Fenomén Clean Beauty, to je oč tu běží
Clean Beauty neboli „čistá krása“ je pojem, který teď v kosmetickém světě hodně frčí! Primárně bývá spojován s přírodní kosmetikou, která nebývá škodlivá pro naši pleť a organismus. Klasické kosmetické produkty totiž obsahují řadu „chemie“ , která může našemu tělu způsobovat závažné problémy. Mnoho látek se totiž dostane přes kůži až do našeho krevního oběhu a odtud do celého těla. Proto je víc než důležité začít se zajímat o to, „co na sebe mažeme“ a zároveň i co jíme. Ano, škodlivé látky jsou obsaženy i v naší potravě. Spousta značek si na přírodní či Clean beauty jen hraje, pod tyhle pojmy se dá leccos schovat. Jak se v tom všem tedy zorientovat? Zeptaly jsme se dvou expertek na slovo vzatých a s jejich pomocí to jistě hravě zvládneme!
Veronika Milá
CEO & CREATIVE DIRECTOR & MUA zakladatelka Líčírna Organics
Co si představit pod pojmem Clean beauty kosmetika?
Clean Beauty má dnes mnoho tváří, ale obecně je to kosmetika vyhýbající se rizikovým složkám, které jsou podezřelé z hormonální aktivity a neobsahují dráždivé látky. Snaží se nahradit syntetiku za organické ingredience, a to v co nejčistší podobě.
Jak mám jako zákazník tyto produkty poznat a co by neměly obsahovat?
Pokud zákazník nemá žádné povědomí o tom, co clean beauty neboli přírodní kosmetika je, asi mu nezbude nic jiného, než důvěřovat obchodům a značkám, které se k ní hlásí. Na úvod bych doporučila přečíst si knihu Tajemství kosmetiky, nebo si na našem webu vyhledat Líčírna Guide, který je zde volně dostupný. Přírodní kosmetika bohužel není z hlediska zákona jasně ošetřena. Jediné, co může člověku neorientujícímu se v terminologii pomoci, jsou certifikace. U nich je jasně dané, co produkty nesmí obsahovat, a naopak vám garantují až 100% přírodní složení.
Jaký produkt z Líčírny je Váš nejoblíbenější a co dalšího můžete zájemcům o tento druh produktů ještě doporučit?
Můj osobní must-have produkt je přirozeně vypadající make-up od Kjaer Weis s kyselinou Hyaluronovou, rozjasňující korektor od Ilia Beauty a též nedám dopustit na organickou řasenku Curvy lash od Iniky Organic . Pokud jde o péči, pak u mě vítězí kultovní kalifornská značka Juice Beauty. Poslední objev a zároveň oblíbenec je z řady anti-age, které je postavena na technologii využívající ovocné kmenové buňky. Doporučit mohu zejména Stem Cellular Anti – wrinkle Overnight Retinol Serum či Wrinkle Eye Treatment ze stejné řady.
Lilianna J. Altkirch
Creative Zahircosmetics
Co znamená Clean beauty kosmetika?
Oficiálně pojmy jako je Clean beauty a přírodní kosmetika nic neznamená. Každopádně do této kosmetiky nepatří látky, které mohou hodně dráždit pleť, být kontaminované jinými látkami (často jde i o karcinogenní látky) nebo které mohou být nebezpečné v rámci vrstvení (tzv. koktejlový efekt).
Jak tyto produkty poznat?
Pro laika je asi nejjednodušší orientovat se dle validních certifikátů. Mnoho společností si vytváří vlastní certifikace, ty ale v reálu neznamenají absolutně nic. Stejně tak, pokud je na produktu napsáno, že je z 99 % přírodní, neznamená to absolutně nic. Certifikáty, kterým můžete věřit jsou např. Ecocert, Cosmos, BDIH nebo ICEA. Existuje i webová stránka ewg.org, kde si můžete ověřit látky.
Může se přírodní Clean beauty kosmetika vůbec měřit s tou běžně dostupnou s chemií?
Postupně najdeme na poli přírodní kosmetiky produkty, které jsou stejně funkční jako klasická high end kosmetika. Mnoho lidí si přírodní kosmetiku i špatně představuje, že nějaká paní doma „plácá“ oleje, másla a nějaké kytky dohromady a to pak prodávají. To určitě ne, i za tímto druhem kosmetiky stojí vědecké týmy, dlouhé výzkumy a testování.
Obě dámy se tedy shodly, že pojmy jako jsou Clean beauty a přírodní kosmetika mohou skrývat hodně (a ne vždy to, co od nich na základě dostupných informací jako zákazníci očekáváme. Proto radíme číst, ptát se, zkoumat a taky zkoušet. A rozhodně to hned s tím hledáním ideálního přírodního produktu nevzdávat. Aby bylo to bádá ještě o něco snazší, doporučujeme aplikaci Wewell, která ohodnotí ingredience ve Vašich kosmetických parťácích.