• ppl talk  • “Je vcelku snadné obléknout druhého člověka, ale kolikrát velmi těžké obléknout sám sebe,” říká stylistka Linda Radostová

“Je vcelku snadné obléknout druhého člověka, ale kolikrát velmi těžké obléknout sám sebe,” říká stylistka Linda Radostová

Přemýšleli jste někdy nad tím, co vlastně znamená slovíčko “Glamour”? Pod tímto pojmem se neskrývá nic jiného než označení pro půvab, osobní kouzlo, přitažlivost a oslnivou krásu! Všechna tato slova přitom vyjadřují spojitost s bezvadně padnoucím oděvem, vybraným vkusem a dojmem na první pohled. O tom ale více v rozhovoru se stylistkou Lindou Radostovou…

QWEE3326

Foto: Matěj Kasal

Jak jsi se k práci stylistky dostala? Měla jsi k módě vždycky blízko, nebo to zkrátka “přišlo”?

K módě a stylu jsem měla vždycky blízko. Mamka pracovala v různých oděvních společnostech a já tak měla příležitost účastnit se nejen prodeje nových módních kolekcí na showroomech, ale také různých módních přehlídek a veletrhů. To, že chci být stylistkou a že mě to nesmírně naplňuje, jsem si uvědomila v období, kdy jsem pracovala pro známou pánskou značku Blažek.

Každý si z nás asi dovede představit, co práce stylistky obecně obnáší, ale co všechno se pod tím skutečně skrývá?

Nakupování s klienty, půjčování oblečení na různá focení, aktivita v módním světě, návštěva módních přehlídek, workshopů a jiných akcí spojených s módou. Člověk by měl být stále v obraze.

Popiš nám, jak vypadá takový klasický den stylistky v případě, že fotíš pro nějakou značku.

QWEE3481

Foto: Matěj Kasal

Klasický den, kdy se koná samotné focení, už není tak náročný jako dny před a po focení. Nejvíce náročné je vždy sehnat správný typ oblečení, který je potřeba. Musíte obejít několik obchodů a půjčit i více velikostí pro případ, že by daná velikost neseděla. V den focení vše dovést na místo určení, vyzkoušet různé outfity, které máte sice v hlavě předem připravené, ale na místě je vždycky všechno jinak. No a po focení zase všechno rozvést a vrátit v pořádku zpět do obchodů. Je to časově docela náročné.

Předpokládám, že Tvá práce je zároveň i Tvým koníčkem. Nepřemýšlela jsi ale někdy, že bys dělala něco jiného?

Styling jako takový je pouze mým koníčkem a zábavou. Nejen, že mám práci na hlavní pracovní poměr, která je odlišná od módního světa, ale dělám ještě hodně věcí i mimo styling. Všechno mě natolik zaměstnává a naplňuje, že nemám a ani nechci přemýšlet o něčem jiném.

Jsi evidentně velmi zaměstnaná žena, jak to všechno stíháš a co všechno vlastně děláš?

Pracuji na hlavní pracovní poměr v jedné velké společnosti a jsem vlastně na osm hodin denně taková kancelářská myš (směje se). Odpolední a večerní hodiny pak věnuji kreativitě a módě. Když nedělám stylistku, pomáhám jako produkční nebo organizuji bazary s oblečením a jiné akce. Stále se něco děje. Nemám ráda stereotyp a velmi nerada se nudím, ale naopak když už je toho moc, utíkám pryč od tohoto světa do lesa, kde relaxuji a snažím se vnímat to ticho a klid. Miluji zvířata a přírodu.

QWEE3186

Foto: Matěj Kasal

Proč je podle Tebe móda důležitá?

Neřekla bych, že slovo „důležitá“ je to správné. Móda je pro mě spíš zábava, hra, něco co mě baví a dělá radost. Rozhodně nejsem člověk, který čeká před obchodem x-hodin jenom proto, aby si mohl koupit nějaký fashion kousek, který je zrovna v módě, je od známého návrháře a mají pouze 1-2 kusy.

