Objevte nejkrásnější knihovny na světě: Bude se vám tajit dech
Čtení knížek patří mezi lidmi k jedné z nejoblíbenějších činností. Není nad to zasednout v klidu ke knize a nechat se vtáhnout do příběhu, případně se dozvědět něco nového. A upřímně, kdo z vás aspoň jednou nezatoužil mít doma obří knihovnu? Já tedy ano, ale ne vždy můžeme mít všechno, co chceme. Naštěstí tu máme knihovny – místa, kde najdete nepřeberné množství svazků, které si můžete půjčit nebo si je tam rovnou přečíst. Jsou to místa se zvláštní energií a nezaměnitelnou vůní. Víte, které knihovny jsou nejhezčí na světě?
Klementinum
De některých anket je nejhezčí knihovnou světa ta naše barokní v Klementinu. Poprvé se otevřela roku 1722 pro jezuitské účely. Najdete zde přes 20 000 svazků, hlavně cizojazyčné literatury s teologickými tématy. Do 18. století svůj vzhled nezměnila. Sál je pokryt stropními freskami od Jana Hiebla a alegoricky znázorňují motivy vzdělání, jezuitských světců, významných představitelů řádů i patronů univerzity. Na první pohled vás rovněž zaujme sbírka geografických a astronomických glóbů, mezi nimiž naleznete rozmístěné astronomické hodiny. Roku 1777 ji Marie Terezie vyhlásila za veřejnou. Roku 1781 zde její ředitel Karel Rafael Ungar založil sbírku česky psané literatury nazvanou Biblioteca nationalis, a tím dal základ Národní knihovně, která je plná významných a ojedinělých knih.
Trinity College
Trinity College je nádherná knihovna z 18. století nacházející se v Dublinu. Je to 65 metrů dlouhá místnost čítající přes x set tisíc knih (dostává kopii každé knihy, která vyjde ve Velké Británii a Irsku), z nichž hodnota některých z nich je nevyčíslitelná. Naleznete tu například sazek Kniha z Kellsu, která byla před 1200 lety napsána mnichy.
Portugalská královská knihovna
Ačkoliv název nese název portugalská, našli byste tuto knihovnu v brazilském hlavním městě Rio de Jainero, kde ji roku 1837 založilo 43 portugalských uprchlíků, aby tím vyjádřili podporu své kultury. Z tohoto důvodu je knihovna plna portugalskými knihami. Postavena je v neo-manuelském stylu architektem Rafaelem da Silvou.
Biblioteca Joanina
Pokud ale budete v Portugalsku, tak i tady naleznete jednu z nejhezčích knihoven světa, a to barokní knihovnu Joanina ve městě Coimbra. Své jméno nese po panovníkovi Janu V. Portugalském (v portugalštině João), který má velký podíl na její podobě. Tato knihovna z 18. století se skládá ze tří velkých místností rozdělených ozdobnými oblouky. Obsahuje přes 250 000 svazků a patří mezi národní kulturní památku. Aby knihy zůstaly v co nejlepším stavu, mají stěny knihovny tloušťku přes 2 metry a tím skvěle udržují teplotu.
Klášterní knihovna Admont v Rakousku
Rakousko se může pyšnit nádhernou knihovnou, která je součástí benediktínského kláštera ve Štýrsku nesoucí název Admont Abbey. Dle návrhu Josefa Huebera zde byla knihovna postavena roku 1776. Je 70 metrů dlouhá, 13 metrů vysoká a 14 metrů široká. Knihovna také nabízí skvělou kamufláž v podobě tajných dveří. A kde že v místnosti jsou? To si musíte zjistit sami.
Francouzská národní knihovna
Neboli Bibliothèque nationale de France je knihovna, kterou naleznete, jak název napovídá v hlavním městě Francie, tedy Paříži. Její počátky jsou spojené s královskou knihovnou založenou v Louvre Karlem V. roku 1368. Pro veřejnost byla otevřena roku 1692. Pořádají se zde různé výstavy, konference a další kulturní akce. Knihovna čítá přes 14 milionů knih.
Knihovna svaté Jenovéfy
Bibliothèque Sainte- Geneviève, tedy knihovna svaté Jenovéfy je další vyhlášenou univerzitní a veřejnou knihovnou Paříže. Základem pro ní se stala knihovna stejnojmenného kláštera sahající až do 6. století. Postavena byla mezi roky 1843-1850 na návrh architekta Henri Labrouste. Jedním z použitých stavebních materiálů je železo. Nosníky z něj jsou dokonce součást výzdoby. Obsahuje přes milion svazků.
A nejen Francie má několik nejkrásnějších knihoven. Česká republika se pyšní nejen Klementinem, ale za zminku stojí i knihovna v klášteře Teplá, strahovská knihovna nebo knihovny, které jsou součástí zámků a hradů. Takže vyražte na výlet, objevovat knihovny.