obklad z režných cihel a několik schodů vedoucích k hlavnímu vstupu dozajista patří do siluety newyorských ulic a na první pohled nijak nepřekvapí. O to větší překvapení nás čeká při vstupu do rezidence. Z vnitřní strany domu, na uzavřeném dvorku, vznikla nová dvoupatrová přístavba, kde nalezla své místo jídelna, jejíž strop se nachází v úrovni stropů prvního patra. Tento prostor, na který přímo navazuje velkorysá kuchyně, je díky maximálnímu prosklení stále zalitý světlem v kteroukoli denní dobu a o přirozené osvětlení nepřichází ani pracovna v prvním patře a celý prostor.

Architekti se rozhodli zachovat tradiční členění domu, včetně komunikačního schodiště, procházejícího celým domem z dubového masivu, jež bylo zrenovováno a natřeno tmavě šedou barvou. Původní parketové podlahy byly rovněž pečlivě zrekonstruovány a znovu namořeny v tmavším odstínu. Velmi zajímavým prvkem je trámový strop v kuchyňské části, který neplní nosnou, ale pouze dekorativní funkci. Kuchyňská linka v modré barvě rozbíjí industriální styl domu a díky svým tradičním tvarům sem vnáší nádech staré dobré Anglie, tolik typický pro původní městskou zástavbu. Jídelna, nacházející se kousek opodál, s patinovaným stolem, ocelovými židlemi a průmyslovými svítidly je pak dokonalou ukázkou současné industriální architektury, jež je rovněž pro „Velké jablko“ tolik typická. Celkový dojem prohlubuje také působivá šestiúhelníková dlažba ze španělské keramičky Cerabella, evokující zlatá dvacátá léta.

V prvním patře pak nalezli své místo obývací pokoj a velkorysá pracovna. Zatímco obývací pokoj se pyšní krbem klasických tvarů, rozmarnou lenoškou a perským kobercem, pracovna je pojata v čistě minimalistickém a střídmém stylu, přičemž jediným klasickým prvkem je vyřezávaný stůl. Nejvyšší patro je pak vyhrazeno ložnicím s jednoduchým a tradičním členěním. V koupelnách se setkáváme s prvky art deco stylu a to především v podobě sanity. Původní historické kousky však byly nahrazeny kousky z dílen luxusních firem současnosti.

Poděkování a zdroj fotografií: Ensemble Architects