Navštivte výstavu o Erice Mann, bojovnici za svobodu a demokracii
Erika Mann. Kabaretistka – válečná reportérka – politická komentátorka – výstava o ženě, která byla mnohem více než dcerou ze slavné umělecké rodiny. Nyní již máte možnost výstavu, kterou pořádá pražský Goethe-Institut, zhlédnout naživo.
Erika Mann. Kabaretistka – válečná reportérka – politická komentátorka je první výstavou, která se věnuje výhradně životu a dílu Eriky Mann (1905–1969), nejstarší dcery Thomase Manna a Katii Mann. Vernisáž výstavy se v online podobě uskutečnila již 15. dubna, ale teprve od pondělí 10. května je možné ji díky rozvolnění vládních restrikcí navštívit přímo v prostorech Goethe-Institutu na Masarykově nábřeží, a to až do konce července.
„Erika Mann byla před sto lety ztělesněním nového typu ženy. Psala fejetony, milovala divadelní skandály, procestovala Evropu, žila si jako dcera slavné rodiny,“ komentuje Luisa Rath z Goethe-Institutu: „Nástup národního socialismu v Německu jí otevřel oči. Od té doby zasvětila svůj život politické osvětě a nezalekla se žádných konfliktů,“ dodává Rath.
Výstava představuje životopisné dokumenty, dopisy, rukopisy, fotografie, filmové záběry a originální zvukové záznamy ženy, která byla až do konce svého života velkou bojovnicí, ženy, která je zajímavou a reprezentativní postavou dějin 20. století s vysoce aktuálním poselstvím pro současnost.
Výstava se věnuje jejímu působení v mnichovském kabaretu Pfeffermühle, jehož prostřednictvím bojovala proti nástupu Adolfa Hitlera k moci. S těmito vystoupeními slavila velké úspěchy i v meziválečném Československu – to navštěvovala pravidelně. Poté, co emigrovala do Spojených států, kde kabaretní formát tolik nefungoval, působila jako politická komentátorka a válečná reportérka. Napsala i několik knih – z těch si můžete přečíst ukázky.
Za pozornost stojí i doprovodný program. V rámci něj dosud proběhla např. debata o žurnalistice a politickém zpravodajství, při které o slušnosti, svobodě a toleranci v žurnalistice a zpravodajství promluvila Sonja Zekri, vedoucí kulturní rubriky německého listu Süddeutsche Zeitung, která sama mimo jiné působila jako válečná reportérka v Sýrii. Jejím partnerem do diskuse byl David Vaughan, bývalý korespondent BBC v Praze, vedoucí zahraniční rubriky Českého rozhlasu a docent žurnalistiky na Anglo-americké vysoké škole v Praze. Moderace se ujal novinář Petr Brod (Radio Svobodná Evropa, BBC), který žil dlouhá léta v Německu.
Další diskuse se bude konat 10. června, tentokrát bude zaměřená na politický kabaret 20. a 30. let v Německu a Československu. O tématu bude mluvit herečka Markéta Richterová, historik Jiří Knapík, divadelní kritik a spisovatel Vladimír Just a teoretik médií Jan Jirák.
Pro Němce zůstává Erika Mann ve stínu svého otce Thomase, jehož pozůstalost a literární odkaz na úkor vlastní tvorby zpracovala, a bratra Klause. Řada jejích textů v Německu vyšla teprve nedávno. Více informací o výstavě a dalším programu se dozvíte na webu Goethe-Institutu.
Zdroj: Goethe-Institut