• Lifestyle  • Není nanuk jako nanuk – tyto krasavce rozhodně nezkoušejte!

Není nanuk jako nanuk – tyto krasavce rozhodně nezkoušejte!

Na první pohled vypadají lákavě, že? V parných letním dnech naprosto ideální společníci. Zdání však klame a k osvěžení tyto nanuky rozhodně neslouží. Při jejich bližším prozkoumání si určitě všimnete, že je s nimi něco v nepořádku. A chuť na ně? Ta vás pěkně rychle přejde! V čem jsou ale jiné, než všechny ostatní?

Na rozdíl od nepřeberného množství běžných nanuků, které jsou k dostání v supermarketech či sezónních stáncích, se tyto kousky zásadně liší svým složením. Jsou sice zcela přírodní, avšak i tak lze považovat jejich ingredience za – mírně řečeno – odstrašující. Celou kolekci totiž tvoří říční vody z Tchaj-wanu, jejichž míra znečištění je nepřijatelně vysoká.

Za jejich výrobou stojí kreativní tým tří studentů National Taiwan University of Arts, kterým se díky jejich uměleckému projektu Polluted Water Popsicles (Nanuky ze znečištěných vod) dostalo pozornosti ze všech koutů světa. Velice originální způsob, jak upozornit na aktuální problém vysokého znečištění tchajwanských vod, studentům dokonce vynesl nominaci na prestižní designovou soutěž Young Pin Design Award.

Tři spolužáci nejprve nasbírali sto vzorků vod z různých oblastí Tchaj-wanu, které zmrazili do tvaru nanuků. Jeden z členů týmu dokonce uvedl, že pro jejich zmrazení museli kvůli silnému zápachu použít jednorázový mrazák. Podle nanuků následně z pryskyřice vyrobili jejich přesné kopie a pro každý kus vytvořili speciální obal, který reprezentuje místo, ze kterého voda pochází. Studenti uvádí, že až 90 % odpadu nalezeného ve vzorcích tvořily plastové výrobky.

Obdobným projektem, který má kořeny v České republice, jsou například umělecké instalace Veroniky Richterové Dary (z) moře, ve kterých kombinuje přírodní materiály s plastovými odpady z oceánů. Účel projektů je v podstatě totožný – upozornit na znečištění světových oceánů.

 

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5