• Styling  • Kožená bunda – kousek do každého šatníku

Kožená bunda – kousek do každého šatníku

Známe ji všichni, většina z nás ji miluje a každodenní oblékaní si bez ní neumí představit – řeč není o ničem jiném než o kožené bundě neboli křiváku. Pokud chcete vědět něco více o její historii, ale hlavně tipy a rady, jak správně vybírat a  jak ji kombinovat, tak určitě pokračujte ve čtení…

Historie

Stejně jako trenčkoty byly i kožené bundy nejdříve využívány v armádě jako součást uniforem. Piloti prvních letounů totiž na začátku 20. století létali v letadlech s otevřenými kokpity, a tak potřebovali větru a zimě odolné svrchní bundy. Letci nejčastěji nosili kožené bundy typu bomber. S rozvojem automobilového průmyslu a tedy i vývoje motocyklů se objevila nová skupina, která oceňovala vysoké tepelné a izolační kvality těchto bund. Na rozdíl od letců, ale dávali motocykloví závodníci přednost takzvanému křiváku, bundě s různými postranními kapsami, vysokým límcem a páskem v pase. Celou dobu se tedy s jejím vzhledem spojovaly hesla jako divokost, nebezpečí nebo odvaha. Možná i proto velmi rychle převzaly kožené bundy holywoodské filmové hvězdy jako Marlon Brando, které ztělesňovaly postavy rebelů. V neposlední řadě pak kožené bundy a křiváky začali nosit rockeři, punková kultura a nebo motorkářské gangy.

Jak si vybrat střih
Střihů a typů kožených bund je nespočet. Od těch původních – bomber bundy a křiváku, přes různé obměny jako jednoduché minimalistické nebo drsné okované, až po kožená saka a jiné. Pokud jste v záplavě nabídky ztracené, máme pro vás malý návod, jak si vybrat. Nejdříve se rozhlédněte po svém šatníku a zkuste definovat váš styl – romantický, drsný, minimalistický, maximalistický, hravý nebo formální… Následně se zaměřte na barvy a najděte ty, které nejraději nosíte a nejvíce se vám v šatníku opakují. Podle těchto základních parametrů pak můžete začít hledat tu pravou bundu pro vás. Pokud si nejste stále jistí, zkuste navštívit například Pinterest nebo Instagram a podívat se pro inspiraci tam. V obchodech pak vždy pozorujte, jak vám daný kus sedí – zda vás netáhne nebo naopak není příliš široký v ramenou, zda rukávy nejsou příliš úzké nebo široké, a jestli jsou správně dlouhé. Nezapomeňte ani na délku trupu, aby pas seděl správně. Ale i na to, zda bundičku zapnete přes hrudník a nebo naopak není příliš volná.

Kůže versus koženka
Oba materiály mají svá pro a proti. Milovníci zvířat jistě dají zapravdu tomu, že při nošení umělé kůže nemusejí umírat zvířata pro naši parádu. Dalším velkým plusem je nesporně nižší cena oproti pravé kůži. Ovšem tento materiál má jistou životnost a po určité době se začne rozpadat a ničit. Sporné může nakonec být i to, že při výrobě umělé kůže z umělých vláken se zatěžuje životní prostředí také. Naproti tomu pravá kůže s přibývajícími léty dostává patinu, která je brána jako plus a materiál se časem přizpůsobí nositeli tak, že kožená bunda sedne jako ulitá. Cena takové bundy je ale nesrovnatelně vyšší a pokud chcete kůži s certifikátem prokazujícím dobrý život zvířat, šetrné zacházení a k přírodě ohleduplnou výrobou, pak si připlatíte ještě více. Rozhodnutí je na vás. Pokud ale mohu mluvit za sebe,  tak tyto peníze se vyplatí investovat a jednou za život si koupit pořádnou pravou koženou bundu je lepší, než po nějaké době neustále nakupovat novou a novou umělou.

Stylingové tipy
Koženou bundu lze nosit téměř ke všemu a kamkoli. Naše tajné stylingové tipy jsou ale tyto: za A – kožená bunda je skvělý kus na hru s vrstvením. Miluji například variantu kožené bundy pod vlněnou vestu namísto zimního kabátu nebo navrstvení dlouhého kardiganu pod ni. Za B – je to skvělý kus na „rozbití“ příliš jednostylového outfitu. Jako například kožená bunda s romantickými šaty nebo kožená bunda k formálním oblekovým kalhotám. Taková bundička váš look okoření špetkou punkového stylu a dodá šmrnc usedlejším outfitům. Za C – funguje jako skvělý doplněk k základním „nudným“ kombinacím jako triko a džíny, triko a sukně, košile a džíny a podobně.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18