• Lifestyle  • Mentoringová platforma DoToho! oživí váš byznys

Mentoringová platforma DoToho! oživí váš byznys

Platforma DoToho! spojuje zkušené mentory s firmami, které potřebují nasměrovat, posunout nebo rozvinout svůj byznys. Do jedinečného programu, který cílí na malé a střední podnikatele, se můžete zapojit i vy, a to zcela zdarma. 

Platforma DoToho! vznikla s cílem oživit byznys malých a středních podniků a v reakci na to, že v ČR neexistoval program k dlouhodobému rozvoji a byznysovému vzdělání v segmentu SME. V projektu se spojují přední tuzemští podnikatelé, manažeři a další experti, kteří pro bono pomáhají firmám, které potřebují učinit změny.

Program vznikl z iniciativy pražského byznysového klubu Opero, za nímž stojí bývalý manažer poradenských firem a investor Pavel Přikryl spolu s Pavlem Bouškou a Lubošem Černým, a Pražského inovačního institutu v čele s odborníkem na vzdělání Bobem Kartousem. Při spuštění v březnu 2021 primárně reagoval na dopady pandemie na malé a střední podnikatele a dal jim příležitost k tomu najít novou motivaci, inovovat své obchodní modely a z krize vyjít silnější. 

Projekt, do kterého se dosud zapojilo již 220 podnikatelů, je určený pro majitele nebo vedoucí pracovníky malých a středních firem, které mají obrat od 3 do 300 milionů korun a alespoň tři zaměstnance. Podmínkou pro účast je nejen velikost a obrat firmy, ale také nutnost věnovat se programu po dobu tří až čtyř měsíců v doporučeném rozsahu patnácti hodin. Dříve jednotlivé běhy trvaly 3–⁠4 měsíce, ale aktuálně program běží bez časového omezení a je otevřený novým podnikům, a to nejen z Prahy.

V minulosti se do programu v roli mentees zapojili např. Andrea Pavelcová (FITFAB), Markéta Horáková (Terapie v lese), Egor Kolpakov (The Miners) či Ondřej Tyl (Benefit Plus). 

DoToho! je pro účastníky zdarma díky podpoře ze strany mentorů, expertů a partnerů projektu, kterými jsou hl. město Praha, společnosti Google, Česká spořitelna, PRE, ABRA Software a Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Záštitu nad platformou převzal primátor Zdeněk Hřib.

V aktuální době má na řadu českých podnikatelů dopad zdražování, současná špatná hospodářská situace i konflikt na Ukrajině. I proto jsou pomoc a know-how zprostředkované platformou a do ní zapojenými odborníky více než potřebné. 

„Současná situace spojená s ruskou agresí, rostoucí inflací a jejími ekonomickými následky ohrožuje ekonomiku většího množství podnikatelů a malých a středních firem než předchozí krize vzniklá v důsledku koronavirové pandemie,“ uvádí Pavel Přikryl.

Podle něj je potřeba posilovat zdejší kulturu podnikání tak, aby se většina měla potřebu vzdělávat, a zároveň i sdílet. „Jsme přesvědčeni, že takové kroky povedou k obohacení ekonomiky i konkurenceschopnosti,“ prohlašuje.

Do programu je zapojených přes 120 mentorů, jmenovitě Martin Kasa (Pilulka lékárny), Jan Zeman (Biopekárna Zemanka), Peter Hajduček (Footshop), Antonín Kokeš (Kinoko, Antonínovo pekařství), Ivana Goossen (Kunsthalle), Denisa Havrdová (Papelote), Ondřej Čejka (Czechitas) či Jan Binar (McCann Prague). Přihlášení podnikatelé si mohou domluvit také bezplatnou konzultaci s experty z oblastí jako obchod, marketing, komunikace, financování a dotace nebo logistika.

Z mentoringového setkání, ale i z jiných akcí, jako workshop či networking, které Opero v rámci programu pořádá, budete odcházet nejen s hromadou nápadů, ale i s energií a chutí je realizovat. 

Důkazem, že i člověk, který se při své práci věnuje mentoringu, si uvědomuje, že se má kam posouvat a rád si nechá poradit, je Šimon Steffal z Mindset Mentors. „Program mi přišel vhod v momentě, kdy firma začala růst a já ji potřeboval ukočírovat, aniž bych se zbláznil. Potřeboval jsem si jasně nastavit priority. Věděl jsem, že potřebuji někoho z venku, kdo mi pomůže najít cestu.“ Jeho mentorkou se stala ředitelka lidských zdrojů Jitka Schmiedová, která mu pomohla s ujasněním si role ve firmě, nastavením HR a celkovým směřováním firmy. „Stal jsem se víc leadrem než manažerem, naučil jsem se práci delegovat – hned po první schůzce s Jitkou jsem si najal asistentku. Mentoring je neocenitelná zkušenost. Každý do toho dá kus sebe, nadšení. Výsledkem je něco ze začátku možná neviditelného, ale v dlouhodobém horizontu úžasného. Je to příležitost, kterou jsem musel chytit za pačesy a vytěžit z ní maximum. Kdybych to neudělal, škodil bych jen sám sobě.“ 

Tvůrci DoToho! do budoucna plánují významně rozšířit nabídku služeb o nové produkty, které budou vycházet vstříc individuálním potřebám podnikatelů. „Naší ambicí je podpořit chuť podnikatelů vzdělávat se v podnikatelských dovednostech, a tím přispět k inovaci a růstu jejich byznysu,“ uvádí Martin Mára, programový manažer projektu. „Naší vizí je, aby DoToho! v budoucnu fungovalo jako celoživotní byznys akademie,“ dodává. 

Zdroj: DoToho!