• Events  • Nejoblíbenější outfity královny Alžběty II. jsou k vidění v Holyroodském paláci

Nejoblíbenější outfity královny Alžběty II. jsou k vidění v Holyroodském paláci

Britská královna Alžběta II. oslavila ve čtvrtek 21. dubna své 90. narozeniny a při příležitosti oslav této velkolepé události se pořádá výstava jejích oblíbených šatů, které během svého života oblékla jen na ty nejvýznamější společenské a politické akce.

Unikátní expozici bude možné navštívit během letošního roku ve všech třech oficiálních královských sídlech. Prvním vybraným místem je Holyroodský palác v univerzitním městě Edinburgh, hlavním městě Skotska, kde byla výstava zahájena a to právě v den narozenin britské panovnice. Výstavní expozice nabízí jedinečný zážitek při pohledu na 150 honosných outfitů a cenných šperků vybraných ze šatníku Jejího Veličenstva, které byly navrženy speciálně pro jednotlivé příležitosti. Výstava nese název Fashioning a Reign: 90 Years of Style from The Queen’s Wardrobe a reflektuje nejen důležité události královnina života, ale také celé historie Spojeného království od královnina dětství až po přítomnost.

holyrood-2-queen-vogue-20apr16-pr_b_1080x720Výstava odhaluje královninu spolupráci s nejlepšími britskými coutiery, mezi které patří Norman Hartnell, Ian Thomas nebo Hardy Amies, a zároveň zrcadlí dobu, kdy se poprvé objevily ve Skotsku tak okázalé šaty.

„The Queen allows her clothes to reflect fashion but not lead it,“ said Caroline de Guitaut, curator of the exhibition. „She is completely involved in her wardrobe and works with leading British couturiers of the day but will reject designer’s sketches if she doesn’t like them. Consistently elegant, she dresses in bright and visible colours, often with a complementary hat but note that we rarely see her in pattern.“

„Královna nechává své oblečení odrážet módu, ale ne ji řídit,“ uvedla Caroline de Guitaut, kurátorka výstavy. „Aktivně se zapojuje do organizace svého šatníku a pracuje s vedoucími britskými coutiery, ovšem pokud se jí jejich návrhy nebudou líbit, odmítne je. Je vždy elegantní, obléká se do jasných a zřejmých barev, často s doplňujícím kloboukem a jen velmi zřídka ji můžeme vidět ve vzorovaných šatech.“

Snímek obrazovky 2016-04-24 v 20.41.50

Expozice mimo jiné zahrnuje i pár dvouřadých dětských kabátků v růžové barvě, které měly na sobě princezna Alžběta a její sestra Margaret při návštěvě paláce se svými rodiči v Holyroodu v roce 1937. Kromě oděvů lze na výstavě narazit i na sérii módních skic nebo video dokumentující výrobní techniky pro vytváření výšivek a kiltů doplňujících královský šatník.

holyrood-1-queen-vogue-20apr16-pr_b_1080x720

Další šaty budou vystaveny v Buckinghamském paláci, kde se uskuteční druhá a zároveň největší expozice. Třetí vybranou destinací je hrad Windsor, druhý největší obývaný hrad na světě. Celkem bude na těchto třech místech představeno přes 150 královniných outfitů a každá výstava bude lehce pozměněna kvůli blízkému vztahu s místem svého konání.

„Her [The Queen’s] wardrobe must be practical but she is very aware of how each look will be seen so her dresses are often just as beautiful at the back as they are at the front because zips and fastenings are typically concealed,“ said de Guitaut.

„Královnin šatník musí být praktický, ovšem ona sama si je zcela vědoma toho, že na ní bude každý oděv viděn ze všech stran, proto jsou často její šaty stejně tak krásné vzadu jako vepředu, jelikož všechny zipy a zapínání jsou vždy zakryty,“ řekla de Guitaut.

Zdroje: 1, 2, 3, 4