Péče o pleť v zimě – cool kosmetické vychytávky
Naše pleť je v zimním období mnohem citlivější než po zbytek roku, proto také vyžaduje odlišnou péči. Hlavními viníky suché a nevyživené pokožky jsou měnící se teplota a chladný zimní vítr. Přečtěte si pár vychytávek, které vaší pleti pomůžou.
Tak jako v jednotlivých ročních obdobích obměňujete a přizpůsobujete vaše oblečení, stejně tak byste měli změnit přístup k péči o vaši pokožku. Ale proč je pleť v zimě náchylnější a často podrážděná?
Především za to může suchý mrazivý vítr a nižší vlhkost. Kvůli těmto faktorům se pokožka hůře prokrvuje, a tak když vejdeme do místnosti, kde je teplota o několik stupňů vyšší, dochází k překrvení, což se projevuje jako typické začervenání. Právě proto se kožní onemocnění projevují nejčastěji v zimě. Dochází ke snížení obranyschopnosti pokožky a k následným drobným prasklinkám v její ochranné bariéře, ztrátě hydratace a v krajních případech až k zánětu.
Co je to kožní bariéra? Ochranná kožní bariéra se nachází v nejsvrchnější části kůže v rohovinové vrstvě. Kožní bariéra zabraňuje dehydrataci a zároveň brání pronikání nežádoucích látek do kůže.
Co je tedy klíčem ke zdravé pokožce?
- Dobře hydratovaná pokožka je základ
Jak už bylo zmíněno, je důležité věnovat pozornost sezónním potřebám pokožky. Lehké letní krémy a gely tedy v chladném počasí určitě neobstojí. Vsaďte na krémy s vysokým obsahem hydratačních a tukových složek. Pokud trpíte velmi suchou pokožkou, řešením mohou být i zimní krémy, které navíc zabraňují zarudnutí a pnutí kůže.
- Potřeba UV ochrany
Potřebuji ochranu před sluncem i v zimě? Častá otázka, na kterou odpověď zní: Rozhodně ano! Zapomínáme, že i zimní slunce dokáže být ostré jako to letní, a tak není od věci zvážit denní krém s ochranným faktorem. Do vyšších nadmořských výšek si s sebou rozhodně přibalte i opalovací krém, díky kterému předejdete spáleninám a tvorbě pigmentových skvrn.
- Koupel ve vaně nebo sprcha?
Lepší variantou je sprcha a ošetření krémovým sprchovým gelem. Přestože horká mýdlová koupel zní po zimní procházce lákavěji, naši pokožku vysušuje a poškozuje její přirozenou ochrannou vrstvu. Pokud ale toužíte po uvolňující koupeli, nezapomeňte do ní přidat hydratační přípravky.
- Vyměňte kávu za zelený čaj
Zelený čaj má skvělé antioxidační účinky, které zneškodňují volné radikály a zajistí, že vaše pleť nebude trpět vlivy vnějšího prostředí. Pokud nejste milovníky čaje, existují i antioxidační krémy.
- Změna se týká i líčení
Jestli je pro vás denní líčení nutností, určitě přejděte na hydratační make-upy s tekutější konzistencí. Naopak by bylo dobré se vyvarovat pudrům a matujícím prostředkům.
- Péče o rty a ruce je také podstatná
Zapomínáme, že i rty a ruce trpí vlivem mrazu. Rty máme často popraskané nebo nepříjemně pálí. Doporučuje se nanášet vazelínu či balzám i několikrát denně, jelikož kůže na rtech je velmi tenká a neobsahuje mazové žlázy. Suchým rukám předejdeme nošením rukavic a mazáním nejlépe krémy, které jsou obohaceny například o bambucké máslo.
- Pravidelný pitný režim nejen v létě
Chladné počasí nás tolik nenutí doplňovat tekutiny a kůže se tak stává sušší a šupinatí. Myslete tedy na to, že i v těchto měsících musíme dostatečně pít, a to hlavně vodu či výše zmíněný čaj. Káva nebo alkohol mají spíše negativní účinky, protože kůži vysušují.
Zdroj: Pexels