• ppl talk  • Petra Doubková: „Vizí EcoHaus je ušetřit tisíce tun jednorázového odpadu ročně“

Petra Doubková: „Vizí EcoHaus je ušetřit tisíce tun jednorázového odpadu ročně“


V tomto rozhovoru jsme pro vás vyzpovídali zakladatelku EcoHaus, Petru Doubkovou, která se s námi podělila o svůj inspirativní příběh a vizi udržitelného světa a módy.

Petra, energická a inspirativní žena, s námi sdílela svůj netradiční profesní příběh. Hlavním tématem našeho rozhovoru je samozřejmě EcoHaus, inovativní značka, která se zaměřuje na udržitelnou módu a ekologické prací prostředky. Dozvíte se, jak Petra vnímá filozofii značky, jaké materiály a technologie používá a co dělá produkty EcoHaus jedinečnými. Není to ale jen o byznysu. Zajímá nás i Petřin osobní život, její motivace a inspirace. Prozradila nám, jak skloubit profesní a osobní život a co je pro ni v životě důležité.

Jak byste popsala filozofii značky EcoHaus?

Filozofie značky EcoHaus vychází z mého osobního přístupu a hodnot, což značku činí odrazem mé osobnosti. Naše značka se vyznačuje originalitou, autenticitou a kreativitou v každém aspektu našeho podnikání. Snažíme se jít vlastní cestou a vše dělat trochu jinak. Naším hlavním cílem je zjednodušit proces praní pro naše zákazníky, čímž jim umožňujeme více se věnovat tomu, co je pro ně důležité, zatímco my se staráme o udržitelnou a efektivní péči o jejich oblečení. Vše, co děláme, je utvářeno s myšlenkou minimálního dopadu na planetu a podpory zdravého a udržitelného životního stylu. Naše produkty jsou navrženy tak, aby byly nejen praktické a efektivní, ale i esteticky přitažlivé, čímž odrážíme kreativitu a inovativní myšlení, které jsou jádrem naší značky. V EcoHaus věříme, že malé změny ve způsobu, jakým žijeme a jak pečujeme o své domovy a oblečení, mohou mít velký dopad na naši planetu. Snažíme se inspirovat naše zákazníky, aby se připojili k našemu poslání a společně s námi pracovali na vytváření lepšího a udržitelnějšího světa. Cílem EcoHaus je mít v portfoliu další inovativní produkty, které se postarají o celkovou čistotu českých domácností. Zatím máme v nabídce jen prací papírky a nejprodávanější vůní je luční kvítí. Máme aktuálně ve vývoji dalších zhruba 7 produktů, které plánujeme zařadit do prodeje ještě letos.

Co tedy dělá vaše produkty jedinečnými a výjimečnými?

To, co činí naše produkty jedinečnými a výjimečnými, je kombinace našeho závazku k udržitelnosti, inovativního designu a vysoké kvality. Každý produkt je navržen s ohledem na minimalizaci odpadu a maximalizaci užitné hodnoty při praní a pohodlí pro uživatele. Při výrobě našich produktů klademe důraz na 100% biodegradabilitu a etický přístup, což znamená, že naše produkty nejsou testovány na zvířatech. Pro výrobu pracích papírků používáme zjednodušený proces, ve kterém nejprve umícháme hmotu. Tato hmota je následně sušena, lisována do požadované tloušťky a formy a poté nastříhána na jednotlivé prací papírky.

Pojďme se ještě vrátit k začátkům. Vybrala jste crowdfundingem skoro půl milionu korun na rozjezd EcoHaus. Kdo vám s kampaní pomáhal nebo jak to vůbec funguje, pokud člověk má nápad, ale nemá prostředky?

S kampaní jsem strávila dost času sama. Například můj kamarád Kryštof Sadílek natočil profi klip bez nároku na odměnu, pakliže by se cílová částka nepodařila vybrat. Bylo to moc milé, ale zároveň mě trošku znervózňovala nedůvěra ostatních lidí. Já jsem zvolila crowdfunding, protože jsem si díky němu ověřila, zda o nápad bude zájem, nebo ne. To je to nejdůležitější při tvorbě nové značky nebo čehokoliv dalšího. Doporučuji crowdfundingové kampaně nejen na prvotní financování, ale také na ověření trhu. V červnu pořádám workshop zaměřený na mou zkušenost „Jak jsme na crowdfundingu vybrali celkem milion korun“.

Jaké byly největší výzvy, kterým jste v začátcích čelila? Byla to právě ta nedůvěra ostatních lidí?

V začátku podnikání mi určitě chyběla podpora, tu jsem ale hledala od zkušenějších mentorů. V rámci akcelerace a mých různých startupových aktivit jsem se dostala k TOP lidem, jako je třeba Pavlína Louženská. Mou největší výzvou bylo proměnit fungování firmy z oneman show na profesionálně řízenou firmu, delegování pro mě bylo také mentálně těžké.

Co work life balance? Jak skloubit profesní a osobní život?

