Impro show 321jedem! v duchu zločinu, novinařiny a krup
Jeho denním chlebem je shromažďování důkazů a odhalování zločinů, ale jak si investigativní novinář Janek Kroupa poradil jako host impro talk show 321jedem!?
321jedem! je originální formát, který propojuje talk show a divadelní improvizaci. Staví hosta do nečekaných a hravých situací, v jakých ho jinde neuvidíte. Rozhovor se střídavě mění v improvizovanou scénku, historku nebo píseň v podání moderátora a autora konceptu Nikoly Orozoviče a dalších členů skupiny Just!Impro. Jedná se o doslova neopakovatelný zážitek.
Koncept impro talk show spolu s jeho historií jsme více přiblížili v dřívějším článku o představení, ve kterém byl hostem cestovatel Ladislav Zibura.
V pondělí 16. května na jevištních prknech klubu Malostranská beseda vystoupili spolu s Nikolou Orozovičem Lukáš Venclík a Jiří Axman za hudebního doprovodu Václava Tobrmana. Od chytání pedofilů, řešení vražd a jiných zločinů si k jistě příjemnějšímu výslechu, než je ten policejní, odskočil Janek Kroupa.
Janek kariéru začal v 19 letech v pořadu Občanské judo, později pracoval jako investigativní reportér pro Český rozhlas a od roku 2019 působí v redakci zpravodajského portálu Seznam Zprávy. Mezi jeho významnější počiny patří např. kauzy kolem Berdychova gangu a předražených transportérů Pandur. Jako pomůcka pro jednu ze scének pondělního představení posloužila jeho nová kniha Čistí.
Improvizace je s investigativní žurnalistikou dost spjatá. „Při svém povolání musím být pořád připravený improvizovat. Snažíme se naplánovat vše, co naplánovat jde, ale to fakticky znamená, že se to nepovede. Naplánované věci dopadnou většinou jinak,“ řekl. „Rozdíl mezi hereckou a novinářskou improvizací je to, že herci se snaží stát nějakou postavou, zatímco já ne.“
Je člověkem, který spíše plánuje, ale improvizaci nevnímá jako protipól a neobejde se bez ní. „Základem improvizace je reakce na nějakou situaci. Reakce rychlá, pokud možno. A to je, myslím, nutná výbava pro novináře. Důležitou vlastností pro investigativního novináře je také trpělivost, a tu já nemám.“
V porovnání třeba s Ladislavem Ziburou se Janek do impro show tolik nezapojil. „Tento formát pro mě byl nový i jako pro diváka, i tak jsem k tomu přistupoval. Byla to pro mě zajímavá a zábavná zkušenost.“ Jeho povídání a historky se zločinci byly ale zajímavé a s odstupem je zvládl podat i s humorem. Vystupující si byli vědomi, že diváci se přišli hlavně pobavit. „Témata související s Jankovou profesí jsou náročnější k udržení představení a debaty v aspoň trochu veselé rovině, ale bylo to zajímavé,“ přiblížil svůj pohled Nikola Orozovič. „Vždy mě to více baví s lidmi, kteří nejsou vyloženě herci.“
I když samotný formát improvizace může pro laika vypadat jako velmi jednoduchá záležitost, ve skutečnosti jde o jednu z nejnáročnějších jevištních disciplín. Tedy aspoň v případě, že se má divák bavit a celé představení má mít spád. Celý formát představení stojí na překvapení – diváků a i samotných vystupujících. A Nikola, Lukáš, Jirka i Václav to opět skvěle zvládli. S Jankem jsme se shodli, že nejzábavnějším momentem bylo, když ho Lukáš daboval. Opravdu stálo za to vidět Janka při rozhovoru v Prostoru X jako výživového poradce, pro kterého je největším prohřeškem v jídelníčku zelenina. Věřím, že i Čestmír Strakatý by neudržel vážný výraz.
Show 321jedem! opět vřele doporučuji. Pokud vše půjde podle plánu, budete mít možnost se zúčastnit dalšího představení 27. června, jinak se můžete těšit po letních divadelních prázdninách.
Zdroj: 321jedem! archiv (Petr Kulich)