• Fashion News  • Kreativní ředitelka Maria Grazia Chiuri pod lupou redakce DailyStyle.cz

Kreativní ředitelka Maria Grazia Chiuri pod lupou redakce DailyStyle.cz

První žena v čele značky Dior, návrhářka, která nechává své kolekce promlouvat na podporu žen po celém světě, to je Maria Grazia Chiuri. Prezentované outfity pod taktovkou Chiuri však neztrácejí potřebnou ženskost, tak typickou pro Dior, a show v jejím podání mají vždy hlubší poslání. Seznamte se s kreativní ředitelkou Dior, která posunula vnímání žen, a to nejen v módním světě, dala jim svobodu a odvahu. Pro Marii Grazii Chiuri totiž móda není jen o povrchnosti a pozlátku, ale má i důležitý společenský dopad.

První žena v čele Dior

Maria Grazia Chiuri je úspěšná italská módní návrhářka. Chiuri studovala na Istituto Europeo di Design v Římě. V roce 1989 začala pracovat u Fendi, kde navrhovala kabelky a vytvořila legendární model Baguette, k Fendi přijala i návrháře Pierpaola Piccioliho. V roce 1999 nastoupila do italského módního domu Valentino, spolu s kolegou Pierpaolem Picciolim, se kterým pak v roce 2008 převzali roli kreativních ředitelů značky. Společně dohlíželi na úplné umělecké směřování značky, vedli tak dámské, pánské i haute couture kolekce, za svou práci v roce 2015 získali mezinárodní cenu CFDA. U Valentina Chiuri strávila sedmnáct úspěšných let. V roce 2016, sedmdesát letech od založení značky Dior, nastoupila do jejího čela, na pozici kreativní ředitelky, tímto pro některé překvapivým krokem, se začala psát nová historie tohoto módního domu.

Hlubší poslání

Maria Grazia Chiuri je návrhářka, která má jasnou vizi, nebojí se spolupracovat s avantgardními umělkyněmi a dát najevo svůj názor, to dokázala hned svojí první kolekcí pro jaro/léto 2017. Pohádkové šaty kombinovala s jednoduchými liniemi a slogany na tričkách odkazovaly k jejímu feministickému postoji. „WE ALL SHOULD BE FEMINISTS” na tričkách se stalo absolutním hitem. Tričko neslo název eseje, jejíž autorkou je nigerijská spisovatelka a feministka Chimamanda Ngozi Adichie. Tento ikonický kousek se zapsal do módní historie a úspěchy slaví dodnes. Přehlídku kolekce pro jaro/léto 2018 pak zahájila modelka a malířka Sasha Igorevna Pivovarova v pruhovaném tričku s nápisem „WHY HAVE THERE BEEN NO GREAT WOMAN ARTISTS?”, inspirované feministickou esejí americké historičky Lindy Nochlin. Následovaly pak další přehlídky, které vždy odkazovaly k feminismu a genderové rovnoprávnosti. Za zmínku stojí i jedna z posledních přehlídek Ready-to-Wear kolekce podzim/zima 2020/2021, na které návrhářka spolupracovala s feministickým uměleckým kolektivem Claire Fontaine. Prostor byl zdoben neonovými LED nápisy FEMINE BEAUTY IS A READY-MADE, PATRIARCHY = CLIMATE EMERGENCY, PATRIARCHY = REPRESSION, ad.

„Nová generace nastolila velké otázky týkající se pohlaví, rasy, prostředí a kultur, které musíme odrážet v módě,“ řekla ke svému postoji Chiuri.

Ocenění a publikace

V roce 2015 dostala Maria Grazia Chiuri cenu CFDA (Council of Fashion Designers of America) za práci pro módní dům Valentino. V roce 2017 Chiuri získala Glamour Award pro designéra roku a Glamour Award for The Fashion Force, časopisu Glamour. V roce 2019 jí bylo uděleno ocenění Národního řádu Čestné legie. Cena byla udělena na počest hodnot a feministického poselství, které Maria Grazia Chiuri zprostředkovává prostřednictvím přehlídek Dior a spoluprací s feministickými umělkyněmi. V roce 2021 vydala Maria Grazia Chiuri knihu HER DIOR, MARIA GRAZIA CHIURI´S NEW VOICE, která představuje práci 33 fotografů, kteří spolupracovali s návrhářkou a módním domem Dior.

Dior pod taktovkou ženy

Christian Dior, který uvedl v roce 1947 New Look, rozpoutal tímto krokem módní revoluci a ukázal ženskost v její nejryzejší formě. Každý z následovníku, ať už Yves Saint Laurent, Gianfranco Ferré, John Galliano či Raf Simons, viděl ženu po svém, nikdy však v čele módního domu nestála žena, která by ukázala ryze ženský pohled. To se až po sedmdesáti letech od založení značky podařilo kreativní ředitelce Marii Grazii Chiuri, která do tvorby módního domu přinesla svěží vítr a začala zcela nové éra Dior. Ženskost, uvolněnost a feministické názory jsou přítomny v každé kolekci a žena je předvedena ve všech jejích podobách. Maria Grazia Chiuri se na znamení svého respektu k dědictví značky rozhodla v kolekci na jaro léto 2021 transformovat siluetu Dior. Kolekce reflektuje aktuální potřeby, výsledné outfity jsou jednodušší a přepracované tak, aby nositelce poskytly komfort. Bohémská kolekce je šik a reflektuje potřeby dnešní ženy, Maria Grazia Chuiri tak opět naplňuje své poselství svobodné a vnitřně silné ženy.

Foto: Dior, Pinterest