• Lifestyle  • Jak efektivně pracovat z domova?

Jak efektivně pracovat z domova?

Práce z domova (home office) má čím dál tím více narůstající trend oblíbenosti. Člověk si představí, jak vleze rovnou z postele ke stolu ještě v pyžamu. Nikam nemusí chodit a užívá si pohody doma. Není to ovšem tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. I z domova se musí umět pracovat efektivně, abyste odváděli stejně dobrou práci jako z domova, a nenechali se ovlivňovat okolními faktory. Jaké jsou zásady efektivního pracování z vašeho bydliště?

NAŘIĎTE SI BUDÍKA – Práce z domova svádí k tomu si přispat. Přece jen jste pánem svého času a sami si určujete tempo. Ale čím později budete vstávat, tím později budete končit. Nařiďte si budíka, ať si pak můžete užít večer.

JDĚTE RÁNO VEN – Máloco vás probere tak jako ranní procházka. Čeká vás pracovní pobyt doma, tak se před tím běžte provětrat. Sice si budete muset o chvilku přivstat, ale bude to stát za to. Stejně efektivně může pomoci ranní běh nebo jóga.

VHODNĚ SE OBLEČTE – Práce z domova svádí pracovat pomalu v pyžamu nebo vytahaném tričku a teplácích. Zkuste se ale obléci jako byste byli v kanceláři. Věřte, že se budete cítit jinak. Ne nadarmo se říká, že šaty dělají člověka.

VYTVOŘTE SI VHODNÉ PRACOVNÍ PROSTŘEDÍ – Pokud sedíte v kanceláři, máte potřebu vytvořit si kolem sebe prostředí, které vám vyhovuje a bude tvůrčí, to samé udělejte doma. Ukliďte si pracovní stůl, vyvětrejte si, uvařte kávu či oblíbený čaj. Pokud nemáte rádi ticho, zapněte si rádio.

VYTVOŘTE SI PRACOVNÍ LIST – Udělejte si systém v práci tak, že si vytvoříte pracovní list, tzv.to do list. Sepište, co byste v daný den chtěli stihnout a pokuste se to splnit.

NENECHTE SE ROZPTYLOVAT – Doma máte spoustu lákadel co dělat jiného než pracovat. Pokud víte, že se rádi kouknete na fcb, vypněte si raději wiffi. Pokud k práci internet potřebujete, odhlaste se ze všech sociálních sítí a zkuste se na ně po dobu práce nepodívat. Pokud víte, že k práci potřebujete absolutní klid, nezapínejte rádio ani televizi a zavřete si okno. Pokud jsou s vámi doma i členové rodiny, poproste je, ať vás nerozptylují.

DÁVEJTE SI PAUZY – Pracovat v kuse nikdy není dobrý nápad, proto si dávejte pauzy. Nařiďte si budíka a dejte si třeba deset minut pauzu na kávu, kdy se mrknete na mail, na fcb, ale čas pauzy opravdu dodržujte. Nezapomeňte také na obědovou pauzu.

ZMĚŇTE OBČAS PROSTŘEDÍ – Jednou za čas je dobré změnit pracovní prostředí. Zkuste jít třeba na jeden pracovat mimo domov, např.: do kavárny nebo odjeďte na chatu.

ZŮSTAŇTE V KONTAKTU S LIDMI – Lidé, kteří pracují z domova, jsou logicky v menším kontaktu s okolím. Často se stává, že nemají potřebu nikam chodit. To nedělejte, zůstaňte v kontaktu s lidmi. Scházejte se s přáteli, mějte pravidelné koníčky. To, že pracujete z domova, neznamená, že nemůžete fungovat stejně, jako byste dojížděli do kanceláře.