• Lifestyle  • PĚT RAD JAK ZAŘÍDIT BYT A PŘITOM NETÁPAT

PĚT RAD JAK ZAŘÍDIT BYT A PŘITOM NETÁPAT

Každý z nás určitě touží po krásném a útulném domově, kde by si mohl odpočinout po vyčerpávajícím pracovním dni a trávit příjemné chvilky se svou rodinou či blízkými. Ale jak na to? Stačí dodržet těchto pět zásad a můžete si být si jisti, že Váš domov bude místem, kam se budete vždy rádi vracet!

Vsaďte na jednoduchost!
Překombinovaný interiér nikdy nevypadá dobře. Proto se snažte Váš byt nepřeskladnit nábytkem, ani zbytečně nekombinovat mnoho odstínů barev. Úložné prostory se dají téměř vždy navrhnout tak, aby zůstaly skryty a přitom poskytly dostatek místa pro Vaše věci, oblečení či osobní předměty. To samé platí také o stylech nábytku. Snažte se si nejprve v hlavě ujasnit, který styl je vašemu vkusu nejbližší a jak by měl Váš vysněný domov vypadat a toho se držte a přílišně nekombinujte různorodé věci.

Zkuste zařídit celý byt najednou!
Zpočátku to možná zní šíleně, ale málokomu se podaří vkusně sladit dekorace či nábytek nakoupený v různých časových obdobích jeho života. Mnohem lepší je strávit rok šetřením a bydlením v „holobytě“ a nakoupit všechno zařízení později najednou a přesně podle Vašich představ, než řešit momentální potřeby provizorním a nevkusným nábytkem, kterého se budete jen těžko zbavovat, protože je to přece „škoda vyhodit.“Ze zkušenosti vím, že pak je zařizování mnohem jednoduší a Vy si tak ušetříte zbytečné přesouvání nevhodných kusů nábytku z pokoje do pokoje. A pokud si z celkovým, konceptem nevíte rady, vyhledejte pomoc odborníka. Zejména při zařizování atypických či malometrážních bytů budete později designérům blahořečit. Pomůžou Vám nejen s výběrem barev a materiálů, ale chytře za Vás vyřeší také spoustu zdánlivě nedůležitých maličkostí, které by Vám později znepříjemňovaly život.

Jsou věci, které prostě nikdy nevyjdou z módy!
Tuto radu mějte vždycky na paměti při vyklízení starých chalup, či bytů po prarodičích. A to ať již se jedná o díla z pera ikonických návrhářů z počátku 20. století, či prachobyčejný nábytek ze 60tých a 70tých let. V každém obývacím pokoji bude dobře vypadat retro komoda, každý vášnivý čtenář dozajista ocení pohodlný ušák po babičce a každá žena bude milovat romantický toaletní stolek se zrcadlem, kam si bude moci ukládat kosmetiku či jiné „poklady.“ Většina těchto věcí se dá přečalounit, zrenovovat, či ošetřit jinými technikami, jako je například dekupáž (polepování nábytku plakáty či novinami) či krakelace (speciální laky, které vytvoří osobitou patinu) a stanou se tak buď velmi zajímavými designováni solitéry, nebo plnohodnotnou součástí konceptu interiéru, kterou byste nesehnali ani v KARTELLU.

Zapomeňte na záclony a vpusťte domů světlo!
Tedy pokud je to jen trochu možné a naproti Vám zrovna nebydlí „šmírák s dalekohledem.“ Během dne nechte okna odkrytá a uvidíte o jak moc bude Váš byt světlejší. Okenní tabule v denním světle zvenčí téměř neprůhledné, pokud berete v potaz množství odlesků a rušivých faktorů a existuje jen velmi málo optických úhlů, jež umožňují přímý pohled dovnitř. Ničím nerušený výhled ven dává člověku pocit svobody a neomezeného prostoru. Večerní zatemnění pak vyřešte průsvitnými závěsy, které Vám zajistí dostatek soukromí. Nebudou působit nijak monstrózně a jsou velmi snadné na údržbu.

Nebojte se tmavých barev!
Odstíny petrolejové, ocelově šedé, tmavě hnědé a černé dodají Vašim interiérům hloubku. Navíc dokáží opticky zvětšit prostor, tvoří perfektní pozadí pro dřevěný nábytek ve světlejších tónech či Vaše sbírky obrazů í nejrůznějších uměleckých artefaktů a vypadají neuvěřitelně luxusně a “sexy.” A co víc, opticky prosvětlují tmavé prostory! Věřte nebo ne, ale pokud jednu ze zdí tmavého pokoje vymalujete černě, prostor se opticky prosvětlí!

Poděkování a zdroj fotografií: HOUZZ