• ppl talk  • Martin Kohout: Další kolekce bude inspirovaná Fridou Kahlo

Martin Kohout: Další kolekce bude inspirovaná Fridou Kahlo

Martin Kohout je český úspěšný návrhář, který prorazil i bez studií, a to především díky svému talentu a vytrvalosti. V roce 2018 se mu podařilo vyhrát soutěž Van Graaf Talent Card v rámci pražského Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, což mu v následujícím roce umožnilo uspořádat vlastní přehlídku. My jsme měli tu možnost pro vás Martina vyzpovídat a zeptat se ho nejen na podrobnosti kolem jeho první samostatné přehlídky, která se konala letos v květnu, ale také na zajímavosti z jeho osobního života.

Máš za sebou svoji první samostatnou přehlídku, která se konala 14. 5. 2022 v prostorách skateparku v areálu Pragovka, jaké jsou tvé pocity?

Určitě mě jako první napadne velká úleva. Člověk podobnou akci připravuje opravdu dlouho a je za tím mnoho nervů. Takže jsem jako první pocítil neskutečnou úlevu a vděk, že vše dopadlo dle mých představ.

Tvá kolekce byla inspirována dílem spisovatele Lewise Carolla – Alenka v říši divů a malíře Yvese Kleina Anthropométries, co tě vedlo právě k inspiraci těmito dvěma velikány?

Jak jsem již mnohokrát popisoval, tak první přehlídka, kterou jsem navštívil, byla Petry Ptáčkové, a to právě na téma Alenka v říši divů. Mé zpracování je tedy jakýsi odkaz na tento moment a způsob, jak vyjádřit své díky. Při analýze díla Yvese Kleina jsem poté často narážel na podobné myšlenky, které jsou pro mě stěžejní na příběhu Alenky. Zejména hledání vlastní identity v odstřižení od konvenčních pravidel.

Jak dlouho jsi pracoval na poslední kolekci?

Práce na kolekci včetně veškerých technických záležitostí nakonec zabrala rok a půl. Ovšem jen několik měsíců zabralo zpracování plachet, které sloužily jakožto kulisa.

Tvé začátky v branži nebyly vůbec jednoduché, třikrát ses neúspěšně hlásil na UMPRUM, co bylo tvojí hlavní motivací pro to nevzdat se a jít dál za svým snem, který se nyní plní?

Má tvorba je pro mě vysloveně životní styl, způsob, kterým mohu vyjádřit svůj názor a definovat tak sám sebe.

Můžeš našim čtenářům prozradit, jaké jsou tvé další plány do budoucna, třeba co se týče kolekcí nebo jiných tvých aktivit?

Nerad prozrazuji mnoho, nicméně mohu potvrdit, že se chystá opět další kolekce, tentokrát inspirovaná Fridou Kahlo, ve které se opět chystám využít celý prostor pro tvorbu kulis.

Kde je možné zakoupit tvé modely? Plánuješ svůj vlastní obchod nebo například spolupráci s nějakým concept storem?

Spolupráci s jakýmkoliv obchodem určitě nechystám, prozatím i plány na otevření vlastního obchodu jsou ve vzdálené budoucnosti. Klienti mě kontaktují hlavně přes můj Instagram, kde si domluvíme osobní schůzku. Vybraný kousek již upravujeme přesně na míru.

Máš nějaké oblíbené designéry nebo jiné umělce, kterými se ve své tvorbě inspiruješ?

Určitě ano, je důležité sledovat kvalitní designéry a snažit se chápat jejich vlastní inspirace. Za mě jsou to například Simone Rocha, Sarah Burton, Francesco Risso…

Co tě na práci návrháře nejvíce naplňuje?

Konkrétně design oděvu mě naplňuje svou svobodou. Diverzita tvarů a materiálů, neustále nové způsoby vlastní prezentace. Právě tato „bohatost“ mě udržuje bdělým.

Tvůj rukopis je velmi znatelný v každém tvém návrhu. Co chceš svými šaty jejich nositelkám předat?

Jak jsem zmiňoval, tak dávám přednost osobnímu kontaktu s každou klientkou. Tudíž poté jde o to, že nositelka samotná souzní s myšlenkou té dané kolekce a model přijímá jakožto symbol této myšlenky.

Kdyby ses měl popsat třemi slovy, která by to byla?

Cílevědomý, tvrdohlavý, snílek.

Jak nejraději trávíš svůj volný čas?

Určitě kulturou a trávením kvalitního času s blízkými. A samozřejmě tvořením, jelikož má tvorba není jen nějaký domácí úkol, semestrální práce či další směna v práci.

Máš nějaký sen, který by sis rád splnil?

Jakožto velký fanoušek a obdivovatel filmu sním o možnosti obléci Marion Cotillard do Cannes.