• Lifestyle  • Redakční kulturní tip: Impro talk show 321jedem!

Redakční kulturní tip: Impro talk show 321jedem!

321jedem! je originální formát, který propojuje talk show a divadelní improvizaci. Autor konceptu a moderátor Nikola Orozovič tentokrát spolu s kolegy z Just!Impro přivítal cestovatele a spisovatele Ladislava Ziburu.

Originální a u nás jedinečný formát impro talk show staví hosta do nečekaných a hravých situací, v jakých ho jinde neuvidíte. Rozhovor se střídavě mění v improvizovanou scénku, historku nebo píseň v podání moderátora Nikoly Orozoviče a dalších členů skupiny Just!Impro.

V neděli 20. března v show účinkovali Martin Vasquez, Lukáš Venclík a hudebník Václav Tobrman. Na pódium klubu Malostranská beseda tentokrát směřovaly kroky Ladislava Zibury. Pokud tohoto cestovatele a autora pěti knih znáte, víte, že oplývá humorem a na cestách se dostává do všemožných nečekaných situací. „Když člověk při cestování plánuje, moc se mu věci nedaří a je potom nešťastný. Obecně mám improvizaci rád, je zemitá, lidská, vybočujete s ní ze šedi běžných dní,“ řekl Ladislav.

Nebylo tedy velkým překvapením, že si svou účast v show velmi užil. „Málokdy dělám něco, čím úplně vykračuju z toho, čemu se věnuju normálně. Už jsem byl hostem v několika talk show, ale moc mě nebaví mluvit o sobě, o věcech, které znám. Improvizační divadlo pro mě bylo něčím novým a i pro mě jako hosta byla show zážitkem. Jsem nadšený. Překvapilo mě, jak moc super to bylo, kluci jsou skvělí,“ vyjádřil se k představení. „Kdyby mě Nikola pozval podruhé, s radostí přijdu znovu. A budu chodit i jako divák. Mám moc rád kolektivní smích, je to neuvěřitelně hezká emoce.“

Autor konceptu Nikola Orozovič byl po výstupu také nadšený. „Moc mile mě překvapilo, jak se Ladislav zapojil. Na jevišti to skvěle zvládal.“ Formát impro talk show začal pravidelně uskutečňovat pod názvem 321jedem! od ledna 2017 nejdříve v divadle Royal a později v Malostranské besedě. Improvizaci se věnuje ale už od roku 2004.

Nenarazil jsem na nikoho, s kým by byla improvizace problém,“ odpověděl na dotaz, zda se některý z hostů cítil při show nekomfortně. „Nikdo vyloženě nervózní nebyl, i proto, že témata a scénky máme vytvořené tak, abychom hostovi vytvořili bezpečné a příjemné prostředí. Ani u diváka nechceme vyvolat dojem, že host improvizovat neumí, ale že je v tom naopak skvělý – i kdyby měl říct jen jedno slovo.“

Mezi hosty se objevili například herečky Eva Holubová (na kterou se v budoucnu můžete těšit podruhé), Iva Janžurová, Ivana Chýlková, herci Karel Heřmánek, Karel Zima, režisér Jiří Havelka, zpěvačka Eva Burešová, kouzelníci Ondřej Pšenička a Richard Nedvěd, kardiochirurg Petr Neužil, cestovatel Dan Přibáň, reportér Miroslav Karas či herec a režisér Jiří Mádl. „Snažím se vybírat hosty, kteří jsou pro mě zajímaví, abych si s nimi měl o čem povídat,“ vysvětluje Nikola. „Když jsem před pěti lety začínal, zval jsem hlavně své známé, jak už z osobního, tak profesního života. Na seznamu mám mix celebrit, ale i osobností ze zajímavých oborů – např. příště (25. 4.) přijde zástupce ředitele pankrácké věznice Pavel Kalabza. Nechci hosty vybírat jen podle toho, zda mají potenciál přitáhnout lidi. Mým úplným cílem je, aby diváci předem vůbec nevěděli, koho jsme si pozvali, a přišli čistě jen kvůli tomu, že můžou očekávat zajímavý rozhovor doprovozený improvizacemi, které jsou vždy nové a můžou pobavit i v případě, že diváka nebude tolik zajímat odvětví, ve kterém se daný host pohybuje.“

Na impro talk show jsem zavítala poprvé a jako divák jsem si ji opravdu užila. Dlouho jsem se tak nenasmála – obzvlášť v aktuální době štědrá porce zábavy a atmosféra při představení přišly vhod a napomohly k tomu, aby se člověk uvolnil. Show je postavená na kouzlu okamžiku, netušíte, co přijde, jaká témata se budou s hostem probírat, a o to víc se bavíte. Střídání diskusních úseků s akčnějšími improvizačními scénkami přispívají k udržení pozornosti – ne, že by to snad byla nuda… Velmi pozitivně oceňuji výkony všech účinkujících a určitě můžu říct, že jsem na 321jedem! nebyla naposled.

Veškerý zisk z nedělního představení putoval na konto Člověka v tísni na podporu Ukrajiny.

Zdroj: 321jedem!