• ppl talk  • „Dělejte co vás baví, používejte hlavu a mějte trpělivost,“ říká liberecký rodák Paulie Garand

„Dělejte co vás baví, používejte hlavu a mějte trpělivost,“ říká liberecký rodák Paulie Garand

Paulie Garand, český rapper a producent. Působí pod vydavatelstvím Ty Nikdy Label, pod kterým v roce 2010 vydal album Harant, v roce 2012 album V hlavní roli, v roce 2014 vydal desku „Molo“ a v listopadu roku 2015 desku „Boomerang“. 

Kdo je Paulie Garand
Paulie Garand je poměrně „dost věcí najednou“, ale je to především kluk z Liberce, kterej dělá, co ho baví.

DSC_1602 copyKdyž jsme spolu mluvili, představil jste se mi jako Pavel Harant. Dělíte život na Paulieho a Pavla, nebo jste vždy jenom Pavel a Paulie je čistě pseudonym?
Nedělim, ale přijde mi slušnost představit se vlastnim jménem, né jak ňáká komiksová postava. Všechno, co dělám sem já, ale tvorba má samozřejmě uměleckej přesah.

Zavzpomínejte na dobu, kdy jste společně s Lipem tvořil rappový projekt BMP (Básníci před mikrofonem, odlišují se od zbytku scény především hloubkou témat a osobitým stylem projevu. pozn. red.). Umíte si představit, že by jste se k této tvorbě teď vrátil?
Já si myslím, že ta doba už dávno pominula. Dřív to mělo svůj progresivní a specifickej ksicht, dneska by to byl už spíš přežitek, ale třeba se k tomu ještě někdy přirozeně navrátíme. Teď to rozhodně nepřichází v úvahu. Oba jsme úplně někde jinde. BPM bylo super období. Nostalgie.

Kde berete inspiraci na psaní? Stalo se Vám někdy, že jste měl tzv. okno a nevěděl jak dál? Jak takovou situaci řešíte, pokud přijde?DSC_1738 copy
Inspiraci nasávám všude kolem, lidma, se kterejma se vídám a sou svym způsobem kreativní, zážitkama, kulturním děním atd. Je toho spoustu. Nedá se to specifikovat. Píšu to, co žiju, ale vyčpět můžu kdykoliv. Už nemám tolik prostoru pro kreace jako dřív. Stal se z toho mýho světa jeden velkej kolotoč, ale stále odbíhám od stereotypů k momentům, co mi rozšiřujou obzory. Občas se cejtim vysátej, ale „múza“ mě zatim neopustila. Díky Bohu.

V čem jste výjimečný? Jakou pomyslnou díru na Česko-slovenské rapové scéně jste zaplnil?
Nesplňuju úplně zajetej formát rappera. Jak vizuálem, tak textama. Postupem let se ten rozdíl ale čim dál víc stírá. Baví mě se posouvat a sledovat trendy. Zároveň jsem ale furt svůj a mám specifickej přístup.

_MG_1887V listopadu 2015 vyšla nejúspěšnější deska od značky Paulie Garand x Kenny Rough a před nedávnem jste k ní odstartoval Boomerang tour 2016. Jaké z toho prozatím máte pocity?
Je to super. Máme skvělou odezvu od klubů i fans. Snažíme se to dělat poctivě a je vidět, že to má smysl. Zároveň si ale od života odřízneš všechny svý známý a kámoše ze svýho města, který se střetávaj ve společnym kruhu jenom o víkendech, zrovna když já vyjíždim na tour po republice. Občas bych ty daleký města uvázal na lano a přitáhl k sobě, ale nejsem Božský Bruce. Jezdíme tunu kilometrů, ale stojí to za to. Zajímavý místa, nový lidi. Skvělý crazy zážitky. Stavte se na naší show.

Mezi Vaši nejznámější skladbu patří La Familia, ve které se odkazujete na rodinu, do které řadíte i své dobré přátelé. Jaký význam pro Vás má rodina?
Rodina je samozřejmě nejvíc na světě, ať už v tom nejužšich pokrevnim kruhu, tak i v kruhu přátel. Mám rád takovej ten „corleoneovskej“ přístup. Obklopit se hradbou přátel, na který se člověk může v životě spolehnout.

Co se týče Vašeho posledního klipu, spojil jste se s Mystika Produkt a ohlasy se různí. Vy sám jste se ke klipu vyjádřil slovy „Kdo by to od Garanda očekával? Nikdo. V tom je právě to kouzlo.“ Ten, kdo tvorbu Mystika zná, tak ví, ale pro ti, kteří netuší, mohl byste mi k tomu říct pár slov.
Tady jde o jednu zásadní věc. Můj fanoušek by ode mě možná chtěl furt to samý, na co je zvyklej, ale já to jako interpret nechci zacyklovat. Klidně se hejbnu i směrem, kterej mi je sympatickej, ale fans nemusí zas tak sedět. Nechci se nikdy zaprodat. Chci tvořit, jak to zrovna cejtim. Baví mě syrovost a Mystika je úžasná dekadentní videoprodukce. Jejich klipy jsou provokativní, ale zároveň vkusný. Miluju jejich artovej rukopis. Proto jsem je taky oslovil pro klip.

