• Styling  • Cirque De La Mode

Cirque De La Mode

Všimli jste se někdy, že se módní události podobají atrakcím v cirkuse? Nevšedně oblečení lidé předvádí sebe a svoje umění, diváci zírají se stejným nadšením a zvědavostí, pouze místo kruhových arén jsou zde lesklá mola, po kterých se procházejí modelky na vysokých podpatcích, a ne artisté na chůdách. Módní přehlídky i představení varieté jsou tudiž hlavně velká show.

Francouzští návrháři tuto myšlenku převedli do svých kreací a povedené výsledky jsme mohli vidět během posledního z hlavních ready-to-wear týdnů módy.

Trendy z předchozích fashion weeků v New Yorku, Londýně a Miláně jsme rozebrali již dříve – nastal čas na hvězdu módní arény scény – Paříž. Namísto akrobatů, žonglérů a krasojezdců jsou tu modelky, návrháři a stylisté. Celkovou myšlenku to ale nemění – móda je zábava, cirkus také.

Hypnotické vzory a vizuální iluze nás okouzlily u Stelly McCartney, Issey Miyake a Christophe Lemaire. Expresivní kolekce Maison Martin Margiela a Junya Watanabe mají jasné vlivy asijské kultury, kde tvoří cirkus i dodnes významnou složku v místním umění a tradicích. Módní domy Christian Dior, Comme Des Garçons a Alexander McQueen předvedly volány všech možných (i nemožných) velikostí a tvarů – romantická i extravagantní asistentka krotitele lvů by se do jejích modelů ráda oblékla. Dvojice Carol Lim a Humberto Leon vytvořila pro Kenzo jako vždy hravou kolekci – čtěte “chaotické geometrické vzory primárních barev na outfitech sportovních střihů” – vzdušní akrobaté by se v tom zcela jistě nebáli vystoupit. Pro značku Saint Laurent byl tygří vzor alegorií nezkrotné ženy-šelmy. Vivienne Westwood nechala molem projít muže bez hlavy – nebylo to ale jediným trikem, kterým kouzelnice překvapila.

Chcete poznat rozmanitost trendů z Paříže a nalézt spojitosti na první pohled zcela odlišných druhů umění? Nakouněte do našeho fashion šapitó!

1-4-Dior

Christian Dior

1-9-Vivienne-Westwood

Vivienne Westwood

1-6-Alexander-McQueen

Alexander McQueen

1-66-Christophe-Lemaire2

Christophe Lemaire

1-1-Undercover

Undercover

Céline

1-16-Giambattista-Valli

Giambattista Valli

1-10-Saint-Laurent-horizontal

Saint Laurent

1-12-Stella-Mc-Cartney

Stella McCartney

1-14-Kenzo

Kenzo

1-5-Comme-des-Garcons

Comme des Garçons

1-2-Maison-Martin-Margiela

Maison Margiela

1-3-Issey-Miyake

Issey Miyake

1-17-Yohji-Yamamoto

Yohji Yamamoto

1-15-Junya-Watanabe

Junya Watanabe

Dries Van Noten

 

Grafika: Nataliya Grimberg

Zdroje: 1, 2, 3