Myslím, že skloubit profesní a osobní život může být výzvou, nejen pro ženy. Je to neustále otevřené téma, které nikdy nekončí. Mých několik tipů:

 • stanovovat si priority
 • najít si čas pro sebe
 • naučit se říkat ne
 • delegovat úkoly
 • nastavit si hranice
 • být flexibilní
 • najít si tu pravou oporu (mentor, partner…)
 • oslavovat i malé úspěchy všedního dne

Jak se snažíte minimalizovat dopad EcoHaus na životní prostředí?

Naším cílem v EcoHaus je minimalizovat dopad našich aktivit na životní prostředí, a proto jsme přijali několik klíčových opatření. Především všechny naše produkty jsou 100% biodegradabilní, což znamená, že se po použití přirozeně rozloží a nezanechají škodlivý odpad v přírodě. Zavázali jsme se také k tomu, že naše výrobky nebudou testovány na zvířatech, čímž podporujeme etický přístup k životnímu prostředí a zvířatům. Dalším důležitým krokem, který jsme učinili, je úplné odstranění jednorázových plastů z našich balení. Tyto materiály jsme nahradili papírem, což je obnovitelný zdroj, který lépe odpovídá našim udržitelným cílům. Tato změna nejenže snižuje množství plastového odpadu, ale také podporuje recyklovatelnost a kompostovatelnost našich balení.

Proč je pro vás celkově důležitá udržitelnost a ekologická výroba?

Udržitelnost a ekologická výroba nám umožňují snižovat naši ekologickou stopu a minimalizovat negativní dopady našich aktivit na přírodu. Tím, že používáme obnovitelné zdroje, recyklované materiály a biodegradabilní produkty, přispíváme k ochraně přírodních zdrojů a podporujeme cirkulární ekonomiku, ve které se materiály opakovaně využívají a recyklují. 

Jaké rady byste dala lidem, kteří chtějí žít více ekologicky? Čím začít?

Všeho s mírou a nesnažit se zvládnout dělat ekologicky vše. Vybrat si pár činností, které jsou pro daného člověka vlastní a ty opakovaně dělat.

Jak vidíte budoucnost udržitelné módy nebo celkově udržitelnosti?

Udržitelná móda je něco, čeho si velmi cením. Měli bychom na to koukat ale více komplexněji. Koupit si něco ve fast fashion je také v pořádku, když se z toho stane třeba základní kousek šatníku, který se opakovaně nosí. O oblečení je také důležité správně pečovat, hezky ho uskladnit a prát v kvalitních pracích prostředcích, aby vydrželo co nejdéle. Myslím, že udržitelnost je už tématem, které se dostalo k široké veřejnosti. Teď se začíná jít mnohem hlouběji, udržitelnost nahradí regenerativní byznys model. 

Co vás na vaší práci nejvíce baví a naplňuje?

Nejvíce mě baví:

 • práce s lidmi v týmu, rozvíjet jejich potenciál a i to, aby rostli nejen kariérně, ale především i osobnostně
 • řídit si svůj vlastní time management
 • mít čas na seberozvoj
 • chodit na networkingové aktivity, kde se scházejí top lidi z byznysu
 • rozmanitost marketingu
 • zkoušení neustále nových věcí a možností
 • mít možnost řídit se svým cyklickým kalendářem a přizpůsobit se mu

Jaké jsou vaše oblíbené trendy v oblasti módy a designu?

V oblasti módy se snažím kupovat nadčasové kousky, které vydrží a nevyjdou z módy roky. Z hlediska designu mám ráda rozmanitost stylů, ale moje srdce si získala svou architekturou Itálie. 

Koho obdivujete a kdo vás inspiruje?

V byznysu nemám někoho, kdo by mě vyloženě inspiroval. Tady se snažím skládat své vlastní střípky od ostatních tak nahodile a inspirace přichází každý den. Obdiv mají všechny další ženy a muži, co se dají do svého vlastního podnikání a nevzdávají to, i když se nedaří.

Jaké knihy, filmy nebo hudbu byste čtenářům doporučila?

V poslední době jsem si koupila několik skvělých knížek, které mi opravdu promlouvají do duše. 

 • Regenerative business od Samantha Garcia
 • Scaling up od Verne Harnish
 • Žlutá kniha od Michal Pastier
 • Genové klíče od Richard Rudd
 • Cassie Holmes a kniha Šťastnější
 • Proč mi tohle nikdo neřekl od autorky dr. Julie Smith

Prozraďte nám – jaké jsou vaše profesní sny a cíle do budoucna?

Teď mě velice naplňuje práce na EcoHaus a jsem nesmírně vděčná, že mám možnost pracovat na něčem, co dokáže mít skutečně pozitivní dopad na mnoho oblastí našich životů. Baví mě můj rozvoj při řízení společnosti a vše s tím spojené. Každý den se naučím něco nového. Ve své práci se cítím šťastná, i když jsou dny, kdy mě to velice vyčerpává. Při založení společnosti jsem chtěla být svým pánem a občas to má maličko tendenci sklouznout na tu druhou hranici, ale je potřeba si to neustále uvědomovat a říkat si, že firma není vše. 

Mým snem je psát sloupek jako Carrie Bradshaw a pomáhat dalším talentovaným zakladatelům k tomu, aby jejich nápad uspěl. 

A na závěr: Kdybyste mohla změnit jednu věc na světě, co by to bylo?

Ať jsou lidé od srdce šťastní a dělají to, co je naplňuje a baví.