• Lifestyle  • Konec obalů od potravin? I to je možné

Konec obalů od potravin? I to je možné

Iniciativa Bezobalu se jako první v tuzemsku snaží prosadit prodej potravin na váhu do znovupoužitelných obalů. Hlavním cílem je přestat používat jednorázové obaly, které jsou nejen drahé, ale především nešetrné k životnímu prostředí. Studie ukazují, že v současné době již na planetě Zemi žijeme na ekologický dluh. Není na čase o tom začít přemýšlet a snažit se to alespoň zmírnit?

„Jednorázové obaly, spolu s jídlem, které z nich nestačíme spotřebovat, tvoří až devadesát procent komunálního odpadu, z něhož se přitom zrecykluje jen zlomek,“ řekl pro Ekolist.cz za iniciativu Bezobalu Petr Hanzel.

_400x265_dsc_7158_www2

A jak se tedy nakupuje bez obalu? Stačí si donést vlastní nádoby, sklenice, krabičky nebo plátěné pytlíky. Zboží si navážíte a zaplatíte pouze za potraviny.

Myšlenkou projektu není jen předcházení zbytečnému odpadu. Další výhodou je možnost nakoupit si množství, které opravdu potřebujeme a které jsme schopni spotřebovat. Pak se nestane, že musíte potraviny vyhazovat. Zákazníci takových obchodů tedy kupují jen tolik, kolik potřebují a platí pouze za potraviny, nikoliv za jednorázová balení, ani za značky, marketing a reklamy s nimi spojené.kupujeme_jidlo

V dózách potraviny nejen vypadají lépe, ale
i vydrží déle než v načatých jednorázových baleních – ta jsou navíc běžně nástrojem pro oklamání zákazníka a zdrojem škodlivých látek, které se z nich uvolňují do potravin.

_400x265_dsc_7073_www

Tzv. Zero waste není žádnou revolucí. Dalo by se říci, že se spíše jedná o něco, co tu dříve bylo, ale v naší uspěchané době se kamsi vytratilo.

Prodejnu najdete ve dvoře na ulici Bělehradská 96, Praha 2.

Zdroj 123