• Lifestyle  • Nová mise: Zajděte do kina na film Free Guy

Nová mise: Zajděte do kina na film Free Guy

Ryanu Reynoldsovi vstoupí do nudného života bankovního úředníka láska, začne mít dost toho, že jeho pracoviště dennodenně někdo vykrádá, obstará si cool brýle a stane se hrdinou. Z jeho chování je zmatený celý svět – protože k tomuhle nebyl naprogramovaný.

Vítejte ve Free City, městě, ve kterém se po ulicích prohání rychlá auta, tanky a obrýlení lidé vyzbrojení vším možným od nože po raketomet. Jejich řádění s tupým úsměvem přihlíží Chlápek (Ryan Reynolds), jehož denní náplní je práce u bankovní přepážky, klábosení s kámošem a pití pořád stejného kafe, za které by ho stoupenci kávového fašismu utloukli pákou od kávovaru. Tento přátelský a přitroublý sluníčkář v modré košili a béžových kalhotách je totiž NPC (non-playble character) ve videohře. Přesto, že je nehratelnou postavou, která by se měla držet stále stejného scénáře a chovat se podle toho, jak byla naprogramována, se v něm najednou něco zlomí. Potká hráčku Millie (Jodie Comer), tzv. Molotov Girl, která v jeho srdci z nul a jedniček zažehne plamen lásky a následné vzpoury k systému.

Chlápek doslova prohlédne, když si poprvé nasadí brýle, které nosí „ti druzí“, kteří jsou cool, ovládají zbraně, vykrádají banky a obchody nebo se mezi sebou – mezi hráči – zabíjejí… a samozřejmě pro více srandy nezapomenou odpravit pár NPC. Postupně mu dojde, že jeho život je jen hrou – které hrozí, že brzy skončí. Jeho snaha se zalíbit Millie přeroste v misi, jejímž cílem je zachránit Free City a najít ukradený kód, za kterým stojí právě Millie, která je v normálním životě programátorkou a společně s Keysem (Joe Keery) vytvořila nadějnou hru, ale také něco mnohem převratnějšího. V cestě jim stojí Antwan (Taika Waititi), egocentrický majitel Soonami Studios, který těží z jejich programátorské práce a chce zničit to, na čem jim záleží.

Režisér Shawn Levy, který se v poslední době věnoval spíše seriálové tvorbě, konkrétně Stranger Things, stvořil pořádnou GTAčkovou divočinu inspirovanou Truman Show, ve které využívá spoustu herních a filmových prvků a vtípků. I když v tomto snímku narazíte na velké množství klišé, dovolím si tvrdit, že to není na škodu. Stejně jako Reynoldsův přitroublý styl hraní, kterého můžete být možná lehce přehlcení z Deadpoola. Chlápek mi připomíná štěně nebo malé dítě, kterému k radosti stačí málo (třeba žvýkačková zmrzlina) a s úsměvnou naivitou zkoumá okolní svět, ale zároveň se točí v kruhu.

Podívanou si užijí i tací, kteří se jinak moc aktivně o videohry nezajímají. Dočkáte se spousty akce, která ale není, na rozdíl třeba od Ready Player One, nepřehledná a přeplácaná. Free Guy není ničím extra světoborným a neočekávaným, ale určitě je to skvělá oddechovka s fungujícím humorem a velmi sympatickým obsazením, kterou stojí za to vidět na velkém plátně.

Zdroj: Falcon