• Lifestyle  • Czech Design Week – International Design Festival v Praze

Czech Design Week – International Design Festival v Praze

I letos se můžeme těšit na jeden z u nás určitě nejznámějších a nejvyhledávanějších festivalů umění a designu – Czech Design Week. Od 27.11. až do 3.12. 2017 se bude konat na adrese Hybernská 4, kde se představí na 70 designerů, zbývající díla si mohou návštěvníci prohlédnout v partnerských prostorách celkem osmi design storů a dvou galerií. Letošním partnerem festivalu je London Design Fair.

Pro ty z vás, kteří by náhodou nevěděli o co se jedná – Czech Design Week je mezinárodní festival designu, který se poprvé uskutečnil v roce 2015 a těší se neuvěřitelné popularitě.

Minulý týden zasedla odborná kurátorská komise, jejímiž členy jsou např. Václav Dejčmar (pořadatel Mercedes Benz Prague Fashion Week), Iva Nesvadbová (ředitelka Art Prague a Art Photo) nebo ve světě uznávaný český designér Petr Novague a rozhodovala, kdo z přihlášených uchazečů vystaví svou tvorbu.

Z vybraných českých designérů se můžete těšit například na Adama Turečka, Martina Tvarůžka, Pavla Kopřivu jr., Barboru Gažovou, Cyrila Dunděru, Dominiku Petrtýlovou, Elišku Slámovou, Evu Mafkovou, Jitku Mádlovou, Radima Slováka, Vladimíra Staňka, Lucii Volkovou a další.

Svou práci na festivalu dále představí světově uznávání zahraniční hosté jako Sebastian Pietkiewitz, Alis Merhaut, Chris Watson Tesselation art, Steven Bello, Fernando Echeveria a další.

Jeden z vystavujících, designér Martin Tvarůžek, nám odpověděl na pár otázek a my vám přinášíme exkluzivní rozhovor, ve kterém se dozvíte, co všechno obnáší práce designéra a jak si dle jeho názoru stojí v tomto odvětví Česká republika.

Co Vám v poslední době přineslo největší inspiraci, ať už pro současnou kolekci nebo do budoucích projektů?

Celý život se učím z přírody. Z bezchybné symbiózy funkcí a vlastností jednotlivých představitelů fauny a flóry a adekvátní estetické hodnoty každého jednoho z nich. Právě tato rovnováha, přirozenost a samozřejmost jsou mi v tvůrčí úvaze o produktu světlem na mé cestě.

Práce kterého mladého nebo začínajícího designéra Vás nejvíce nadchla v tomto roce?

Jsem spokojen s vývojem hned několika mladých designérů, které vedu do praxe. V letošním roce mne však doslova uchvátila diplomová práce naší studentky z FA ČVUT, Lenky Tomanové. Autorka ve svém emocemi nabitém projektu funerálního designu představila zcela novou dimenzi uctění památky zesnulých.

Jaká je podle Vás úroveň českého designu v porovnání se zahraničím?

Design coby aplikované umění a nástroj konkurenceschopnosti výrobců je možné měřit podle kondice výrobních společností a spokojenosti jejich zákazníků. Tahounem evropské ekonomiky je průmysl a Česká republika v ní patří mezi státy s největším počtem výrobních firem. Pokud však nefiguruje na seznamu nejbohatších evropských zemí, je někde chyba. Naše školství ročně pro průmysl vychová několik desítek designérů, kteří ve většině případů nenajdou vůbec uplatnění v oboru a současně mnozí z našich výrobců ani netuší, jakou hodnotu jim může kreativní složka a aplikované umění přinést.

Zažil jste někdy tvůrčí krizi? Pokud ano, co vám pomohlo jí překonat?

Ten termín vlastně neznám. Nejsem typem umělce, který čeká na múzu, průmyslový design je cílevědomá činnost, která je součástí vývojového procesu. Designér pracuje na základě přesného zadání a vedle inspirace a talentu jsou jeho vkladem stovky hodin systematické práce.

Co vás osobně přivedlo na dráhu designéra?

Touha měnit věci k lepšímu a vytvářet věci, které budou lidem k užitku.

Chystáte se na CZDW letos i vy?

 

Zdroj: Archiv vystavujících festivalu Czech Design Week