• Lifestyle  • CONTAINER HOUSE

CONTAINER HOUSE

Prototypní projekt domu, postaveného ze starých lodních kontejnerů a kterému místní poeticky přezdívají „Plecháč,“ je pilotním projektem architekta Luďka Rýznera. Eko-architektura v posledních letech dostává novou podobu a právě vyřazené kontejnery jsou oblíbeným materiálem, používaným jako komponenty pro stavbu nových budov.

Tento rezidenční projekt, realizovaný na miniaturním pozemku v malebném Humpolci dokládá, že eko-architektura má své pevné místo také v naší domovině. Dům letos slaví již 12tý rok a k těmto „narozeninám“ dostal jako dárek renovaci interiérů. Pojďte se společně s Dailystyle podívat dovnitř!

Úzká parcela nedovolovala zakomponování domu o velkorysé dispozici. Přesto se však podařilo postavit zde dům, který splňuje veškeré nároky na bydlení a v žádném případě nepůsobí stísněně. Ba právě naopak! Za fasádou z cortenových plechů se skrývá soukromé útočiště mladé rodiny.

Jednotlivá patra rozdělují funkční zóny bytu, které jsou spojené étericky působícím schodištěm. V přízemí nalezneme hlavní obývací prostor, sestávající z kuchyně, jídelny a obývacího pokoje s přímým vstupem na nevelkou, ale malebnou zahradu. Hlavními použitými materiály jsou dýha a betonová stěrka, které skvěle korespondují s industriálním rázem stavby a na mnoha místech přiznanými konstrukcemi. Jedná se o jedinečný koncept, v němž se snoubí prvky minimalismu a industriální architektury, Jako kontrastní prvek pak byl použit nábytek jednoduchých tvarů v bílé barvě. Nechybí ani ikonické židle Vitra v designu manželů Eamesových. Kuchyně v kombinaci bílé, ořechové dýhy a černé pak s celým interiérem skvěle koresponduje.

V soukromé zóně domu se setkáme také s ořechovým dřevem, tentokrát ovšem v tmavších tónech, které působí neuvěřitelně luxusně. Postel jednoduchých tvarů s kovovým rámem pak celkový koncept nijak nenarušuje.

Poděkování a zdroj fotografií: Jakub Skokan, Martin Tůma, BoysPlayNice