• Beauty  • Jak správně jíst před a po cvičení?

Jak správně jíst před a po cvičení?

Už několik hodin před cvičením nejíte, aby se vám lépe hýbalo, a nic k jídlu si nedáte ani po sportu, protože nechcete nabrat to, co jste pracně vypotili? Všechno špatně! Riskujete zdraví a paradoxně i další kila navíc. 

Pohybová aktivita příznivě ovlivňuje průběh hubnutí, ale je důležité upravit si i jídelníček. K tomu, abychom měli dostatek energie během cvičení a neměli příliš velký hlad po cvičení, je důležité správně jíst již od začátku dne, proto nezapomínejte na vhodně zvolenou snídani. Dále jezte během celého dne v pravidelných intervalech každé 2–3 hodiny.

 Co jíst před cvičením?

Chcete-li hubnout, je důležité sníst poslední jídlo nejpozději hodinu před cvičením. Vyhněte se tučným nebo příliš sladkým jídlům .Před tréninkem je vhodné zkombinovat v jídle složité i jednoduché sacharidy s malým množstvím bílkovin. Dejte přednost lehce stravitelným potravinám, jako je celozrnné pečivo a nízkotučné potraviny s vyšším obsahem sacharidů, např. ovoce, müsli tyčinky, proteinový nápoj. Jednoduché cukry vám dodají energii hned, složité zajistí vytrvalost v průběhu cvičení, bílkoviny zase ochrání vaše svaly.

musliCo jíst po cvičení?

Ještě důležitější, než jídlo před cvičením, je jídlo po cvičení. Na tom totiž záleží, zda bude vaše tělo budovat svalovou hmotu nebo schraňovat tukové rezervy. Po fyzické zátěži jsou energetické zásoby vašeho těla vyčerpané. Proto je nutné je opět doplnit, aby nedocházelo k úbytku svalů, ale jen tukové tkáně. I když chcete hubnout, zapomeňte na to, že by bylo lepší po cvičení večer už nic nejíst. Tím by se vaše tělo dostalo do poplašného režimu, kdy je nutné naopak tukové zásoby schraňovat, stejně, jako při hladovění.

Když chcete zhubnout:

Pokud je vaším cílem hubnout, není nutné jíst ihned po cvičení, ba naopak. Ideální je, pokud se v tomto případě najíte 1-1,5 hod po skončení fyzické aktivity. Nejlepší variantou jsou bílkoviny doplněné sacharidy (např. čerstvý zeleninový salát s drůbežím masem, vejcem, rybou či luštěninou a malou porcí přílohy).

salátKdyž chcete nabrat svalovou hmotu:

Pokud je vaším cílem nabrat svalovou hmotu, měli byste do půl hodiny po fyzické aktivitě doplnit sacharidy (banán, džus, müsli tyčinku) a do dvou hodin sníst jídlo, které bude bohaté jak na bílkoviny, tak i na sacharidy (např. kuřecí plátek s rýží a zeleninovým salátem).

kuřecí plátek

Zdoje: 1, 2, 3, 4