• Styling  • Kde se prodává nostalgie?

Kde se prodává nostalgie?

7 tipů, jak nakupovat ve vintage obchodech. Také milujete obchody se starými předměty nebo oblečením? Tak to jste tady správně. Ukážeme vám, kde v Praze najdete vintage obchody, které na vás vydechnou sladkou atmosférou vzpomínek.

Co znamená vintage?

V původním významu slova šlo o proces výroby ročníkového vína neboli vintage vine. Tedy o víno, které se pojí s určitým datem výroby. Zjednodušeně řečeno vintage znamená – ročník výroby. Obecně se považují za vintage předměty od 20. do 60. let minulého století; u oblečení se někdy uvádí až do 80. let.

Bývají to věci, které vcelku snadno můžeme najít při likvidaci pozůstalosti či v různých bazarech a na blešácích, či second handech. Může jít o krásný porcelán stejně jako třeba o oblečení.

Co je retro?

Pojmem retro obvykle myslíme kulturně zastaralý styl či trend, který se dostal znovu na výsluní pozornosti. Mimochodem retro není vlastně nic nového – již v minulosti docházelo k určitým návratům ke starým stylům – tak vznikly takzvané historizující slohy, jako například novogotika, novorenesance či novobaroko.

Retro mohou být jak původní, originální předměty (například růžové klipsy po mamince ze 60. let), tak i předměty nové, vyrobené ve stylu daného období (v takovém případě dáváme přednost termínu „retro styl“).

Retro je velmi oblíbené jak v oblasti oblékání, tak i nábytku či předmětů denní potřeby. Asi nejčastěji narazíme na retro styl 50. a 60., v poslední době stoupá také zájem o 70. léta.

Ať už hledáte věci vintage nebo retro, v Praze najdete krásná místa, kde rádi strávíte hodiny a hodiny hledáním toho pravého kousku pro vás.

Dvě studentky vytvořily azyl pro opuštěné oblečení

Vznik Crashily se datuje do roku 2014. Tehdy si dvě tvrdohlavé studentky s láskou k opuštěnému oblečení usmyslely, že zkusí vytvořit obchod, který nabídne podobně smýšlejícím zákaznicím moderní oděvy za cenu nižší než v běžné konfekci, bez nutnosti překupu z asijských e-shopů.

Sortiment obchodu je v současnosti zaměřen jak na aktuální módní trendy, tak i na momentálně populární retro vlnu a nabízí i vintage kousky z let osmdesátých a devadesátých. Většina kousků je v top stavu, mnohé ještě s visačkami. Kromě second handového zboží Crashily spolupracuje i s lokálními tvůrci.

Obchod najdete na adrese Ječná 14, Praha 2

Prodávají světové značky z druhé roky

Fifty-Fifty je malý prodejce, založený v roce 2012. Specializujeme se na vintage oblečení z celého světa. Oblečení pochází převážně z Itálie a Holandska. Najdete zde vintage sportovní značky jako Adidas a Nike. Nebo i když hledáte něco formálnějšího, jako jsou Armani, Barbour a Marina Rinaldi. Obchod nabízí ženské, ale i mužské vintage oblečení.

Najdete ho na adrese Slezská 884/28, Praha 2

Objevíte tu lásku k vintage oblečení i přírodním materiálům

I když se jmenují Malé černé, najdete tu i pánské oblečení. Ze všech pražských second handů tu najdete největší nabídku přírodních materiálů, hlavně kašmíru. Maminka s dcerou, které obchod vedou, nabídku každý den obměňují. Obě dvě svým zákazníků poskytují nadstandardní péči. Co nemají seženou, a dokonce vám poradí, jak se oblečení starat. Malé poškození vám pomůžou opravit.

Malé černé sídlí na na adrese: Haškova 1175/2, Praha 7 – Holešovice

Kdo hledá vintage, najde BOHO

BOHO VINTAGE CONCEPT STORE na Praze 10 je prodejní galerii s eklektickým mixem vintage a retro módy, módních a interiérových doplňků, originálních re-designů a vlastních kreací. Je otevřen rozmanitým kreativním konceptům nejen z oblasti módy či designu. V rámci kurátorského konceptu spolupracuje s originálními autory a objevuje nové tváře.  BOHO VINTAGE CONCEPT STORE slibuje nový pevný bod pro všechny nostalgické kreativce a milovníky hnutí DIY, a to v dosahu oblíbeného Pražského kreativního distriktu Krymská.

Hledejte na adrese: Francouzská 76, Praha 10

Zpátky do minulosti, tentokrát do První republiky

V malebném koutě Prahy 1 nejdete malý obchůdek s názvem První republika. Nejedná se však o retro v pravém slova smyslu, ale o módu, která svou dokonalostí, výběrem kvalitních materiálů, slušivostí, brilantním zhotovením, promyšleností do detailů, romantičností, estetickou vytříbeností a elegancí připomíná preciznost módních salónů právě z první republiky.

Jedná se o módu ryze ženskou, podtrhující krásu každé ženy (na své si přijdou i dámy při těle) bez rozdílu věku. Je protipólem aktuální a všude převládající uniformity a milou alternativou v naší džínové kultuře. Jedná se vždy o dvě kolekce do roka jaro-léto, podzim–zima. Každá kolekce zahrnuje nejen nepřeberné množství nápaditých oděvů připadajících na dané roční období (pro všední den i večer), ale i celou řadu ucelených doplňků jako jsou pohodlné a vkusně sladěné boty, spodní prádlo, čepice, čelenky, šátky, šály, plédy, rukavice, pásky.

V ulici Templová 6, Praha 1 je pro mužský doprovod, a nejen pro něj, připravené pohodlné sofa. Na děti čeká dětský koutek s omalovánkami.

Příprava je královnou úspěchu – Jak nakupovat vintage oblečení

Oblečte se jednoduše – A to proto, abyste si mohla rychle, ale zároveň efektivně vyzkoušet vybrané kousky.

Věřte velikosti – Pamatujte si – pokud je to už na první pohled malé, vraťte to zpátky.

Zkontrolujte nedostatky – Podívejte se proti světlu, jestli vámi vybraný kousek nemá dírky, nebo jiné vady.

Pozor na fleky – Zkontrolujte hlavně oblast podpaží, tam totiž mohou být fleky nejčastěji.

Kožíšek ano, ale jen ten hezký – Ujistěte se, že kožešina není vyschlá a že z ní nevypadávají chomáče chlupů.

Kabelky má mít funkční zapínání – U kabelek se vždy ujistěte, že všechny spony a zapínání fungují tak, jak mají

Mějte u sebe hotovost – V málokterých secondhandech a vintage obchodech se dá platit kartou, proto se ujistěte, že s sebou máte hotovost.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10