• Lifestyle  • Kam s tím?

Kam s tím?

Pořádně jste si doma uklidili, vyřadili nepotřebné kousky oblečení, knížky apod. a teď přemýšlíte, kam s tím? Jsme si jistí, že přímou cestu do popelnice vyžaduje opravdu jen minimum vyřazených věcí, a tak přinášíme pár tipů, jak s nimi naložit.

Prodejte to

Pokud se mezi vašimi vyřazenými věcmi najdou kousky, které by se daly ještě prodat, zkuste to. Vyzkoušejte prodejní weby jako např. Vinted nebo bazary. V kurzu je pořádání různých prodejních akcí – na některých si můžete rezervovat místo a výtěžek jde přímo do vaší kapsy, často ale můžete přispět na dobrou věc.

Darujte

Věci můžete darovat ať už svým známým (v případě, že jim udělají radost a najde se pro ně využití), tak cizím lidem. Možností pro dobrý skutek je několik.

Jak už jsme zmínili výše, je možné narazit na různé bazárky, na které donesete oblečení (popř. knížky aj.), jehož následným prodejem je podpořena obvykle jedna vybraná organizace nebo jedinec (možná jste zaznamenali např. akci Kupsikarmu, kterou pořádaly české blogerky).

Zkuste využít dobročinné obchody, second handy – v Praze je asi nejznámější Moment, který patří mezi největší charity shopy u nás. Darovat a koupit tam můžete oblečení, doplňky, knihy, dokonce i drobný nábytek.

Další je žižkovská Přestupní stanice. Tento projekt vznikl převážně, aby podpořil lidi bez domova – ti jsou v obchodě zaměstnáváni, aby si mohli vydělat poctivou prací a začlenit se do běžného života. Mezi dalšími zmíníme ReShare Store, který provozuje Armáda Spásy, Hvězdný bazar, který zaměstnává vozíčkáře nebo Comeback shop (pomáhá bývalým uživatelům drog). Organizace Sue Ryder pomáhající seniorům provozuje v Praze šest dobročinných obchodů. Na všech těchto místech vaše dary ocení – nejen že bude váš hezký kousek nosit někdo jiný, ale zároveň bude finančně nápomocný. Darované věci, které se nehodí přímo k prodeji, obvykle putují k jiným charitativním organizacím.

Sběrné kontejnery na textil jsou asi nejjednodušší volbou. My je obvykle využíváme jako jednu z posledních možností, když se nám nepodaří oblečení udat jinak. Pomáhají k tomu, aby se z textilu nestal jen nevyužitý odpad. Oblečení z kontejnerů obvykle putuje do třídírny, to vhodné dále k různým charitativním organizacím, ostatní se zpracovává (např. se využívá jako materiál v automobilovém průmyslu). Kontejnery nespadají pod jednoho provozovatele – zodpovídají za ně komerční společnosti, jindy neziskovky. Jako první se vám nejspíše vybaví oranžové kontejnery firmy Potex. Další společností je Dimatex provozující bílé kontejnery – zároveň spolupracuje i s Českým červeným křížem. Dále můžete narazit na kontejnery Diakonie Broumov – jedná se o sociální družstvo, které vybraný textil daruje potřebným.

Už jste narazili na veřejnou šatní skříň? Jedná se o projekt dobrovolnické skupiny Architekti bez hranic, který má pomoct sociálně slabším lidem, nicméně neexistuje žádné omezení ohledně toho, kdo může nebo nemůže skříň využít. Aktuálně v Praze fungují skříně dvě – u Café Na půl cesty na Pankráci a v ulici Zelenky-Hajského na Žižkově.

Swapujte

Výměna (nejen) oblečení – přineste kousky, které již nevyužijete, a odneste si jiné. Někdy je počet věcí omezen, jindy ne. Můžete přijít i v případě, že se ničeho zbavovat nechcete, neboť není podmínkou něco přinést, abyste si nějaký nový kousek odnesli. Občas to může být docela zábava, a když budete trpěliví, třeba objevíte nějaký skvost.

Shwopping

Kombinace slov swap a shopping – v praxi to vypadá tak, že do vybrané prodejny, která tuto možnost nabízí, donesete staré oblečení (jakékoliv značky) a za odměnu dostanete slevu na nákup. Dlouhodobě toho můžete využít např. v H&M.

Pamatujete si recyklační kampaň značky Marks & Spencer?

Obdobná akce probíhala i ve vybraných pražských kavárnách – za donesené oblečení jste dostali kávu zdarma.

Buďte kreativní

Chystáte se vyhodit děravé džíny, které vám ale jinak sedí? Tak je buď ještě víc stylově proděravte, nebo si z nich udělejte kraťasy. Ze starých šatů ušijte třeba povlak na polštář… fantazii se meze nekladou (ty vám vytyčí leda tak vaše schopnosti). A v (ne)poslední řadě můžete využít roztrhané oblečení jako hadr na okna – když už je z materiálu, který nezanechává šmouhy.

Na závěr chceme připomenout, ať nakupujete s rozvahou, aby vám vytříděný a zorganizovaný šatník aspoň chvíli vydržel a abyste opravdu využili kousky, které máte. Protože udržitelný šatník je nošený šatník.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5