Umíte si představit život bez hudby? Co by jste dělal, kdyby jste nerappoval?_MG_1831
V tuhle chvíli si přirozeně život bez hudby představit neumim. Jsem asi v tom největším progresu, co jsem doposud zažil. Nicméně, kdybych nedělal hudbu, motám se kolem filmařiny a nejspíš bych točil klipy a dělal grafiku. Tyhle dvě věci ale dělám ruku v ruce s mojí hudební tvorbou a spojuju ty elementy do všeho, co ode mě člověk může vidět.

Máte nějakou vysněnou spolupráci? Pokud ano, tak s kým a proč?
Vysněnejch spoluprácí je rozhodně dost. Většinou ale unreal záležitosti. Z hudby Mac Miller, nebo James Cole a z audiovize Tarantino. Stačilo by mi dělat mu podržtašku na place. Tohle je ale jen mini střípek, co jsem teď rychle vylovil z těch snovejch šuplíků.

Jak vnímáte popularitu, poznávají Vás lidé na ulici? Nebojí se Vás oslovit a přijít si pro podpis a fotku, nebo jen tak postávají opodál?
Jsem rád za každýho fanouška, ale zatim to zas tak horký není, že by mě otravovala tuna lidí. Když vyjedu do města, vždycky se střetnu pohledem s někym, kdo mě pozná. Pak sou takový ty skupinky lidí, co za váma nabíhaj pro fotku, nebo podpis. Většinou se snažim vyhovět, nebo pozdravit. Občas zrychlim krok, sklopim hlavu, nebo dělám, že neslyšim, ale to je spíš v momentě, kdy někam spěchám, nebo nesu igelitky s nákupem. Jsem taky jenom člověk, co občas nemá náladu, ale většinou se snažim bejt vstřícnej. Šílenství se koná většinou jen na koncertech a tam jsem na to ready.

Většina rapperů má pouze svůj merch, který čas od času obmění. Vy jste v roce 2013 založil vlastní DSC_4987 ver2 copyznačku oblečení a doplňků Garand Brand. Kde se vzal tenhle nápad?
Vždycky mě bavily hadry. Už jako malej sem pobíhal po bytě ve věcech, co jsem tahal ze skříní rodičům. Když jsem se dostal pod label Ty Nikdy, zjistil jak funguje merchandise a dostal nápad založit svůj vlastní, ale s přesahem vybudovat přímo značku, která bude postupem let nezávislá jenom na hudbě. Tak vznikl www.garandbrand.cz!

Nedá mi to se nezeptat, jaký máte vztah k módě?
Baví mě streetwearová móda, mladý progresivní značky, který maj vkus, sledujou trendy, dávaj si záležet na střihu, materiálech a maj cit pro design. Momentálně je velkej boom v rámci sneakers, takže se zajímám o tenisky a ruku v ruce s tim sleduju vývoj dalších fresh labelů. Tam všude visí spousta inspirace.

Jste velký liberecký patriot, co pro Vás tohle město znamená? Je něco co byste na něm změnil a naopak?
Liberec miluju, takže jsem v tomhle ohledu trochu zaslepenej a dost věcí mu odpustim. Změnit bych chtěl rozhodně zájem o kulturu, vyzvat lidi, aby podporovali koncerty, divadlo, kavárny a bary, který se snažej vytvárět hodnoty. Když je ale nemaj pro koho vytvářet a ani od města nedostanou prostor, je to smutný. Pak bych chtěl vrátit zpátky OD Ještěd do centra města a vymazat zbytečný poloprázdný krabicový obchoďáky. V našem státě poznamenanym „bolševismem“ jsou tyhle boje za kultury ale spíš utopický vize._MG_1802

Na závěr Vám nechám volný prostor vzkázat cokoliv čtenářům Daily Style.
Dělejte co vás baví, používejte hlavu a mějte trpělivost. Všechno není hned, ale je fajn mít svý cíle, který vám můžou časem vydělávat na živobytí a zároveň jsou vaší radostí. Anebo to berte jak mr. Bukowski : „„Existence je nejen absurdní, ale je to prachsprostá dřina. Uvědomte si, jak často si v životě oblékáte slipy.“ Haha. Děkuju za rozhovor.

Paulie, děkujeme za rozhovor! Velice si ceníme toho, že i přesto, že momentálně jedete tour, jste si našel čas na Daily Style. Přejeme mnoho úspěchů, těch nejlepších fans a především, ať Vás neopustí „múza“. 


 

INSTAGRAM 

YOUTUBEgarand-logo-1455256169

Photo by Radek Kudláček