Lepek – moderní zlo
Lepek, ještě donedávna normální součást lidského jídelníčku, se doslova přes noc stal vedle cukru nepřítelem číslo jedna. Ale opravdu je takovým zlem, jak nám ho dnešní doba prezentuje?
Lepek je komplexní rostlinná bílkovina, kterou najdeme v pšenici, konkrétně na povrchu obilného zrna. Při pečení dodává těstu pružnost a hotovému pečivu pak charakteristickou žvýkavou a nadýchanou strukturu. Podobné bílkoviny spadající do stejné skupiny pak najdeme také v ječmenu, ovsu a žitu.
V dnešní době si stále více lidí samo ordinuje bezlepkovou dietu i přesto, že po jeho konzumaci nemají na rozdíl od celiaků zdravotní potíže. Na základě různých fám a Instagramu, který je plný fotek modelek usmívajících se nad talířem „zázračného“ bezlepkového jídla, věří, že budou více fit, krásnější a šťastnější. Tak určitě, vyhýbejme se lepku a dejme obezitě, cukrovce i rakovině sbohem. Sbírejme na sociálních sítích více lajků za bezlepkový koláč a zajděme tak daleko, že se budeme seznamovat přes GlutenFreeSingles.
Lidské tělo neumí lepek strávit
Tohle tvrzení je pravdivé jen částečně. Lidskému tělu chybí ty správné enzymy, které by lepek štěpily, a tak za ně pracuje imunitní systém. Člověk, jehož imunitní systém se lepku nedokáže zbavit, trpí celiakií. V Česku je to odhadem 1 ze 100 obyvatel. Lidem, kteří trpí nesnášenlivostí lepku, dnešní gluten-free šílenství přináší jisté výhody. Vždycky museli luštit složení na obalech a v restauraci byl pro ně chudý výběr. Nyní jsou bezlepková jídla v menu téměř samozřejmostí. S tím, že je život bez lepku v módě, je ale spojen tvrdý marketing.
Lepek není jen v pečivu, konzumujeme ho ve spoustě dalších průmyslově zpracovaných potravinách. Obsahují ho omáčky, uzeniny, bujóny, sladkosti jako karamelky nebo plněné čokolády atd.
Jíst ho, nebo nejíst?
Problémem je, že lidé často nahrazují lepek nekvalitními bezlepkovými potravinami s vysokým obsahem rafinovaného cukru nebo tuku, a tak si vlastně uškodí ještě více. Obiloviny a výrobky z nich, zejména ty celozrnné, kromě lepku obsahují komplexní sacharidy, jejichž příjem je důležitý, protože se jedná o základní zdroj energie pro tělo. Takže pokud bez odpovídající náhrady vyřadíte pečivo a těstoviny, můžete energii brzy postrádat. Pšenice, hlavní zdroj lepku, se dá nahradit luštěninami, pohankou, quinnou, rýží nebo kukuřicí. Ale občas je to zbytečné.
Pokud máte pocit, že váš organismus přece jenom vykazuje nějaké odchylky, které se u zdravého člověka nevyskytují, podívejte se pro začátek např. na tento web a vyplňte si test, který vám napoví, jak moc jste lepkem ohroženi. Navíc se zde můžete přihlásit k bezplatné konzultaci s výživovým odborníkem.
Samozřejmě není úplně zdravé se přecpávat pečivem a sníst na posezení půlku plechu domácího koláče. Prostě všeho s mírou. Nakupujte kvalitní potraviny. Nezakazujte si návštěvy pekařství provoněného pečivem čerstvě vytaženým z trouby. Rohlík není žádný jed nebo droga.
Zdroj: Unsplash, Celiaxmoni.cz