DJ Stayer: „Jako první a stále jediný Čech jsem se dostal na Revealed Recordings.“
Nejbookovanější DJ, první Čech, který se prosadil u Revealed Recordings – i taková fakta se pojí s DJem Stayerem. Někteří z vás možná za jeho hudebního doprovodu protančili noc. Pokud tohoto mladého DJe ještě neznáte, věřte, že o něm ještě bude hodně slyšet.
DJ Stayer, vlastním jménem Michal Brabec (23), svou kariéru odstartoval v roce 2011 a nyní má na svém kontě přes 1500 odehraných akcí. V předešlých dvou letech se stal nejbookovanějším DJem. Jako jeden z prvních českých DJs začal pravidelně vystupovat se Samplerem Pioneer DJS 1000, který v kombinaci s jeho hudební selekcí, rychlou a energickou technikou mixu a neustálým propojením s publikem dělá z každé jeho show unikátní záležitost. Mohli jste ho potkat snad ve všech významných pražských clubech – přičemž ve většině z nich vystupoval dlouhodobě. Objevil se také na festivalech jako Metronome, Unique Festival, Mamafest nebo Wild fest. Jako první Čech vydal track („Clap“) na Revealed Recordings, který zazněl dokonce i na hl. stagi festivalu Balaton Sound, kde ho zahrál samotný Tiësto. V lednu vydal ve spolupráci s Jean Lucem a zpěvákem Hi-Defem svůj zatím poslední track „Waiting For You“ a to na americkém labelu Peak Hour Music.
Záliba v hudbě se u tebe projevila už na základní škole. Jak ses dostal k DJingu a kde jsi poprvé pod jménem Stayer vystoupil?
Je to tak, už na ZŠ jsem měl k hudbě blízko. Rád jsem se pohyboval kolem všelijaké techniky a pouštěl písničky třeba na sportovních dnech, školách v přírodě apod. Pak mi stačil už jen malý impulz od kamaráda (DJ Kyzi), abych tomu propadl. Co se týká mého nicku, tak ten zazněl prvně na atletice ve spojitosti s mou disciplínou – během na 5 a 10 km. Stayer znamená něco jako „vytrvalec“… a myslím, že je to originálnější než další „DJ Mike“.
Když je řeč o běhání, jak to máš teď se sportem?
Sport miluju. S běháním už to sice není, co bývalo, a z víkendů, kdy jsem si pravidelně stoupal na stupně vítězů, se staly víkendy, kdy přes noc bavím lidi a v době závodů to dospávám. Ale pořád se běhání snažím pravidelně věnovat. Obecně mám pohybu stále dostatek – pokud nehraju, nejsem ve studiu nebo nepracuju, je dost pravděpodobné, že jsem buď s nějakým kamarádem ve fitku, běhám, plavu nebo cestuju.
Kariéra DJe ti ale přece jen musela denní režim rozhodit, ne?
Kromě počátečních stavů, kdy jsem si musel zvyknout, že půjdu spát mezi 4.–5. ranní, to nebylo vyloženě náročné. Bohužel, nebo možná bohudík, jsem nezažil ten obrovský boom, kdy by se mi život obrátil vzhůru nohama. Všechny změny přicházely pomalu a postupně. Je pravda, že jsem zažíval krušné chvilky, když jsem ještě studoval a paralelně s tím v noci hrál a přes den pracoval, nicméně člověk je schopný si zvyknout na ledacos. Teď mám „jen“ stabilně a dlouhodobě posunutý režim. Navíc když nepiješ, nekouříš a nefetuješ, tak to jde o to líp.
To opravdu vůbec nepiješ?
Od doby, co mám řidičák. Samozřejmě dřív jsem pil, ale v osmnácti se to nějak zlomilo. Hodně času trávím za volantem, takže bych stejně pít nemohl. Celkově se snažím žít relativně zdravě.
V roce 2018 jsi trhl rekord v počtu hraní. Kolik akcí jsi objel a jak jsi to zvládl?