Kde čerpáš inspiraci?

Inspiraci čerpám všude. Z časopisů, z nových kolekcí předních světových návrhářů, z různých workshopů, ale asi nejvíce z lidí, co vidím na ulici a kolem sebe. Trávím hodně času v centru Prahy, kde se pohybují převážně cizinci. Někdy je hodně zajímavé pozorovat, co mají na sobě a jak dokáží oblečení zkombinovat.

A jak to máš se značkami? Myslíš, že jsou značky opravdu důležité a do čeho je rozhodně dobré investovat?

V první řadě je důležitá kvalita materiálu. Kvalitní oblečení vám vydrží mnohem déle než jednu sezónu, a proto mým klientům doporučuji vždy investovat do nadčasových kousků. Ovšem kvalita velmi úzce souvisí se značkou a designem. U levných značek nenajdete kvalitní materiál. A jaké jsou nadčasové kousky? Určitě je to bílá košile (respektive nejen bílá, záleží na tipu pleti daného člověka), džíny, klasické kalhoty, sako a pouzdrové šaty. Klasickými džíny ve vašem šatníku určitě nic nezkazíte, pouzdrové šaty jsou nadčasové, můžete je využívat jak do kanceláře, tak do divadla.

Jaký je vůbec Tvůj styl? V čem se cítíš nejlépe?

Nejlépe se cítím v kalhotách, triku nebo košili. Miluji kalhoty jakéhokoliv střihu společně s košilí, vypadá to velmi elegantně a je to hlavně pohodlné. Pořád někde běhám a cestuji, takže se potřebuji cítit dobře. Na podzim a v zimě se snažím tento outfit doladit například barevnými ponožkami nebo jakýmkoliv malým vtipným detailem. Nebráním se samozřejmě občas i šatům nebo sukni, ale nosím to velmi zřídka.

Na jaké příležitosti oblékáš lidi nejraději nebo raději kompletně měníš šatník?

Nemám vyhraněnou příležitost, nakupuji s klienty ráda a baví mě to. Většinou chodíme vybírat oblečení pro danou sezónu. Kompletní změnu šatníku vám dovolí málokterý klient. Hodně lidí si stylistku zaplatí s očekáváním, že jim změní šatník a ukáže nový styl. Ovšem málokdo to opravdu dovolí a málokdo to opravdu chce (směje se).

linda_0320_web

Foto: Iva Haj

Za dobu, co jsi stylistkou, co konkrétně pro Tebe bylo největší výzvou? 

V současné době shledávám jako velkou výzvu spolupráci se značkou Deichmann a jejím nově založeným Trendblogem, což je internetový magazín o módě, zábavě a životním stylu. Píši pro ně pravidelně a spolupráce přináší další a další příležitosti. Jako další výzvu rozhodně považuji spolupráci se studiem Jany Burdové na Proměnách pro severočeský Deník. Proměn jsme sice všichni už přesyceni, ale tyto Proměny prostě stojí za to! Nebojím se říct, že jsou to jedny z nejlepších. Letos budu mít možnost podílet se již na čtvrtém ročníku, kdy bude vydání rozšířeno ze severočeského kraje do středočeského až po celou Prahu, o to bude tato výzva ještě větší.

Jsi stylistka, která ví, kdy a jak se obléci. Stane se Ti ale někdy (jako snad každé ženě), že ráno nevíš co na sebe?

Ano, velmi často! To bych snad ani nebyla žena, aby se mi to nestalo. Ono je vcelku snadné obléknout druhého člověka, ale kolikrát velmi těžké obléknout sám sebe.

DailyStyle děkuje za rozhovor a přeje mnoho úspěchů v módní branži!


Glamour by Linda RadostováSnímek obrazovky 2015-10-06 v 12.20.01

Facebook