• Lifestyle  • Destinace roku 2020, které na vašem seznamu nesmí chybět

Destinace roku 2020, které na vašem seznamu nesmí chybět

Tradiční každoroční dovolená v Chorvatsku už je nuda. A v Řecku, Španělsku, Turecku, Egyptě už jste taky byly. Nastává otázka kam letos vyrazit? Co tak místo pouhé opalovačky na pláži zkusit něco jiného a třeba se na moře úplně vykašlat a vyrazit někam kam se v létě každý turista nevydá. Tady jsou destinace pro rok 2020.

Kuba

Ostrovní stát v Karibiku, jehož život tkví v latinsko-amerických rytmech hudby, dobrém rumu a doutnících. Na silnicích běžně vídáte auta z 50 a 60 let a domy ve městech jsou barevné s velkými okny a zdobenými balkony. Když se vydáte na Kubu, jako turista nejspíše se ubytujete v jednom z resortů ve Varadéře, která je 120 km daleko od hlavního města Havany. Kromě písečných pláží a rumu Kuba nabízí zajímavou historii a svéráznou kulturu. Navzdory tomu, že Kuba je stále v područí komunistického režimu lidé jsou zde vlídní a přátelští.

To si můžete snadno ověřit návštěvou Havany, a když už tam budete, určitě nesmíte vynechat návštěvu továrny na doutníky. Nejznámější značkou na Kubě i ve světě je Kohiba a na výběr je ze spousty druhů. Další věcí, kterou musíte ochutnat je místní ovoce manga, ananasy a papája tyto druhy rostou místním přímo na zahrádkách a chuťově se nedají srovnat s tím, co dostaneme u nás v obchodech. Pokud si chcete domů na památku přivést nějaký ten doutník nebo rum do letadla můžete vzít pouze co se doutníků 50 ks na osobu a alkoholu 1L nad 25%. Proto je dobré si vše do syta vychutnat přímo na Kubě, která je skutečným rájem pro vaše smysly.

Rumunsko

Pokud pro vás Rumunsko bylo doposud pouze domovem hraběte Drákuly tak vás mile ráda vyvedu z omylu. Tato svérázná země na východě Evropy oplývá panenskou a téměř nedotčenou přírodou s horskými pásmy, jezery ale také i mořem. Středem země se točí karpatský oblouk a mezi hustými lesy a horami leží malebná středověká městečka jako například Sighisoara, Targoviste nebo Brasov. Avšak perlou mezi městy je Bukurešť, které se pro nic za nic neříká Paříž východu. V Rumunsku. Turisty do této země láká převážně honba za krásami přírody a památkami.

Pokud se rozhodnete vydat se za památkami této země, neodmyslitelně se dozvíte něco i o pohnuté historii Rumunska. A také narazíte na hraběte Drákulu. Jen zjistíte, že takzvaný hrabě je vlastně kníže, který v 15. století vládl Valašsku což je jedna z částí Rumunska a proslavil se zejména svou krutostí vůči tureckým nepřátelům, kteří okupovali jeho zemi. Pro místní je národním hrdinou, takže při návštěvě Rumunska není moc dobré plést si ho s krvelačným upírem. V Rumunsku je většina obyvatel pravoslavné víry a po celé zemi je spousta pravoslavných kostelů s uchvacující architekturou. Mezi další slavné osobnosti patří i světově známý spisovatel Tristan Tzara, který sice žil ve Francii ale své kořeny má v Rumunsku. Tato tajuplná divoká země skrývá spoustu tajemství a je jen na vás, která z nich se rozhodnete objevit.