293 akcí za rok. Vlastně jsem jen navázal na to, co jsem začal v roce 2017 – to jsem objel 229 akcí, ale oproti 2018 byl ten začátek roku „slabší“. Aktuálně jsem v tomhle kolotoči osm let a za tu dobu jsem poznal nespočet lidí z branže. Když už s někým začnu spolupracovat, většinou si sedneme a po úspěšné akci mě hned osloví s další nabídkou. V zásadě se to prostě postupně nasčítalo.
Teď už jsi svoje tempo zmírnil a vystupuješ na méně akcích. Čemu se věnuješ v tom zbytkovém čase?
Tempo jsem zmírnil díky produkci a uvědomění, že kvalita je možná opravdu víc než kvantita. Ušetřený čas aktuálně trávím převážně ve studiu. Jako jeden z mála DJs jsem i promotér. S kolegou máme dvě eventové agentury – pořádáme koncerty, hudební i tematické akce, afterparty po maturitních plesech apod. Vrcholem jsou pak dva čtyřstageové Open Airy v Kolíně.
Co vnímáš, jako svůj největší hudební úspěch?
Určitě to, že jsem se jako první a stále jediný Čech dostal na Revealed Recordings, což je světově snad nejúspěšnější hudební vydavatelství hudby, kterou produkuju, tedy bigroom a progressive house. Je pravda, že jsou i větší labely (Spinnin‘ Records, Universal Music…), které takovou hudbu vydávají, ale vedle toho jsou více multižánrové. S tím pak i souvisí support od největších světových jmen, jakými jsou Tiësto, Hardwell, Makj, Ummet Ozcan, atd. Revealed je label samotného Hardwella, který je pro mě opravdu ikonou. Je to splněný sen.
Jaký styl hraješ?
Za dobu, co hraju, jsem procházel vývojem a byl jsem naprosto multižánrový DJ, který byl schopný odehrát šest, osm, deset nebo i více hodin na takřka jakékoli hudební či jiné akci, firemním večírku nebo svatbě. Měl jsem na playlistu EDM i clubový underground, Hip Hop, RnB, Rock’n’Roll, DnB, 80s & 90s, CZ/SK a snad všechny rádiovky. Nicméně se to už vykrystalizovalo, našel jsem se a teď je mým hlavním zaměřením melodický a energický bigroom, ale rád si zahraju i progressive house a obecně většinu subžánrů EDM. Musím ale přiznat, že jsem si něco našel i v undergroundovější scéně a deep house, tech house nebo funky.
Vzpomeneš si na svůj nejkratší a nejdelší set?
Jestli si dobře pamatuju, tak méně jak hodinu jsem snad nikdy nehrál, ale za to těch hodinových setů bylo hodně. Nejdelší, vyloženě hudební performance set, byl asi na akci minulý rok, kde nedorazil DJ, který měl hrát po mně. Já hrál na 100 %, hezky jsem gradoval k tomu, že budu předávat z warm upu full house a přišel za mnou promotér, že druhý DJ nestíhá dorazit, takže jsem si místo dvou hodin dal čtyři. Nejdelší hraní bylo někdy v roce 2014 na svatbě, kde jsem byl tak od 9 ráno, abych připravil věci, na 10. jsem začal hrát a přes obřad, hostinu a večer jsem to táhnul snad do 5 do rána. Takže to bylo opravdu silných 19 hodin. Nutno podotknout, že jsem byl spíš za jukebox a od pouštění písniček, než abych tam předváděl nějaký performance set 😀
S DJem a producentem Mikem Frostem jsi složil track „Little Things“, který se dostal až do vysílání TV Óčko. Jak vaše spolupráce probíhala?
Mike mě dlouhou dobu doučoval hudební produkci a kromě x tréninkových projektů, které jsme spolu vytvořili a na kterých jsem se učil, mi jednou pustil právě zárodek projektu „Little Things“. Jeho původní verze byla mnohem tvrdší, nicméně slovo dalo slovo a já dostal projekt a z něčeho opravdu tvrdého jsem ho předělal na něco poměrně komerčního. Spolu jsme pak ladili zvuk, kompletně dokončili instrumentál a začali hledat zpěvačku.
Jak jste Jasmin našli? Splnila vaše očekávání?
