• Lifestyle  • New York City loft

New York City loft

Vždycky se mi líbil styl New Yorských bytů. Město přezdívané „Velké jablko“ si za dobu své existence vypěstovalo svůj vlastní a osobitý styl, vyznačující se velkorysými prostory, luxusními použitými materiály, jež v sobě kombinují současný design s klasickými architektonickými prvky – New York city style!

Tento krásný loft v Bond Street na dolním Manhattanu je skvělým příkladem tohoto stylu. Design je dílem designérů studia Axis Mundi, kteří se v tomto případě odpoutali od zaběhlé tradice industriálního designu a vytvořili jedinečný koncept, ve kterém se snoubí luxus a funkce v  dokonalé harmonii. Jediným technicistním materiálem použitým v interiéru jsou v podstatě pouze betonové stěrky. Ocelové nosné sloupy byly elegantně zahaleny do antického hávu a spolu s dřevěnou podlahou z kanadského bílého dubu sem vnáší atmosféru předválečné doby. Velkoformátovými okny sem proniká dostatek přirozeného světla. Jednoduché a tlumené odstíny prostoru jsou pak reflektovány také v použitých zařizovacích předmětech. Nenajdeme zde žádné kontrastní prvky ani nevšední designové solitéry. Přesto je zde co obdivovat doslova na každém kroku.

Denní zóna je řešena ve střídmém duchu. Zajímavým designovým prvkem je nika u vstupních dveří, určená pro odkládání oblečení, přes kterou projdeme do klidové části s antracitovým gaučíkem. Tento prostor je určen pro přijímání návštěv, pití odpoledního čaje nebo čistě ke krátkému odpočinku během dne. Pod okny v rohu budovy pak byla umístěna obývací zóna s velkorysou látkovou pohovkou krémové barvy, jíž zútulňuje množství polštářů v zemitých odstínech. Na protější straně se nachází stylová jídelna se stolem a lavicemi z leštěného ořechového dřeva. Barvu a hravost sem vnáší velkoformátový abstraktní obraz, jenž je součástí majitelovy rozsáhlé sbírky současného umění. Na dosah jídelny je pak praktická kuchyně v kombinaci šedé a bílé. Dřevěná podlaha je v tomto prostoru vystřídána dlažbou, jež jako by plynule přecházela v monolitický povrch betonové stěrky na čelní zdi. Jednotvárnost a uniformita je zde opět oživena abstraktním obrazem, jehož barvy však s okolním prostředím dokonale korespondují, takže prostor spíše doplňuje, než aby jej rušil. Dalším zajímavým prvkem, který rozhodně stojí za zmínku, je dozajista nádherná vana z corianu, která tvoří dominantu hlavní koupelny.

Poděkování a zdroj fotografií: AXIS MUNDI