• Lifestyle  • OUTDOOR LIVING

OUTDOOR LIVING

Tento rok jsme na léto čekali opravdu dlouhou dobu, ale teploty, šplhající se až ke třicítkám, jasně dávají najevo, že už je tu. A když je venku krásně, nikomu se nechce sedět uvnitř. A proto již tradičně přicházíme s pár radami, jak váš balkon, terasu či zahradu proměnit v místo, kde budete rádi trávit svůj čas. A někdy stačí jen málo! Dailystyle vám přináší 10 tipů, jak si užít léto venku plnými doušky.

  1. Přeměňte svůj balkon na další pokoj

Nemusíte mít veliký balkon či terasu, někdy stačí jen pár čtverečních metrů, které zvelebíte vašimi oblíbenými květinami. Pak už jen přidejte židli a stoleček a získáte ideální místo, kde si vždycky rádi vychutnáte sklenku dobrého vína po náročném pracovním dni ve vlahém vzduchu horkých letních večerů, aniž byste museli opustit vlastní byt.

  1. Osvětlení nesmí chybět

Svíčky a lucerny k létu prostě patří. A někdy pomohou skvělou atmosféru vykouzlit jen šikovně rozmístěné zavařovací sklenice s čajovými svíčkami. Pro romantické večery použijte lucerny. Mihotavé světlo zahradních svíček dodá večerům v zahradě či na terase úžasnou atmosféru. A pro větší party použijte lampiony. V hobby marketech či obchodech se zahradním nábytkem jich naleznete širokou nabídku, ze které si určitě vybere každý. A nezapomeňte ani na osvětlení zahrady. V noci vypadají známá zákoutí úplně jinak, a pokud je vhodně nasvítíte, budete si na své zahradě připadat jako v pohádce Tisíce a jedné noci.

  1. Myslete na zastínění

V parných letních dnech je trocha stínu třeba. Možnost ukrýt se před slunečním úpalem pod slunečník či pergolu vám umožní využívat vaši zahradu či terasu během celého dne, aniž byste riskovali bolest hlavy či spálená záda. A máme opravdu mnoho možností jak zastínění vyřešit. Slunečníky, zahradní altány, pergoly až po kreativní a zcela netradiční nápady, jako jsou stylové „maskovací sítě.“

  1. Chraňte své soukromí

Sousedy si prostě nevybíráme a občas musíme před jejich zvědavými zraky chránit své soukromí. Někdy postačí květináče, či záhon s tújemi. Ale pokud chcete či musíte najít rychlejší, či prostorově úspornější řešení, zkuste použít dřevěné plotové dílce, či konstrukce se závěsy. A prosím, zapomeňte na nevzhledné plachty, kterými tolik lidí bohužel pokrývá své ploty!

  1. Voda dělá divy

Pokud jste majiteli zahrady, máte vyhráno! V případě, že vlastníte pouze terasu či balkon je to horší, ale věřte mi, že to jde. Nádoby s vodou zvlhčují vzduch a navíc mohou sloužit jako stylová dekorace. Stačí pár květin a svíčky.

  1. Nebojte se experimentovat

Nebojte se barev! K létu barvy patří, a proto jsou povoleny i výraznější kombinace, které by za normálních okolností působily nevkusně. Stačí se jen držet osvědčených barevných kombinací, jež oživíte několika doplňky v pastelových odstínech.

  1. Dřevěné podlahy jsou trendy

Dřevěné podlahy vypadají skvěle, jsou příjemné na došlap, a jestli zvolíte kvalitní dřevo, zabere vám jejich údržba minimum času. A navíc se dají položit také na mnohdy nevzhledné dlaždice či betonové podlahy. Máte širokou možnost výběru, od teakové dlažby se zámkovým systémem až po terasová prkna.

  1. Zútulněte prostor textiliemi

Nebojte se koberců, polštářů či závěsů. Textil vnáší do prostoru pocit zabydlenosti a poskytují větší komfort. A ani zde se nebojte svěžích barev a vzorovaných věcí. Uvidíte, že váš balkon bude vypadat skvěle.

  1. Venku chutná lépe

Pokud máte na balkoně či terase alespoň trochu místa na stůl, neváhejte a pořiďte si ho! V bytových komplexech je složitější venku vařit či grilovat (jak jsem psal výše, sousedy si prostě nevybíráme), ale proč se venku alespoň nenajíst? Je to skvělá změna a uvidíte, že i fádní oběd na terase prostě chutná lépe.

  1. Zbavte se hmyzu

Komáři, mouchy, mravenci, stejně jako vysokotonážní bombardéry v podobě chroustů, kteří mají talent zamotat se vám do vlasů či spadnout do výstřihu, dokáží nádherný večer pěkně znepříjemnit. Jak se ale hmyzu zbavit? Máte několik možností. Velmi pomáhají aromatické rostliny. Levandule, bazalka, oregano, tymián, citrónová tráva, afrikány. Jejich silice hmyz nemá rád. V současné době lze zakoupit množství svíček či zápalných spirál proti hmyzu. Stačí je jen použít namísto svíček normálních a máte pokoj. A pokud ani toto nepomůže, sáhněte po moskytiéře, která nejenže poslouží svému účelu, ale tak skvěle vypadá.

Poděkování a zdroj fotografií: HOUZZ