• Lifestyle  • Móda v proměnách století: Cristobal Balenciaga

Móda v proměnách století: Cristobal Balenciaga

Christian Dior nebyl v padesátých letech jediným vládcem pařížského módního světa. Konkurenci pro něj představoval mistr Haute couture Cristobal Balenciaga. Mezi ženami v Paříži se dokonce šuškalo, že od Diora už se dá postoupit jedině k Balenciagovi. Výš už to nešlo.

Cristobal Balenciaga se narodil v roce 1895 ve Španělsku. Jeho matka byla švadlena a otec námořník. Mladý Balenciaga se původně měl vydat v otcových šlépějích, ale raději dal přednost povolání své matky. Už jako dítě měl talent pro umění, začínal s oblečky pro svou kočku a později pomáhal matce se šitím. Jeho nadání brzy objevila markýza, která ho začala finančně podporovat. V šestnácti letech si Balenciaga otevřel svou první krejčovskou dílnu. Za nějaký čas pak zprovoznil i salon, se kterým se třikrát stěhoval. Poslední zastávkou byla, kvůli pádu španělské monarchie, Barcelona.

balenciaga 7

Balenciaga se plně prosadil až po osvobození Francie od nacistických vojsk. Návrhář se vyznačoval dokonalým zvládnutím střihů a materiálů. Neustále hledal ten nejlepší možný soulad mezi siluetou, proporcemi a barvou. Svým pojetím se téměř blížil módní architektuře. Balenciaga také přišel s novými střihy. Ještě ve čtyřicátých letech navrhl první paleto a redingoty s kimonovými rukávy. Do svých modelů také zapojoval balonové šaty a kabáty bez límce. V padesátých letech, kdy převládal Diorův New Look a silueta s úzkým pasem a bohatou sukní, přichází s empírovými liniemi. Zvyšuje pas a ramena rozšiřuje. Dílem Balenciagy je i kimonový plášť a košilové šaty.

Collage_Fotor balenciaga 1Jeho pařížský salon na ulici George V. byl oázou luxusu. Balenciagovu tvorbu si mohly dovolit pouze ženy z nejvyšších společenských kruhů. Oblékal například španělskou královnu nebo Jacqueline Kennedy. Každý model byl šperkem sám o sobě. Návrhář si potrpěl na ruční propracované výšivky, dokonalé střihy a nejlepší materiály. Jeho typickou barvou byla černá, která odkazovala na jeho španělské kořeny. Nejspíš proto už v roce 1940 vznikly jeho první “malé černé”. V šedesátých letech ale Balenciaga musel začít snižovat ceny. Lidé už nechtěli oblečení, které jim vydrží celý život. Chtěli měnit šatník podle posledních trendů. To Cristobala Balenciagu zasáhlo, takové pojetí módy nechápal. Stáhl se proto do ústraní a zemřel v roce 1972. O více než deset let později módní dům odkoupila značka Jacques Bogart.Collage_Fotor balenciaga 2

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6