Bali

Indonéský ostrov, který patří k nejnavštěvovanějšímu ostrovu v Indonésii vůbec.  Bali je známé tím, že většina jeho obyvatel jsou hinduistické víry. Ostrov turisty hlavně láká svou hudbou, tancem, výrobky z kůže, malbou a sochařstvím. Ale také kvůli svému pobřeží na Bali se dá potápět, surfovat a to jak pro začátečníky tak i pokročilé. Ceny jsou tu v porovnání s Evropou velmi příznivé, takže nejvíce peněz utratíte jen za letenku. Voda je tu bohužel nepitná, takže musíte pít jen balenou. Co se jídla týče, nejlepší je se stravovat v pouličních stáncích kde najdete místní speciality jako je smažená rýže Goreng (s kuřecím, zeleninou nebo volským okem), grilované saté (kousky masa napíchané na špejli ), bakso (pálivé kuličky s pálivou omáčkou). Nesmíte také vynechat ochutnávku místního ovoce, de většinu z něj ani nebudete znát.

Na Bali se dá skvěle meditovat a poznávat místní kulturu. Nejlepší je zúčastnit se některého z náboženských svátků, které jsou plné hudby, tance a kostýmů. Prozkoumat jde také místní sopku, na jejíž vrchol jde i vylézt. Pozor ale na zdejší opičky, které moc rády tahají z turistů svačiny, a snadno vás může při troše nepozornosti některá kousnout. Bali má dvě roční období, období dešťů a sucha. Takže pokud si chcete užít skvělého počasí, je nejlepší vyrazit na ostrov od dubna do října kdy je počasí nejlepší.

Estonsko

Možná to úplně nezní jako největší top destinace ale i tato pobaltská země na severu má své kouzlo. A jistotu máte jednu, na hordy turistů tu určitě nenarazíte. On i počet obyvatel v Estonsku je celkem nízký a tak si můžete vychutnávat v poklidu krásy přírody, které Estonsko nabízí. Všude kolem jsou lesy, louky a pole a nesmíme zapomenout na moře, ale to je po většinu roku studené. Estonsko je převážně placatá země a na kopce tu moc nenarazíte. Právě klid a nepřecpané uličky turisty jsou velkou výhodou, můžete tak v klidu nasát atmosféru a chvíli si třeba představovat, že v Estonsku žijete.

Tallinn hlavní město Estonska. Centrum města je historické s malebnými uličkami a domky. Dál od centra se rozevírá moderní Tallinn s mrakodrapy a nákupními centry. Centrem města je radniční náměstí, kde se konaly trhy a podobné události již od 11. století.  Dominantou celého města je radnice, která má být jedinou dochovanou gotickou stavbou v severní Evropě.  Pokud vás zajímá umění, můžete navštívit Národní galerii KAMU, kde najdete největší sbírku estonského umění, neméně důležitá je však i budova sedmipatrová ve futuristickém stylu z 21. století. V Tallinnu najdete nespočet historických památek, muzeí ale i zoo nebo třeba botanickou zahradu.

Istanbul

Jet do Turecka k moři je stará známá záležitost ale co se tak vydat do Istanbulu perly orientu. Tohle město má neskutečnou historii, která na vás dýchne na každém kroku. Ať už toužíte po dobrém jídle, kultuře, zážitky toho vše se vám zde hojně dostane. Z malé osady zvané Byzantion se později stala Konstantinopol hlavním městem východořímské říše, z té doby se tu dochovaly skvosty jako bazilikova cisterna, hipodrom nebo Konstantinův sloup. Roku 1453 byla Konstantinopol dobyta Turky a stává se Istanbulem.

Dalšími významnými památkami je Hagia Sofia, palác Topkapi, který nechal postavit Mehmed II. Nezbytné je navštívit turecké lázně zvané Hamam. Skutečný sen shopaholiků Velký Bazar. Jedná se o jedno z největších krytých tržišť a ve změti uliček s obchody tu seženete téměř vše od zlata, koberce, starožitnosti, koření, ovoce, ryby ale ty je lepší koupit přímo na rybím trhu. A pokud je pro vás Velký Bazar moc po celém městě můžete naleznout menší tržiště s různorodým zbožím.  Navíc v centru se bez problému domluvíte anglicky, a i když je Istanbul islámským městem jeho obyvatelé myslí evropsky. Ovšem je důležité dodržovat místní tradice, které jsou v tomto kouzelné městě orientu a západu silně zakořeněné.

zdroje:1, 2, 3, 4, 5, 6, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7