• Fashion News  • H&M přichází s exkluzivní kolekcí z udržitelných materiálů, kterou miluje příroda

H&M přichází s exkluzivní kolekcí z udržitelných materiálů, kterou miluje příroda

Inovace a udržitelnost jsou dvě slova, která se stávají pro módní značky klíčové a zásadní. Jedna z největších módních značek H&M se dává do boje za lepší a udržitelnou módou. Nově představuje jarní limitovanou kolekci CONSCIOUS EXCLUSIVE 2019, kde najdete kůži z ananasových slupek či vlákno vyrobené z pomerančových slupek.

Nastává čas se neustále zamýšlet nad tím, co kupujeme, z jakých materiálů a důležitým artefaktem je, jestli danou věc potřebujeme. Šokující fakta, která obklopují v posledním období svět je, že módní průmysl patří na druhou příčku nejškodlivějšího byznysu znečištujících životní prostředí. Jedna z největší módní značek H&M patří mezi značky, která se přihlásila k přechodu na cirkulární ekonomiku do roku 2030 a současně k maximálnímu využívání materiálů po co nejdelší dobu v oběhu. S plněním stanovených cílů přichází s kolekcí CONSCIOUS EXCLUSIVE 2019. Ta čerpá inspiraci ze zázraků naší země a její léčebnou silou, která je schopná psychicky i emočně spojovat lidi s přírodou. Inspirace minerály, krystaly a léčivými rostlinami je jasně přítomná jak ve vzorech, tak i v barevném schématu kolekce. Inspirace je taktéž čerpána z naší životní pohody, z toho, že umíme ocenit krásnu kolem nás, ať už tu přírodní nebo uměleckou.

Limitovaná kolekce CONSCIOUS EXCLUSIVE je stylová a nadčasová. Kousky jsou natolik variabilní, že se hodí pro různé příležitosti. Variabilita jednotlivých kousků usnadňuje využití pro každodenní nošení, ale zároveň i pro jedinečnou příležitost. V kolekci nechybí sportovní detaily. Při vytváření celé kolekce bylo pro módní značku H&M výzvou, jak otestovat nové a inovativní udržitelné materiály. Mezi tři hlavní materiály patří Piñatex, Orange fiber a BLOOM Foam.

Tři inovativní materiály z přírody

Piñatex® – alternativa přírodní kůže vyrobená z celulózových vláken extrahovaných z listů ananasu, které jsou odpadem ananasové sklizně. Každá bunda z kolekce H&M CONSCIOUS EXCLUSIVE je vyrobena z přibližně 16 kg ananasových listů. Listy ananasu se shromažďují na Filipínách a tkanina se vyrábí ve Španělsku.

Orange Fiber je vyrobeno z citrusové kůry získané během produkce džusů. Kůra je přeměněna na vhodnou, vysoce kvalitní látku, jež využívá vedlejší produkty a šetří přírodní zdroje. Blůza H&M CONSCIOUS EXCLUSIVE, jež je vyrobená z Orange Fiber obsahuje kolem 2,3 kg čerstvých pomerančových slupek. Pomerančové vlákno vyhrálo v roce 2015 cenu GLOBAL CHANGE AWARD, co je mezinárodní soutěž organizovaná asociací H&M Foundation.

BLOOM™ Foam je pružná pěna vyrobená z biomasy řas, jejíž výrobní proces pomáhá vyčistit a obnovit životní prostředí. Vysoce výkonná pěna je použita v nové kolekci CONSCIOUS EXCLUSIVE v podrážkách bot. Z jednoho páru sandálů s pěnovou vložkou BLOOM™ se vrací 112,5 l čisté vody zpět do přírody. Řasy se sklízejí v Číně a v USA. Kuličky, které se pak používají k vytvoření podrážky, se vyrábějí v USA.

Mezi dalšími udržitelnými materiály v kolekci najdete recyklované stříbro, které je získáváno z nadzemních zdrojů a průmyslového odpadu. Lyocellové vlákno Tencel. Toto vlákno se získává z udržitelných zdojů přírodních lesů a udržitelných plantáži. Dřevěná buničina je přeměněna na celulózové vlákno. Nechybí zde ani recyklovaný polyester, který je vyroben ze starých PET lahví. Organický len zpracovaný z rostlin, které vyrosly bez chemických pesticidů a hnojiv. A mezi základním materiálem nechybí organická bavlna. Ta je pěstovaná bez chemických pesticidů a hnojiv a neobsahuje žádné geneticky upravené organismy (GMO).

Kolekce CONSCIOUS EXCLUSIVE je dostupná v Nákupní galerii Myslbek a také online.

Zdroj fotografií: archiv značky H&M

Marketing manager