• Lifestyle  • CZECH MADE!

CZECH MADE!

Český architektonický ateliér A1 ARCHITECTS se může pyšnit realizací tohoto nápaditého domu „V Chaloupkách,“ v malebném prostředí starého Hloubětína. Rekonstrukce původní kamenné stavby z počátku 19. století byla pro A1 Architekty skutečnou výzvou a projekt samotný se stal diplomovou prací Lenky Křemenové, jež společně s Davidem Maštálkem tvoří jádro ateliéru.

Základní myšlenkou bylo propojení soukromého bydlení a kancelářských prostor tak, aby pracovní ruch v ateliéru žádným způsobem nenarušoval život rodinný. Původní dům byl příliš malý, a proto k němu bylo přistavěno nové dřevěné křídlo, které protlo původní stavbu přímo v jejím středu. Nový dvůr tak získal půdorys, kříže, který mezi svými rameny svírá vstupní atrium. Přední část novostavby pak byla zařízena jako kancelář, jež se otevírá až do střešní konstrukce. Společným prostorem domu a ateliéru je pouze vstupní zádveří na rozhraní jeho zděné a dřevěné části, takže jsou od sebe striktně odděleny. Zbytek domu pak slouží jako rodinné obydlí.

Jak sami autoři tvrdí, středobodem domu a rodinného života je kuchyně, která se díky prosklené stěně otevírá do zadní zahrady s čajovým domkem. Kuchyňská linka v kombinaci dřevěných pracovních deskami a bílých skříněk je doplněna centrálním ostrůvkem řešeném v kontrastním nerezu. Tento prostor volně je propojen s centrální halou, kde nás již na první pohled zaujme spirálovité betonové schodiště z pera DNA design. Z haly se pak dostaneme do jídelny na jedné a do obývacího pokoje na druhé straně. Oba prostory jsou dokonalou ukázkou funkčního minimalismu s nádhernými klenutými stropy. V obývacím pokoji navíc můžeme obdivovat stylovou pec. V podobném duchu jsou zařízeny také ložnice v prvním patře.

Ateliér s velkoplošnými okny, jež sem propouštějí množství denního světla je pak navržen ve stylu custom made a drtivou většinu tvoří překližkový vestavný nábytek. Zajímavě vypadají vstupní dveře s kulatým průhledem, jež kontrastují s jinak pravoúhlými liniemi ostatního vybavení. Rafinovaně jsou také skryty veškeré úložné prostory ve formě téměř neviditelných skříní.

Poděkování a zdroj fotografií: A1 ARCHTECTS