• Lifestyle  • Knihy, které změní váš pohled na módu

Knihy, které změní váš pohled na módu

Ať už se jen ráda díváte do výkladních skříní s nejnovějšími módními kousky, nebo je móda doslova vaší posedlostí, máme pro vás knihy o módě, které si musíte přečíst.

Móda není umění, ale potřebuje umělce pro svoji existenci

Tato slova pronesl Yves Saint Laurent v roce 2002 u příležitosti své přehlídky na rozloučenou. Móda možná opravdu není umění, ale návrháři, kteří ji tvoří, umělci bez pochyby jsou. Fenomenální kniha, která vám odhalí příběhy umění a umělecká díla těch nejvýznamnějších z nich se jmenuje: „Legendární módní návrháři“ od Marie Luisy Tagariello.

Kniha, kterou na obalu zdobí fenomenální model z dílny Roberta Capucciho – šaty z mikáda v 84 různých barvách, představuje výpravným, a zároveň jednoduchým způsobem, vývoj módních směrů od počátku 20. století až po současnost. A to vše s pomocí skládanky příběhů jednotlivých návrhářů, kteří se nesmazatelně svými nápady, kreativitou a uměním zapsali do historie módy.

Zjistíte například, že bez Coco Chanel by neexistoval fenomén, který do dnes neopustil šatníky elegantních žen, s názvem „malé černé“. Nebo třeba, že to byla právě ona, která poprvé přidala na kabelku legendární řetízek přes rameno, aby ženám uvolnila ruce pro skleničku na večírcích. Co to znamená „Diorova bomba“, která vybuchla po druhé světové válce a jakou revoluci odstartovala ve světě módy. Kdo byl dvorním módním návrhářem Audrey Hepburn a jaký omyl je svedl nerozlučně dohromady. Či co to znamená, když se řekne – legendární Valentinova červená.

Jediná naše rada zní: Prostě si tu knihu přečtěte.

Nedělám módu. Já jsem móda.

Coco Chanel

Nejsou to boty. Je to politické spiknutí

Napsala spisovatelka Patt Morrisonová v reakci na pantoflíčky navržené Manolem Blahnikem v roce 1992. Boty jsou část oděvu, který doslova hýbe světem. Vzbuzují vášeň, lásku, ale i kritiku a odpor. Jsou předmětem velké kreativity snad všech světových ikon módního světa. Existují ženy, které jich mají stovky či snad dokonce tisíce. Imelda Marcosová, někdejší první dáma Filipín, měla prý ve své sbírce 3 000 párů.

Patříte-li mezi botomanky, u knihy „Ikony světového stylu. Boty“ od Caroline Coxové zažijete doslova extázi. Text, který mapuje vývoj snad každého druhu bot, který si umíte představit je doprovázen nádhernými ilustračními fotkami ze všech období historie.

Vrátíme-li se k výše zmíněnému pantoflíčku, při čtení knihy se například dozvíme, že bota s otevřenou patou pochází už ze starého Říma. Pantofle té doby plnily funkci obřadní boty a nosili je šlechtici. Otevřená pata znamenala, že jejich majitel si žije v klidu a beze spěchu. Určitou pohodu a klid vyzařují pantoflíčky do dnes. V 17. století se na nohou žen staly symbolem sexuálního napětí. Na Fragonardově obrazu Houpačka (1766), který je plný sexuálního napětí, hraje růžový střevíček roli svůdníka. Žena, kterou její manžel houpe na houpačce, odhazuje svůj střevíček směrem k milenci, který je schovaný na druhé straně zahrady.

Věděli jste, že podpatky nosili dříve i muži a jeden z nich se podle krále Ludvíka XIV., který jej vynalezl, jmenuje Ludvíkovský? Která bota se skrývá pod názvem brogue či espadrille? Čtěte a dozvíte se nejen to, ale mnoho dalších zajímavých příběhů bot, o kterých jste neměli ani tušení.

Nerad bych, aby se někdo podíval na mé boty a řekl: Ach můj bože! Vypadají tak pohodlně!

Christian Louboutin

Základem je dobrý základ

Tak se jmenuje Kapitola 8 knihy s názvem: „Vaše znaménko krásy“, kterou ve spolupráci s Rose Apodaca napsala a sestavila Dita Von Teese. Dita je dívka z předměstí, která se stala burleskní tanečnicí a poté i módní ikonou. Její černé, dokonale upravené vlasy, linky na očích a rudé rty připomínají krásky starého filmového Hollywoodu. Dalo by se říci, že vypadá dokonale.

Za jejím vzhledem však nestojí tým stylistů ani kadeřníků. To, jak vypadá, je čistě a zásadně jen z jejích rukou. Kniha popisuje všechny rituály krásy, které k tomuto vzhledu vedou. Od toho, jak si upravit dokonalé obočí až po postup, jak se rychle a perfektně učesat. V knize najdete také mnoho rozhovorů s odborníky svého oboru, počínaje dermatologem, přes fotografa či kosmetičku až po plastického chirurga.

Možná vůbec nechcete vypadat jako Dita. Přesto si knihu přečtěte, protože se od ní mnoho naučíte. Svůj vzhled bere jako umění, kterým je doslova posedlá. Nezajímá ji, co si o tom myslí okolí. Prostě si našla svoje já, které je takové, jaké si ona přeje.  Její styl je pro ni vším. Džíny měla jen jednou a to, když šla na halloweenskou party za normální holku. Učte se od ní brát svůj vzhled jako vášeň a lásku. Najděte si svůj styl a třeba vám některé její rady otevřou oči nebo přinesou návod, jak toho docílit.

Její přístup k individualitě dokazuje i její výčet žen, které miluje či obdivuje.

Vždycky buď prvotřídní verzí sebe sama a ne nějakou druhořadou verzí někoho jiného.

Judy Garlandová
Móda možná není umění, ale bez umění by nebyla. Je plná krásy, estetiky, vášně a příběhů. Užijte si jich při čtení těchto knih plnými doušky.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9