• Lifestyle  • Móda v proměnách století: malý princ módy Yves Saint Laurent

Móda v proměnách století: malý princ módy Yves Saint Laurent

Spojení tvobry Coco Chanel a Christiana Diora navíc s nádechem mládí, i tak by se dal charakterizovat návrhářský styl Yves Saint Laurenta. Tvořil vše od večerních šatů po rybářský gumový plášť. Laurent představuje zlom mezi módou minulosti a módou dnešních dní.

Yves Saint Laurent se narodil v roce 1936 v Alžírsku, které v té době bylo ještě francouzskou kolonií. Jeho rodiče byli poměrně zámožní, přesto ale neměl kvůli své plachosti a homosexualitě snadné dětství. Často se stával terčem posměchu a šikany od spolužáků ve škole. V sedmnácti letech odešel do Paříže, kde začal spolupracovat s Christianem Diorem. Někteří tuto spolupráci nazývají jako nejkreativnější a nejúspěšnější spojení v historii módy. Z Diorových návrhářů patřil k těm nejtalentovanějším. V roce 1957 svěřil Dior Laurentovi kvůli dovolené vedení domu. Za čtrnáct dní ale zemřel a Laurent se tak stal uměleckým ředitelem značky Dior.

Krátce poté, co se stal ředitelem, dostal povolání od francouzské armády, kde strávil dvacet dní. Kvůli stresu, který mu způsobovali především ostatní vojáci, musel být převezen do psychiatrické léčebny.

Svou kariéru započal kolekcí Ligne Trapéze, která se stala ihned naprostým hitem a o třetinu díky ní vzrostl prodej. Od Diora odešel v roce 1960 a rozloučil se kolekcí inspirovanou v tehdejší době populárním beatnickým hnutím. Na mole se objevily černé roláky a kožené bundy. Část svých věrných zákazníků si tímto krokem popudil.

Na počátku šedesátých let dal Yves Saint Laurent vzniknout první kolekci pod značkou YSL, kterou založil společně se svým tehdejším partnerem, Pierrem Bergé. Linie byla inspirována obrazy holandského malíře Pieta Mondriana a pop artovým stylem Andyho Warhola. Sklidila obrovský úspěch. Laurent jako první začal navrhovat unisexové oblečení a také přenesl do ženské módy několik mužských prvků, například sako. Pod jeho rukama vznikl dámský kalhotový kostým a ženská verze smokingu.

Zhruba v polovině šedesátých let otevřel první butik s názvem Yves Saint Laurent Rive Gauche (díky poloze na levém břehu francouzské Seiny). S nástupem hnutí hippies se z geometrických vzorů přeorientoval na romantické modely. Rád se inspiroval Afrikou, kterou promítl do své safari kolekce. Vzorem pro něj byla také Asie, konkrétně Rusko. V sedmdesátých letech se na trhu objevila YSL Beauté – linie dekorativní kosmetiky a parfémů. Reklama na pánský parfém způsobila v tehdejším světě skandál. Pózoval na ní sám nahý Laurent s flakonem zakrývajícím přirození. Šok způsobilo také uvedení dámského parfému Opium, právě kvůli názvu evokujícímu drogu.

Přestože byl Laurent světově uznávaným umělcem, jeho život nebyl příliš šťastný. Několikrát se nervově zhroutil, trpěl depresemi a měl problémy s alkoholem a drogami. Módní dům YSL, který byl ve ztrátě, koupila v devadesátých letech farmaceutická společnost a poté ji odkoupila značka Gucci. Návrhářská práce se rozdělila mezi Toma Forda a Laurenta, který se specializoval hlavně na haute couture šaty. Postupně ale mezi ním a vedením firmy Gucci docházelo k neshodám. Rozlučková přehlídka se konala v roce 2002 v pařížském Pompiduově centru. Po Tomu Fordovi navrhuje pro YSL Stefano Pilati. Yves Saint Laurent zemřel v roce 2008.

Zdroj: 1, 2, 3, 4, 5, 6