• Lifestyle  • CUTOM MADE LOFT

CUTOM MADE LOFT

Italský architekt Alessandro Capellaro nalezl své útočiště v bývalé truhlářské dílně nedaleko centra malebné Florencie a s kreativitou sobe vlastní ji přeměnil v úžasný loft, kde je na první pohled jasný význam sousloví „CUSTOM MADE.“

Drtivá většina nábytku, možná spíše „prvků vytvářejících nábytek“ či chcete-li krychlových dřevěných modulů, byla původním vybavením dílny! I když povětšinou složila zcela jinému účelu. Nádherný prostor s původními cihlovými klenbami je sám o sobě opravdu jedinečným místem a ve své podstatě nedoznal při rekonstrukci mnoho změn. Vyměněna byla pouze původní okna (jež byla v některých případech nahrazena francouzskými) a celý byt byl omítnut jasně bílou barvou.

Hlavní obývací prostor, sestávající z jídelny a kuchyně působí vskutku impozantně. Protože se nachází v přízemí historické budovy, nevzbuzuje na první pohled dojem klasických loftů (jež jsou povětšinou realizovány v bývalých industriálních halách), protože celý je opticky rozdělen na jednotlivé funkční zóny s pomocí nosných sloupů a mohutného klenutí. Hravost, smysl pro detail a láska k padesátým a šedesátým letům je cítit doslova na každém kroku. Všechen nábytek (vyjma hliníkové kuchyňské linky a židlí u jídelního stolu), byl kdysi původním vybavením  dílny. Jedná se o jakési krychlové dřevěné moduly, jež sloužily pro ukládání šroubů, hřebíku, lepidel a mnoha dalšího. Tyto moduly s úžasnou patinou byly využity jako materiál pro knihovnu, jež zabírá celou jednu stěnu jídelny a také opravdu originální kuchyňský ostrůvek, jež byl navíc „vyšperkován“ mramorovou pracovní deskou a masivními kolečky, jež skvěle korespondují s VINTAGE stylem celého prostoru. Jídelní stůl, sestávající z původních pracovních stolů truhlárny byl doplněn plastovými otočnými židlemi z IKEA.

V nové přístavbě pak nalezly své místo obývací pokoj s impozantním krbem, pracovna a ložnice. Hlavním prvkem jsou opět ony výše zmiňované „krabice“ jež byly použity pro stavbu knihovny, psacího stolu, postele, konferenčního stolku a dokonce i pohovky. Strohost hlavního obývacího prostoru, prostého množství dekorací je zde ovšem vykompenzována obrovským množstvím obrazů, plakátů a předmětů evokujících 50. a 60. léta. Tato opravdu jedinečná syntéza eklektismu se snad ani nedá popsat slovy. Ať již se jedná o lampy v designu Eera Saarinena či sérii obrazů étericky působících tváří nad gaučem, působí tento prostor unikátně, ať již se člověk zaměří na cokoli.

Poděkování a zdroj fotografií: AFFLANTE DESIGNS