• Lifestyle  • kvalitář

kvalitář

KVALITÁŘ,

jedinečný výstavní showroom ikon světového designu.

Brno Chair by Mies van der Rohe

Multifunkční prostor na Senovážném náměstí, který plní funkci výstavního showroomu a depozitáře, součástí je i výstavní galerie. Za celým projektem stojí architekti Marek Habr a Jiří Kučera. K vidění jsou zde jedinečné skvosty světového designu nábytku autorů Miese van der Rohe, Rittvalda, signovaný originál LC4 Chaise od Le Corbusiera, který byl vyroben v 50.letech 20. století, Silver Chair designéra Hadiho Teheraniho, která je známá z kanceláře agentů M16 z Jamese Bonda.

Na výstavní program Kvalitáře dohlížejí kurátoři prostoru pro současné umění Jana Bernartová a Jan Kratochvíl. Showroom i galerie se tudíž nyní kompletně otevírají všem zájemcům o umění, design i architekturu.

Letos poprvé galerie vypisuje open call pro projekty studentů vysokých uměleckých škol. Jeho uzávěrka je 30. 4. 2014.

MR Chaise Lonuge by Mies van der Rohe

O Kvalitáři

”Výtvarné umění v minulosti vznikalo v interakci s interiéry a exteriéry budov. Dnes jako kdyby toto přirozené prostředí výtvarného umění vymizelo. S uměním jsme konfrontováni především v galeriích či ve veřejném prostoru. Kontakt s divákem tak probíhá v silně inscenovaném, pro účel vystavování určeném kontextu, nebo v místě, kudy lidé pouze procházejí. Oba takové způsoby rezignují na možnost soukromého, či přímo intimního kontaktu s dílem. Výtvarný projekt se v takové situaci stává majetkem všech anebo nikoho. Vztah studeného výstavního prostoru s bílými stěnami a okolnostmi vynucenou tichou kolektivní kontemplací nás svým způsobem připravil o schopnost vnímat umění individuálně. Důsledkem je, že si lidé navykli umění potkávat v galeriích, nad postel si však zavěsí raději tapetu z Ikey. Mají rádi umění, ale umělce si do bytu nepouští. Taková situace je podle našeho názoru neúnosná. Věříme, že Kvalitář nabídne alternativu a s výtvarným uměním, architekturou i designem tak umožní vejít do soukromého dialogu.”

                      Plywood Chair by Herman MillerPlywood Chair by Herman Miller 2

Kvalitář se proto stal prostorem pro výtvarné umění, architekturu a design, který si klade v českém prostředí neobvyklý cíl. Stát se místem, kde se výtvarné umění setkává s nábytkem či obecněji se zařízením bytu a společně vytváří harmonickou symbiózu. Specifický svou podobou i posláním se Kvalitář snaží obnovit funkci výtvarného umění jako součást každodenního života. Nabízející nenápadné i výrazně dekorativní umění, design a architektonické vize určené nejen pro interiéry bytů a domů.

Red Blue by Gerrit Rietveld

Side Table by Gerrit Rietveld

A na co se můžete těšit při návštěvě Kvalitář showroomu?

Le Corbusier

LC4 Chaise Longue, LC7, LC1 Chair

Le Corbusier, vlastním jménem Charles-Édouard Jeanneret. Původem švýcarský architekt, urbanista, teoretik a malíř. Není třeba připomínat, že Le Corbusier svým radikálním dílem výrazně ovlivnil vývoj moderní architektury 20. století. Během kariéry se pracovně setkával také s Miesem van der Rohem. Styky udržel také s českým Karlem Teigem nebo Bohuslavem Fuchsem. Mezi jeho nejopěvovanější stavby se řadí vila Savoye. Nejen tato stavba, ale celé jeho dílo doposud ovlivňuje architekty po celém světě. Designu nábytku se Corbusier věnoval s dalšími dvěma kolegy pouhých několik let. Všechny modely, zejména Chaise launge (tzv. stroj na spánek) se ale staly nejen absolutní klasikou, ale zároveň luxusem. Křesla jsou do dnešní doby vyráběná spíše v malých limitovaných edicích. LC4 Chaise Longue by Le CorbusierLC4 Chaise Longue by Le Corbusier leather

Hadi Teherani

Silver Chair

Autor se narodil v Teheránu. Se svým úspěšným pracovním týmem se pod společným jménem věnují interiérovému designu a architektuře nejen v Německu, ale i po celém světě. Model Silver Chair se bezpochyby řadí mezi jeho ikonické produkty. Nutno upozornit, že se objevil ve filmu “Quantum of Solace” (James Bond) z roku 2008, kde futuristické židle zaujímají svá místa v interiéru kanceláře MI6. Tato křesla produkuje německá společnost Interstuhl.

                        Silver Chair by Hadi Teherani back Silver Chair by Hadi Teherani side

 Silver Chair by Hadi Teherani

Selekce Kvalitář showroomu je doplněna autorskými exponáty následujícíh českých umělců a designérů: Roman Týc, Jan Čapek / Czech Grand Design, Studio deForm / Czech Grand Design 2013, Jiří Pelcl, Sofie Švejdová, Studio LLEV, Michal Cimala , Jakub Berdych, Qubus.

Otevírací doba:

(po – čt 10.00 – 18.00, pá 10.00 – 16.00)

Brno Chair flat bar by Mies van der Rohe 2

Transat Chair by Eileen GrayBrno Chair with flat bar by Mies van der Rohe LC7 by Le Corbusier

LC1 Chair by Le CorbusierLC1 Chair by Le Corbusier black

Foto: Kvalitář