Opět se ukázala síla sociálních sítí, když se nám na „inzerát/status na FB“ ozvalo pár lidí a mimo jiné i doporučení právě na Jasmin. Ta se do toho s námi pustila s nadšením a s výsledkem jsme víc než spokojeni 😊
Jakou hudbu posloucháš ve volném čase?
Dalo by se říct, že pohodovou a diametrálně rozdílnou, než jakou hraju či tvořím. Občas si pustím CZ/SK Hip Hop a rap, jindy mám náladu na rock nebo RnB. Kdybych měl jmenovat konkrétní interprety, tak by to byli hlavně Majk Spirit, Ektor, Abde, Cocoman, Dorian, Earth, Support Lesbiens, Nickelback, Akon, Ne-Yo, Iyaz, Wiz Khalifa.
Dokážeš jmenovat svůj nejoblíbenější song?
Poslouchám toho fakt hodně, ale asi soundtrack z Rockyho. Ten jsem i předělal do tracku s názvem „The Legend Is Back“.
Kde bereš inspiraci? Máš nějaký hudební vzor?
Co se týká inspirace v hudební produkci, nejblíž mi byl styl Vinai, Showtek, KSHMR, R3hab, Ummet Ozcan, Blasterjaxx, Bassjackers někdy mezi 2015–2017. Vím, že bych se měl koukat i do budoucna, ale tenhle zvuk mám nejradši.
S kým se ti dosud spolupracovalo nejlépe?
Pokud myslíš spolupráci na nové hudbě, tak mám zatím hotový collab jen s Mikem Frostem, Jean Lucem a Nitramem a se všemi se mi spolupracovalo více než dobře.
A s kým by sis chtěl zahrát v budoucnu?
Nejspíš s většinou lidí ze stáje Revealed Recordings – v čele s Hardwellem a mimo Revealed by mi bylo ctí si zahrát s Tiëstem.
Tiësto zahrál tvůj track „Clap“ na Balaton Soundu. Ty sám jsi v zahraničí vystupoval?
Jojo, měl jsem dvě týdenní tour po Sunny Beach a Corfu, pak gig v Paříži, Grazu a několikrát u našich bratrů na Slovensku.
Plánuješ nějakou další zahraniční akci?
Plány jsou velké, ale vše se bude odvíjet až od reakcí na připravované album.
Super. Pracuješ mimo alba i na něčem jiném?
Momentálně hlavně na něm, ale vedle toho i na několika opravdu zajímavých collabech s českými i zahraničními jmény.
Uvažuješ i o tom, že uděláš něco více komerčního?
Pracuju i na několika komerčnějších (čti zpívanějších) věcech, mířených nejen do clubu, ale i do rádií a hudebních TV. Sem by se dal zahrnout nejnovější track „Waiting For You“, který mi společně s Jean Lucem vyšel v lednu na americkém labelu Peak Hour Music. O vokály se nám postaral zpěvák Hi-Def.
Máš nějaký vysněný club, ve kterém by sis chtěl zahrát?
Ve většině clubů v ČR už jsem někdy vystupoval. Poslední pomyslnou metou tady je pro mě club EPIC.
Jaký je tvůj oblíbený hudební festival?
Na tuhle otázku většina DJs odpovídá buď Ultra či Tomorrowland, nicméně ať zmíním něco lokálního – moc se mi líbí, jak to vypadá na Beats for Love.
Je něco, co bys chtěl na závěr čtenářům vzkázat?
Chci jim hlavně poděkovat, že rozhovor dočetli až sem a pokud bych tu měl nechat ještě nějakou message, tak dělejte to, co vás baví a naplňuje, nebojte se jít za svými sny a nemějte strach z neúspěchu. O něco se pokusit a selhat je sice těžké a není to příjemné, ale když to zkusíte, máte o 100 % větší šanci uspět, než když se budete bát a ani to nezkusíte – to byste prohráli rovnou.
Pokud vás zajímá více ohledně jeho plánů a aktuálním dění, sledujte jeho Facebook nebo Instagram.
Zdroj: archiv DJ Stayera/Michala Brabce