• Lifestyle  • Doktor Spánek od Stephena Kinga

Doktor Spánek od Stephena Kinga

Znáte Kingovo Osvícení? Pokud vás zajímá, jak se Danny Torrance vyrovnal s traumatizujícími událostmi, které se udály v hotelu Overlook, a jak to bylo s jeho tajemným darem, zkoukněte film Doktor Spánek, který nedávno vstoupil do kin. V souvislosti s tím také vychází Osvícení jako audiokniha.

Film navazuje na děj legendárního filmu Stanleyho Kubricka Osvícení popisující hrůzné události, ke kterým došlo před 40 lety v hotelu Overlook. Nyní dospělý Dan Torrance (Ewan McGregor) se usilovně snaží vyrovnat se svým hrůzným zážitkem z hotelu a najít klid v duši. Vše se ale změní ve chvíli, kdy se setká s Abrou, odvážnou mladou dívkou obdařenou mimořádnými mimosmyslovými schopnostmi označovanými jako „osvícení“. Abra instinktivně vycítí, že Dan má stejné tajuplné nadání jako ona, a obrátí se na něj se zoufalou prosbou o pomoc. Nelítostná bytost Rose (Rebecca Ferguson) a její následovníci totiž čerpají energii z „osvícení“ dalších nevinných dětí a pro dosažení své nesmrtelnosti jsou rozhodnuti udělat cokoliv. Tato nesourodá dvojice spojí své síly a pustí se s Rose do nemilosrdného boje na život a na smrt.

Pokud vám unikl šílený Jack Nicholson se sekerou, měli byste to napravit – navíc v případě, že jste neviděli Osvícení, se budete v ději a motivech jeho pokračování ztrácet. Režie filmu Doktor Spánek se zhostil Mike Flanagan, který je jedním z nevelkého počtu současných hororových tvůrců. Nedá se ale úplně říct, že by byl Doktor Spánek hororem, jaký by mnozí diváci nejspíš čekali – více bychom ho přirovnali k temnému fantasy thrilleru s hororovými prvky. Kingův styl, specifický mimo jiné značným důrazem na psychologizaci postav, tu ale rozhodně cítit je. Film je podívanou pro diváky, kteří snesou pomalejší tempo – a stopáž 152 minut – obejdou se bez lekaček a přistoupí na myšlenku, že víc než duchové vyskakující z temných koutů jsou děsivé věci, které si každý z nás nese v sobě – a před těmi se jen tak utéct nedá.

Kromě toho, že si nyní můžete pořídit knihu Doktor Spánek s filmovou obálkou, vychází předchozí román v audio verzi. Audioknihu, kterou v této moderní podobě vydává OneHotBook, pod režijním vedením Hynka Pekárka načetl herec Petr Jeništa. Nahrávku dlouhou 16 hodin a 11 minut si vychutnáte za doprovodu originální hudby. Titul je k dispozici např. na portálu Audiolibrix (kde si ho můžou členové předplatitelského klubu zakoupit za nižší cenu) nebo jako CD.

Zdroje: Vertical Entertainment s.r.o., OneHotBook