• Lifestyle  • Hangár nebo dům?

Hangár nebo dům?

Pod názvem House No 7 se skrývá opravdu netradiční projekt architekta Murraye Kerna, pracujícího v současné době pro londýnské studio DENIZEN WORKS. Původní kamenný rybářský domek na pobřeží skotského ostrova Tiree, bičovaný divokými větry vanoucími od Atlantiku si vybral jako svůj nový domov po odchodu z města postarší pár. Úkol pro architekta byl jednoduchý – vytvořit zde útulný domov s výhledem na oceán a zároveň zvětšit stávající obytnou plochu, aby zde našli příležitostné útočiště také děti majitelů s vnoučaty. Kern zrekonstruoval přízemí původního domku se dvěma majestátními komíny v duchu místní architektonické tradice, ale jeho střechu již pojal v moderním duchu. K domu zároveň přibyla dvě zcela nová „křídla,“ evokující svými oblými tvary spíše hangáry a na první pohled tvrdě kontrastují s původní stavbou. Jejich základy ovšem tvoří zdi z původních kamenů, které přebývaly po rekonstrukci hlavního domu a moderna se zde tak snoubí s dávnou tradicí.

Hlavní obývací prostor nalezl své místo v nové přístavbě a otevírá se až do dřevem obloženého střešního klenutí. Podlaha je rovněž dřevěná a ve stejné barvě což vnáší do jinak poměrně technicistního interiéru pocit tepla a bezpečí. Dřevěná kuchyně v bílé barvě je doplněna majestátním stolem z neopracovaného dřeva s kovovými židlemi. Po několika schodech se pak dostaneme do spojovacího traktu s prosklenou střechou, kde se nachází úložné prostory, ale také potřebné technické zázemí. Tato hala nás zavede do prostor původního kamenného domu, kde se nachází klidová zóna, ložnice a koupelny. Kamenné zdi byly na několika místech ponechány neomítnuty a v kombinaci s okolními jasně bílými omítkami působí opravdu neobyčejně efektně.

Interiéry rezidence jsou zařízeny velmi svěže ve venkovském jednoduchém stylu a jsou prosty zbytečných dekorací. Na mnoha místech nalezneme artefakty v podobě solitérního nábytku, jako například staré dřevěné truhly, apartní křesílka či stylová kamna, jež do domu vnáší akcenty vintage stylu, ale zároveň vytváří atmosféru teplého domova.

Poděkování a zdroj fotografií: DENIZEN WORKS