• Styling  • Neforemným sněhulím už odzvonilo. I zimní boty můžou být stylové

Neforemným sněhulím už odzvonilo. I zimní boty můžou být stylové

Plískanice, náledí nebo sníh. To všechno už brzo nastane. Neznamená to ale, že boty, které si do takového počasí vezmete, nemůžou být stylové. Pohorky nebo sněhule jsou už minulostí. Móda letošní zimní sezóny přináší do chladných ulic styl.

Boty zahřívaly nohu člověka už před 40 tisíci lety

Taky jste slyšeli, že v minulosti lidé v chodili na boso? Není to tak úplně pravda. Nejstarší dochovaná obuv je stará asi 10 tisíc let. Američtí vědci z Washingtonovy univerzity v St. Louis se ale domnívají, že člověk nechodil bos už před 40 tisíci lety. Žádné obutí z té doby se sice nezachovalo, ale dokladem jsou podle vědců kosterní ostatky tehdejších lidí.

Nošení obuvi, ať už jakéhokoliv tvaru se projeví na kostech chodidla, které reagují na mechanický tlak. Profesor Erik Trinkaus na teorii o první obuvi přišel náhodou, když si totiž všiml, že palce na lidské noze se před desítkami tisíc let začaly nápadně rychle zmenšovat. První lidé měli velké silné kosti palců na nohou, aby mohli nosit těžké věci, lézt po stromě a také proto, že víc chodili. Při procesu rychlé změny prstů na nohách však zůstávaly silné kosti, což znamená, že byl odstraněn tlak na chodidla, nikoliv však na nohu a jediné možné vysvětlení by byla obuv. Obuv tak před čtyřmi desítkami tisíc let změnila způsob lidské chůze a rozložení jeho váhy při chůzi.


Keramické “boty” z hrobu řecké dámy, asi 900 př. n. l.
Krešlakové kozačky, sněhule nebo důchodky. Vzpomínáte na osmdesátá léta?

Lesklé vysoké kozačky chtěla mít každá. Módní trend z Francie ovlivnil módu v celé Evropě lakovanými povrchy, pojmenovanými jako krešlakové. Na botách, kabelkách i na kabátech. Neminulo to ani ČSSR a trend zasáhl sílou blesku. Krešlak nabízel široké možnosti v barevné škále zboží – od bílé, přes žlutou, zelenou a červenou až k hnědé a černé. Vadou materiálu bylo to, že se brzy začal odlupovat – stačil mráz, nebo namočení a nevysušení boty.

Záhadou do dnes zůstává móda dalších oblíbených bot, původně určených lidem staršího věku. Proto se jim lidově říkalo „důchodky“. Vlastně to byly takové filcové bačkory na zip vepředu nebo po straně. Paradoxně k vlastnostem materiálu, který se promáčel ve sněhu, to byly boty, které si obouvalo hodně mladých lidí právě v zimě.

Zima v 80. letech přinesla na československý obuvnický trh další šlágr. Boty zvané sněhule nebo gerlachy. Šlo o neforemné boty, avšak s hrubou podrážkou, takže neklouzaly, byly z plastu nebo nepromokavého materiálu, tak odolávaly i sněhu.

V zimě 2019/2020 jsou 80. léta zpět!

Ne, nelekejte se. Nebudete muset běžet do obchodu pro důchodky nebo sněhule. Ale boty z odkazem 80. let, které se letos opravdu nosí, jsou vysoké kozačky. Naštěstí ne krešlakové, ale z mnoha různých materiálů i vzorů, a hlavně vysoké až ke kolenům a také srolované.

Byly nejen součástí přehlídek pro podzim a zimu aktuálně nejvlivnějších návrhářů a módních domů (Jacquemus, Isabel Marant, Celine, Fendi…), ale také nejčastější volbou módních influencerek při týdnech módy.

Nosí se silnější podpatky, jehly i traktory. Odstíny hnědé i zářivější barvy a samozřejmě zvířecí vzory, kde stále dominuje hadí a krokodýlí. Specifickým typem jsou kovbojské kozačky, tedy klasické koně, ale pod kolena.

Stylové boty mají často jednu vlastnost, kterou vystihl Christian Louboutin, slavný návrhář bot.

Nerad bych, aby se někdo podíval na mé boty a řekl: Ach můj bože! Vypadají tak pohodlně!

O stylových zimních botách to platí dvojnásob.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12