• Lifestyle  • HISTORICKÝ DŮM Z 19. STOLETÍ?

HISTORICKÝ DŮM Z 19. STOLETÍ?

Dokonalá harmonie viktoriánské noblesy a klasického amerického vintage stylu, jež se snoubí v tomto nádherném domě poblíž californského Palo Alto. Tradiční design stavby, připomínající zašlou slávu zlatých časů Britského impéria, je přímo fascinující. Tato stavba však vznikla na zeleném drnu a byla dokončena na jaře tohoto roku! Samotná rezidence byla realizována architektonickým studiem Yound and Borlik Architects, které svůj úkol zvládlo na jedničku. Design interiérů je pak dílem majitelky.

Centrální tepnou domu je klasické točité schodiště z ořechového dřeva zalité přirozeným denním světlem. Křivka bílého zábradlí na tmavém pozadí vytváří dramatický rastr, který je sám o sobě dokonalým uměleckým dílem. Z centrální haly je pak přístup do jednotlivých místností, čímž je zajištěno potřebné soukromí. Tlumené barvy tapet a výmalby zdí ještě podtrhují tento pocit intimity. Téměř celé přízemí je vyhrazeno společenské zóně, zútulněné majestátním krbem a koženým sedacím nábytkem ve stylu Chesterfield. Chybět nesmí ani malý bar, jež je ideálním místem pro míchání koktejlů, či přípravě drobného občerstvení, aniž byste museli stále odbíhat do kuchyně. V další místnosti nalezneme pracovnu s proskleným výklenkem. Stylový stůl s historickým psacím strojem a železná skříňka zde dokonale kontrastují s ozdobnými stropními římsami. První poschodí je pak vyhrazeno kuchyni a jídelně. Masivní kuchyňská linka v bílém provedení je propojena s menším soukromým salonkem s krbem v klasickém stylu. Na kuchyni přímo navazuje jídelna s netradiční „maskáčovou“ tapetou, jejíž zařízení je naopak oslavou vintage. Úžasný soustružený stůl s mnohaletou patinou, židle s ohýbanou železnou konstrukcí a jednoduchá lavice doplněné maximalistickým lustrem jsou přímo oslavou tohoto populárního stylu. Vedlejší koupelna je pak vytapetována černobílými fotografiemi z šedesátých let, vnášejícími do prostoru pocit hravosti a nostalgie.

Poslední patro je pak vyhrazeno klidové zóně. Ložnice s postelí s vysokým čalouněným čelem a zlacenou vliesovou tapetou v záhlaví vzdáleně připomíná zámecké budoáry viktoriánské Anglie. Na ložnici přímo navazuje šatna a nádherná koupelna s „gotickým“ oknem a mramorovými obklady.

Poděkování a zdroj fotografií: YOUNG AND BORLIK, HAZEL – WOOD