• Lifestyle  • Kuchyně v provensálském stylu

Kuchyně v provensálském stylu

Nelíbí se vám strohé a chladné moderní kuchyně, ale přesto byste chtěli něco méně obvyklého a stylového? Zkuste kuchyně ve stylu Provence. Interiér v zemitých barvách a jejich různých odstínech, hrubé a barevné zdivo, drsná omítka, světlý nábytek a typické doplňky jako třeba nápadné ručně malované talíře, to vše k tomuto oblíbenému stylu patří.

Typické prvky

Barvy stěn v provensálském stylu jsou terakota kombinovaná s levandulovou, olivovou, žlutou, modrou a červenou. Celkový svěží a teplý dojem má navozovat středomořskou atmosféru.

Nábytek se skládá z dřevěných skříněk natřených na bílo nebo v různých barvách. Sporák a trouba jsou větších rozměrů a působí starožitným dojmem. Dřez by měl být keramický, bílý a s klasickými kohoutky.

Pracovní stůl často není součástí linky, stojí volně v prostoru, část nádobí je zavěšená na nástěnné tyči a porcelán se vystavuje v proskleném příborníku nebo na poličkách. Police pro ukládání některých potravin a zeleniny jsou kovové nebo z proutí.

Tip redakce DailyStyle.cz:

Prohlédněte si celou fotogalerii provensálských kuchyní od Gorenje. Najdete zde různá provedení, tvary i velikosti těchto kuchyní v přívětivě domáckém stylu.

Materiály stylu Provence

Prvky venkovské francouzské kuchyně si můžete vybírat z poměrně velkého množství, vyplatí se však přemýšlet a kombinovat tak, aby kuchyně v provensálském stylu působila přirozeně a doplňků nebylo příliš.

Nabízí se využití tradičních materiálů, vybírat si můžete například mramor, různé druhy žuly, terakotu, retro obkladačky, své místo najde i smalt a keramika. Pokud některé materiály získají časem patinu, tím lépe.

Moderní nerez nebo více skla se do kuchyně v provensálském stylu nehodí, naopak velmi autenticky působí litina a smalt. Bylinky na okně k tomuto designu také patří, stejně jako zavěšené svazky levandule.

Tip redakce DailyStyle.cz:

Toužíte po hezké kuchyni, ale nemáte na ni v bytě moc místa? Přečtěte si, jak vyzrát na malé panelákové kuchyně a zjistěte, jaká jsou specifika a požadavky u tohoto typu kuchyní.

Vsaďte na doplňky

Velkou část provensálského stylu tvoří právě doplňky, pro které je kuchyň ideálním místem. Začněte záclonami a kuchyňským textiliemi, kdy vše bude z přírodních materiálů a v podobném duchu, připomínajícím staré doby.

Police se starožitnou keramikou, nejrůznější ubrousky a další drobnosti francouzský styl krásně dotvoří. Dekorativní keramika, především vázy s čerstvými květinami nebo suchými vazbami do provensálské kuchyně rozhodně patří. Nádobí pěkných tvarů a zajímavého vzhledu neschovávejte do skříněk, ale využijte ho současně i jako dekoraci. Vždy dejte přednost přirozenosti a přírodním materiálům.

Tip redakce DailyStyle.cz na závěr:

Pokud vás kuchyně ve stylu Provence nezaujaly, ale rekonstrukci kuchyně zvažujete, přečtěte si 6 věcí, které mít na paměti při zařizování kuchyně. Najdete zde kompletního průvodce výběrem nové kuchyně od volby barvy, stylu, tvaru, až po tipy na zabezpečení.

Zdroj fotografií: Gorenje

Marketing manager