• Lifestyle  • Móda v proměnách století: Hubert de Givenchy

Móda v proměnách století: Hubert de Givenchy

Holly Golightly stojí uprostřed New Yorku a soustředně zírá do výlohy obchodního domu Tiffany&Co. Je ráno a ona právě snídá. Asi každý si vybaví, co v tu chvíli měla Audrey Hebpurn na sobě – černé brýle, které zakrývaly známky předchozí veselé noci, záplavu perel a ikonické černé šaty. Ony malé černé pocházely z dílny Huberta de Givenchy.

Givenchy se narodil v roce 1927 v severní Francii. Jeho rodiče byli aristokraté, otec zemřel brzy a mladý Hubert byl vychováván svou matkou a babičkou. Ve čtyřicátých letech se Givenchy přestěhoval do Paříže za studiem. Přestože původně zvažoval kariéru právníka, nakonec se odhodlal vstoupit do světa módy. Nejprve se spojil s návrhářem Jacquesem Fathem a poté pracoval pro řadu slavných jmen -Luciena Lelonga nebo Elsu Schiaparelli.

PARIS, FRANCE - 1960: French designer Hubert de Givenchy, 1960 in Paris, France.

V padesátých letech Givenchy otevřel svůj první salon. Jeho kolekce sklidila ohromný úspěch, představil v ní oddělené kousky jako dlouhé sukně a halenky, které se mezi sebou daly vzájemně kombinovat. V dalších kolekcích představil elegantní večerní róby nebo klobouky. Jméno Givenchy se brzy poté stalo synonymem pro pařížskou eleganci.

Později se setkal s Cristóbalem Balenciagou, kterého velmi obdivoval. Balenciaga se stal jeho mentorem. Na počátku šedesátých let se začal Givenchy přizpůsobovat novým trendům, postupně zkracoval délky a narovnával siluety.

Audrey-Hepburn-and-Hubert-de-Givenchy-audrey-hepburn-22930066-400-447

Givenchy tvořil pro mnoho známých osobností, jednou z nich byla Audrey Hebpurn. Krom civilních modelů pro ni navrhoval také filmové kostýmy. Stojí za modely z filmů Usměvavá tvář a Snídaně u Tiffanyho či Šaráda. Krom Hebpurn oblékal také Jackie Kennedy nebo Grace Kelly.

V osmdesátých letech prodal svou společnost módnímu domu Louis Vuitton. Poslední kolekci prezentoval zhruba o deset let později. Za svůj přínos světové módě získal ocenění. Hubert de Givenchy zemřel v roce 2015.

 

Zdroj: 1, 2, 3