Český Šternberk přivítá Noirové filmy!
Noir Film Festival bude pořádat už 9. ročník, tentokrát na hradě Český Šternberk. Víte, co takový festival nabízí?
Koncem srpna se bude konat další ročník Noir Film Festivalu. Minulé ročníky se uskutečnily na hradě Křivoklát, tentokrát se přesouváme o několik kilometrů dál a společně s tím přinášíme i plno novinek. Přijeďte na festival v termínu 18- 22. 8.2021.
Víte, co film „Noir“ znamená?
„Podle některých samostatný žánr. Podle jiných „pouze“ vizuální styl se specifickou atmosférou. Další jej mají za historicky vymezený cyklus amerických filmů 40. a 50. let. Ať už se však na film noir podíváme jakkoli, představuje výjimečnou skupinu děl, která již několik desetiletí fascinuje diváky, filmaře i filmové historiky po celém světě. (…) Film noir vždy zkoumal meze stylistických a vyprávěcích postupů v rámci mainstreamové kinematografie. Mohlo se jednat o hru světla a stínu (z letošního programu například společné filmy režiséra Anthonyho Manna a kameramana Johna Altona), retrospektivní vyprávění doplněné voiceoverem (Zapadákov), spletitou, místy až neproniknutelnou zápletku (Sbohem buď, lásko má) či pesimistický a bezvýchodný závěr (Sladká vůně úspěchu, Blázni do zbraní); ve všech těchto případech film noir předkládal alternativu k uhlazeným snímkům s únikovou tematikou.“ – Jana Bébarová & Milan Hain (noirfilmfestival.cz)
Tento rok nám festival nabídne přes padesát filmů v sedmi sálech po celém hradě. Celý program najdete na stránkách festivalu. Tady už je výběr toho, na co se můžete těšit.
Fargo (1996)
Sál Velvyslanectví USA nabídne v pátek 20. 8. film Fargo.
„Bratři Ethan a Joel Coenové, autoři snímků Zbytečná krutost, Barton Fink, Záskok či Big Lebowski, již od počátku své filmařské kariéry udivují a šokuji diváky i kritiky. Také tentokrát si neobyčejně lehce pohrávají s tématem a jeho zpracováním, přitom s neobyčejnou chutí mísí žánr krimi s poněkud svéráznou nadsázkou. Jejich film byl inspirován skutečnými událostmi, jež se odehrály ve státě Minnesota v roce 1987. Obchodník s auty Jerry Lundegaard si najímá dva gangstery k únosu vlastní ženy. Zločinci navyklí na „složitější případy“ se při řešení svěřeného úkolu nedrží na uzdě a příliš často za sebou zanechávají krvavé stopy… Kriminálně laděný příběh, který se odvíjí ve třech dějových liniích, natočil Joel Coen. Položil důraz na vykreslení charakterů a zachycení sugestivní atmosféry (tomu napomáhá chladná zima s bílými zasněženými plochami a častými fujavicemi). Své důležité místo zde mají i jistá ozvláštnění – daná například severskými příjmeními téměř všech postav. Hlavní úlohy ztvárnili Steve Buscemi (Rockeři, Co dělat v Denveru, když člověk nežije), Frances McDormandová (Lone Star), Peter Stormare (Big Lebowski, Armageddon, Čokoláda) a Willam H. Macy (Stíny a mlha, Opus pana Hollanda, Vrtěti psem). “ – Česká televize
Romeo, Julie a tma (1959)
Sál Innogy bude hrát 20. 8. adaptaci knihy Jana Otčenáška.
„Filmový přepis stejnojmenné novely spisovatele Jana Otčenáška realizoval režisér Jiří Weiss v roce 1959. Jde o příběh krátké a tragické lásky dvou mladých lidí, kteří se setkali v těžkých dnech heydrichiády. Hanka, která byla pro svůj „neárijský původ“ odsouzena k živoření v terezínském ghettu, se vzepřela a utekla před transportem. Pavel se jí ujal a přes všechna výstražná hlášení, přes všechny trpké zkušenosti ze svého okolí a přes ustavičná varování své matky ji ukryl v malé komůrce na půdě domu. Denně ji navštěvoval, bratrsky se s ní dělil o příděly, učili se spolu a snili o tom, až bude po válce. Pomalu poznali, že se jejich přátelství změnilo v lásku. Ale sousedka Kubiasová, kolaborantka, Hanku vyslídila a prozradila…“ – Česká televize
Není cesty ven (1950)
Nádvoří Kašpara Sternberga představí na noční projekci film Není cesty ven.
„Černý lékař Dr. Luther Brooks (Sidney Poitier) bez větších zkušeností je ve vězeňské nemocnici určen k léčbě dvou bílých rasistických podezřelých, kteří jsou bratři. Když jeden z nich zemře, způsobí to napětí, které by mohlo zahájit rasové nepokoje.“ – csfd.cz
Organizátoři si pro vás letos připravili i několik novinek. Jednou z nich jsou Vip retro sedačky. Budou v Innogy sálu, což je sál v gotické kuchyni. Na sedačkách budou jména známých režiséru a filmových tvůrců. Můžete si jakoukoliv z nich rezervovat a sedět tak na místě vašeho oblíbence. Pokud byste měli zájem, můžete si nechat na sedačku napsat i své jméno. Sedaček je v sále padesát, a tak je spousta možností a jmen na výběr!
Jeden sál bude věnován nedávno zesnulé patronce Noir Fil Festivalu Haně Maciuchové. V tomto sále se budete moci podívat na filmy, ve kterých známá česká herečka hrála.
Festival nabídne spoustu zajímavých filmů, přijeďte a nechte na sebe dýchnout atmosféru Noirových filmů plných zajímavých zápletek a kontrastního svícení. Pokud se rozhodnete na festival zavítat, přijďte si popovídat s redaktorkou Pavlínou, ráda vás uvidí!
Zdroj fotografie: Noir Film Festival