• Lifestyle  • Jak být opravdu šťastný? Stačí 4 dohody!

Jak být opravdu šťastný? Stačí 4 dohody!

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč jste stále nespokojení, nešťastní a když už spokojení konečně jste, trvá to jen pomíjivou chvíli? Chvíli, kterou ani nestačíte zaregistrovat? Je možné být šťastný každý den? Neustále? A na pořád? Já si myslím, že ano!

Nedávno se mi pod ruce dostala kniha nesoucí název Čtyři dohody, jejímž autorem je Don Miguel Ruiz. Jeho dílo   je postaveno na moudrosti starých Toltéků, popisuje v něm, jaké kroky by člověk měl učinit, aby dokázal proměnit svůj život v nepřetržitý pocit svobody, opravdového štěstí a lásky.

ruiz-e1374146323981

Každý z vás má sám se sebou utvořené jisté dohody, například: „jsem moc tlustý/á, vysoký/á, malý/á, ošklivý/á“ a mohla bych pokračovat do nekonečna. Všichni to moc dobře známe, ale moudrý pan Ruiz nám říká, abychom tyto nesmyslně utvořené dohody vymazali a vytvořili si nové, smysluplné a plnohodnotné dohody, které nám přinesou ono štěstí, radost, klid a vyrovnanost.

První dohoda: Nehřešte slovem

Zkuste se zamyslet. Jak často používáte slova, která jsou zbytečná, nebo kterých později litujete? Jak často „drbete“ své kamarády, či jen kolemjdoucí osoby? Myslíte si, že je to takhle správné? Že je správné používat přehršle slov, jenž nejsou věcná?

Druhá dohoda: Neberte si nic osobně

Ach ano! Tady je další kámen úrazu, vše si bereme až příliš osobně, jsme vztahovační a v závěru si ony problémy vytváříme sami. Vytvoříme problém, který existuje pouze v naší mysli, ale   v reálném světě nikoliv!

Třetí dohoda: Nevytvářejte si žádné domněnky

To je asi největší zlo ze všech! Jsme doslova posedlí vytvářením scénářů, které se vlastně vůbec nestali. A z těchto scénářů následně vznikají samé negativní postoje a emoce, které vedou k hádkám a nedorozuměním mezi lidmi.

Čtvrtá dohoda: Vždy dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete

Moudrost všech moudrostí! Protože to, co je pro někoho maximum, může být pro jiného minimum. Proto je tak důležité, nehledět na výkony ostatních, ale zaměřit se na ty své. Vše čemu se věnujeme, co děláme, bychom měli dělat právě tak, jak v danou chvíli dokážeme my sami nejlépe.

0ae03e9bf8309d224a0793e7b09264d4

 

Zní to snadně, ale rozhodně to snadné není, i sám pan Ruiz uznává, že zvládnout všechny 4 dohody není věcí, která se podaří za měsíc, rok, dva, ale je to proces, který trvá dlouho a při kterém se člověk neustále učí. Proces, při kterém se člověk učí ze svých vlastních chyb, proces, díky kterému se člověk stává silnější, vyrovnanější a cítí se naplňován, cítí se naplňován onou láskou, která je všude kolem nás, možná je schovaná a ne tak čitelná, ale je tu! A když konečně tento proces zvládnete, dosáhnete naprostého štěstí, pohody, klidu, lásky a porozumění. No nezní to báječně? Tak na nic nečekejte a pusťte se do toho!

Zdroj: 1, 2, 3.