• Fashion News  • Lacoste se vzdal svého ikonického loga, aby pomohl ohroženým druhům zvířat

Lacoste se vzdal svého ikonického loga, aby pomohl ohroženým druhům zvířat

Proslulý krokodýl zdobící polokošile značky Lacoste se na chvíli stáhl do ústraní a přenechal svůj prostor zvířatům, která potřebují pozornost mnohem více. Poprvé v téměř staleté historii značky je tak ikonické logo upozaděno a pro limitovanou edici bílých polokošilí ho nahradilo 10 druhů zvířat na pokraji vyhynutí.

Kolekce je součástí kampaně Save Our Species a vznikla ve spolupráci s Mezinárodním svazem ochrany přírody (IUCN). Tímto se mezi IUCN a francouzskou oděvní společností zahájilo tříleté partnerství, během kterého se bude značka Lacoste problematice ohrožených druhů dále věnovat.

Množství polokošilí nesoucích jednotlivé druhy živočichů odpovídá zbývajícímu počtu daných zvířat ve volné přírodě. Celkem tedy vzniklo 1775 kusů, na jejichž hrudi se objevil například tygr sumaterský, kterého je ve volné přírodě pouhých 350 kusů, nebo lemur severní, jež přežívá v mizivém počtu 50 jedinců.

Nejohroženějším druhem zahrnutým v kolekci je však bezkonkurenčně sviňucha kalifornská, na jejíž počest mohlo být ušito pouhých 30 polo triček. Sdružení pro kontrolu obchodu s volně žijícími zvířaty Elephant Action League však na základě nejnovějších pozorování potvrdilo, že sviňuch kalifornských od loňského roku výrazně ubylo – nyní již hovoří o pouhých 12 zbývajících jedincích.

Polokošile Lacoste s nejohroženějším zvířetem zahrnutým v kolekci – sviňuchou kalifornskou

Populace volně žijících živočichů se v důsledku klimatických změn, ztráty přirozeného místa výskytu a pytláctví neustále snižuje. Vědci varují, že historicky šesté masové vymírání druhů je v plném proudu, je mnohem závažnější, než se očekávalo a může mít katastrofální vliv na biodiverzitu a světový ekosystém.

Polokošile Lacoste se po svém představení veřejnosti, které proběhlo 1. března na Paris Fashion Weeku, sice okamžitě vyprodaly – ohroženým zvířatům lze však stále pomoci, a to příspěvkem organizaci IUCN, která za jejich přežití i po další generace usilovně bojuje.

 

Zdroje: 1, 2, 3